Krmné směsi patří k neodmyslitelným součástem při lovu kaprovitých ryb. S pomocí návnady totiž můžeme efektivně přilákat ryby k naší nástraze. Kvalita krmné směsi mnohdy rozhoduje o rybářském úspěchu nebo neúspěchu, a proto by její přípravu neměl nikdo podceňovat. Opravdu kvalitní krmná směs může výrazně napomoci k nádhernému úlovku. A pokud krmnou směs ještě trochu vylepšíte, pak je šance na pěknou rybu ještě větší…
Rybářský trh nabízí v současnosti nepřeberné množství krmných směsí. Ty se liší podle celé řady faktorů. Rybář si tak může vybrat jemnou nebo hrubou krmnou směs nejrůznějšího zbarvení a příchutě. V tomto článku se ale nebudeme zabývat suchým rozdělováním krmných směsí. Spíše si ukážeme, jak i z levného krmení můžeme udělat velice zajímavou návnadu, která bude rybám chutnat.
Recept na výrobu atraktivní krmné směsi na ryby
Kvalitní krmení můžeme vyrobit i z levnější směsi, která není nijak výrazně obohacená o drahé suroviny, takže stojí jen pár korun. K tomuto účelu nám poslouží například základní krmná směs. Její barvu a příchuť si volíme podle našeho uvážení, podle našich požadavků. Nemusíte se bát, že smícháním rozdílných chutí a barev něco pokazíte, právě že naopak! Nebojte se zkoušet!
Jak udělat z levného krmení zajímavou krmnou směs tak, aby to nebylo příliš finančně nákladné? Tipů a triků je hned několik! Teď si vyzkoušíme vyrobit zajímavé krmení s pomocí několika surovin. Pojďme si to ukázat na jednoduchém příkladě.
- Krmení Extra Carp – 900 gramů
- Extra Carp CSL tekutá potrava – 500 ml
- Lososová nebo tuňáková moučka – 500 gramů
- Kukly červů
- Živé červy
Z takto krátkého výčtu surovin si vyrobíme kvalitní krmení na ryby. Výroba je naprosto jednoduchá. Do objemnějšího kbelíku vysypeme celé balení krmení Extra Carp. Osobně nejčastěji základ krmení dělám z ovocné krmné směsi. V oblibě mám například jahodovou nebo ananasovou příchuť od Extra Carp. Do krmné směsi nalijeme vodu, čímž ji zahustíme. Vody nesmíme přidat příliš, krmení by bylo řídké, anebo naopak málo – tím bychom vyrobili suché krmení. A obojí je špatně.
Až máme vyrobenou základní krmnou směs, pak do ní začneme přidávat další atraktivní látky. Nejprve do základního krmení vysypeme půl kila živočišné moučky. Mými nejoblíbenějšími moučkami jsou lososová a tuňáková. Moučku nasypeme do sladkého krmení a pořádně promícháme. Promícháním dostane základní krmná směs tmavší zbarvení, a hlavně zajímavou vůni. Částice tmavé moučky pak ve vodě vytváří i skvěle hustý mrak, který láká ryby na lovné místo.
Celou směs nyní nezalijeme vodou, ale CSL potravou. Hustá tekutina se silnou vůní nádherně posilní celé krmení, takže jeho atraktivní pach bude ještě koncentrovanější. Následně do krmení přidáme červí kukly. Mnoho rybářů je do krmení přidává „jen tak“. Osobně mám radši, když kukly pořádně v krmení rozmačkám. Z kukel se do krmení dostane atraktivní bílá tekutina. Ta obsahuje celou řadu vynikajících látek, jež ryby nenechají v klidu. Dalším tipem je, když toto krmení necháte uležet, takže jej budete dělat den před vaší vycházkou na ryby. Díky tomu se všechny látky vzájemně do sebe nasáknou, a vám tak vznikne naprosto bombasticky uleželá směs, která překvapí!
U vody pak do krmení přidáme červy, kteří budou lákat ryby svým pohybem. Pokud chceme, aby krmení mělo hrubší složení, pak do ní můžeme přidat i partikl – řepku, hrách nebo kukuřici. Krmnou směs můžete ještě nejrůzněji vylepšovat, je zapotřebí nabídnout rybám prostě to nejlepší.
Jak chytat s krmnou směsí?
Krmnou směs, kterou jsme si společně vyrobili, můžete používat při nejrůznějších rybolovných metodách. Krmnou směs lze dávat do krmítek při lovu na položenou. Samozřejmě velice účinná je i při lovu na feeder, zejména v tom případě, kdy do ní přidáme červy. Ti po vhození do vody vylézají z krmítka a spolu s atraktivním krmením vytváří velice zajímavé lovné místo.
Pochopitelně, z krmení můžete vyrábět i krmné koule. Ty následně lze střílet do vody s pomocí praku, anebo je jednoduše na krmné místo házet tak, jak je tomu zvykem například při lovu na plavanou. Krmné koule jsou perfektní v tom, že tímto způsobem vytvoříte na lovném místě velice hustý mrak. Po jeho postupném usednutí zůstane na dně několik „krmných fleků“, které postupně přilákají ryby až k vaší nástraze.
Proč vylepšovat krmnou směs?
Tu situaci zná asi každý rybář. Člověk přijde na břeh svého oblíbeného revíru, a náhle zjistí, že tady není sám. Že ve vodě máčí své nástrahy hned několik dalších rybářů. Zní to divně, ale v ten moment se vedlejší rybáři stávají našimi soupeři. Každý se totiž snaží předložit to nejlepší, aby zrovna on uspěl. Všichni se snaží házet do vody to, co podle nich bude na ryby fungovat.
A právě k úspěchu může pomoci kvalitní krmná směs. Je třeba si uvědomit, že lidé si z rybářských obchodů ve velkém odnášejí podobná krmení. A jen hrstka z nich své krmení nějakým způsobem vylepšuje. Jenže právě přidáním kvalitních a atraktivních surovin můžete právě z vašeho krmení udělat neodolatelnou návnadu.
Určitě to znáte. Kolikrát jste byli bez záběru a kolega vedle vás chytal jako o závod. Jak jste se zachovali? Vyzkoušeli jste něco změnit, anebo jste seděli dále v pohodlí vašeho rybářského křesla? Pozor, nejhorší je lenost! Proto se nebojte experimentovat. Nebojte se míchat nejrůznější barvy a příchutě, které vytvoří skutečně zajímavé krmení. Možností máte nepřeberné množství. A to je jen dobře! Můžete tak neustále zkoušet, a následně podle vámi zjištěných informací, přidávat nebo ubírat jednotlivé suroviny. Až nakonec vytvoříte krmení, které vám pomůže ke splnění vašich rybářských přání.
Tak hurá do toho!
Autor: Viktor Krus