DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyLov na třpytku: ovládáte tuto základní techniku rybolovu správně?

Lov na třpytku: ovládáte tuto základní techniku rybolovu správně?

- Reklama -

V posledních letech se mezi rybáři rozšířila obliba gumových nástrah, drop shotu, ultralehké přívlače a dalších moderních technik lovu dravců. Začátečník tak může mít pocit, že bez znalosti složitých technik a nepřeberného množství nástrah nemá šanci na úspěch. Je to opravdu tak?

Pravda je však taková, že důležitější je umět základní věci bezchybně než umět alternativní techniky dobře. A klasická rotační třpytka je stále skvělou a snadno použitelnou nástrahou, která dokáže přelstít prakticky všechny dravce. Jak ji správně používat? To se dozvíte v tomto článku!

Stará dobrá rotačka?

Rotační třpytka je nástraha se speciálním kovovým listem, který se při navíjení otáčí kolem vlastní osy. Tato rotace vytváří vibrace a odlesky, které dráždí dravce k záběru. Třpytky existují v mnoha barvách a velikostech, takže se dají přizpůsobit různým podmínkám lovu. Jsou univerzální a lze je použít na řekách, jezerech, a dokonce i na moři.

Mezi nejoblíbenější dravce, kteří se na třpytky dají ulovit, patří okoun, štika, bolen, pstruh a dokonce i sumec. Pokud se vydáte třeba na dovolenou, tak si se třpytkou vystačíte i u moře. Tam s nimi můžete nachytat makrely, mořské okouny a další ryby.

Jak na lov se třpytkou?

Používání třpytek je velmi snadné a právě v jednoduchosti spočívá její krása. Stačí nahodit a rovnoměrně navíjet.

Rychlost navíjení ovlivňuje pohyb třpytky: při pomalém návinu se otáčí lenivě, při rychlém naopak vytváří silnější vibrace a více odlesků. Na řekách se doporučuje třpytku „tahat“ spíše pomaleji než na stojatých vodách. Proud si totiž s rotačkou poradí po svém a mnohdy stačí třpytku nechat splavat s proudem, a to je ten moment, kdy přichází záběr.

Na rybnících a jezerech může být lineární pohyb třpytky na škodu, proto si musíme poradit rychlejším návinem nástrahy a nedat dravcům šanci si nástrahu prohlédnout.

Někdy se však vyplatí dělat přestávky v navíjení, při kterých třpytka lehce klesne ke dnu, a právě v tomto momentě často dochází k záběru.

Kdy a kde použít třpytku?

Třpytky jsou úspěšné po celý rok, ale obzvláště dobře fungují na podzim a v zimě, kdy jsou ryby méně aktivní. Vibrace a odlesky dokážou vyprovokovat k útoku i letargického dravce.

Fotka uloveného okouna

Nejlepší místa pro lov na třpytky

  • Řeky a kanály – Dravci často číhají u kamenitých břehů nebo v proudných úsecích.
  • Jezera a přehrady – Zde fungují především v blízkosti různých podvodních překážek.
  • Mořský pobřežní rybolov – Vhodné při lovu makrel, mořských okounů nebo cejnovek.

Tipy pro úspěšný lov s třpytkou

  • Používejte lehký prut a naviják, ideálně s citlivou špičkou.
  • Pletená šňůra zvýší citlivost a pomůže lépe přenášet vibrace třpytky.
  • Obratlík před třpytkou pomůže zabránit kroucení vlasce.
  • Zkoušejte různé barvy – v čisté vodě fungují přirozené odstíny, za špatné viditelnosti se hodí více kontrastní a reflexní barvy.
  • Měňte rychlost navíjení, dokud nenajdete pro daný den tu správnou.

Lov na třpytky je jednoduchý, efektivní a zároveň velmi zábavný. Pokud se chcete naučit chytat dravce bez složitého vybavení a technik, je rotační třpytka skvělá volba. Až příště půjdete k vodě, dejte jí šanci – možná budete překvapeni, jak dobře funguje!

Zdroj: AnglingTimes, foto: InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -