V článku si přečtete
Ve třech územních svazech ČRS si rybáři připlatí za povolenky pro rok 2025. Více peněz musíme z peněženky vytáhnou i při koupi nejoblíbenější mimopstruhové celosvazové povolenky, která na rok 2025 stojí 3300 Kč. Proč se zdražovalo?
Vysvětlení je jednoduché. Výši celosvazové povolenky totiž nikdo neurčuje. Ta se stanovuje tím, že se zprůměrují ceny za územní povolenky všech územních svazů a následně se vynásobí předem stanoveným koeficientem 1,8.
Ceny celosvazových povolenek
A protože některé územní svazy (Středočeský, Moravskoslezský, a hlavně Východočeský) zdražovaly, je pochopitelně dražší i celosvazová povolenka. V roce 2024 stála 3150 Kč, letos si zaplatíme 3300 Kč. Stejné je to s pstruhovou celosvazovou povolenkou. V loňském roce stála 3350, letos už je to 3550 Kč.
Hned čtyři územní svazy v letošním roce výši ročních povolenek nezvyšovaly. Uvádíme částky pro dospělého člena ČRS, podrobnější částky naleznete na webech jednotlivých územních svazů.
ÚS města Prahy
Mimopstruhová i pstruhová 1200 Kč (stejně jako v loňském roce).
Jihočeský ÚS
Mimopstruhová i pstruhová 2200 Kč (stejně jako v loňském roce).
Západočeský ÚS
Mimopstruhová i pstruhová 1800 Kč (stejně jako v loňském roce).
Severočeský ÚS
Mimopstruhová i pstruhová 1900 Kč (stejně jako v loňském roce).
Ve třech územních svazech se rozhodli částky za povolenky navýšit, nejaktivnější byl v tomto ohledu Východočeský územní svaz, který se s tím moc nepáral. Mimopstruhovou povolenku pro dospělé zvýšil o 300 Kč a pstruhovou dokonce o 600 Kč!
Středočeský ÚS
Mimopstruhová i pstruhová 1800 Kč (loni 1700 Kč).
Východočeský ÚS
Mimopstruhová 1800 Kč (loni 1500 Kč), pstruhová 2300 Kč (loni 1700 Kč).
Moravskoslezský ÚS
Mimopstruhová 2200 Kč (loni 2000), pstruhová 2700 Kč (loni 2500 Kč).
Dražší je i celorepubliková povolenka
Moravský rybářský svaz se rozhodl pro letošní rok zachovat loňské ceny – mimopstruhová roční povolenka přijde na 1250 Kč, pstruhová na 1300 Kč.
Celorepubliková povolenka (rybář díky ní může lovit na revírech ČRS i MRS) se pak mírně zdraží. Mimopstruhová na 4650 Kč (loni 4500 Kč), pstruhová na 4950 Kč (loni 4750 Kč).
Ve všech případech se samozřejmě jedná o ceny pro člena ČRS, případně člena MRS.
Proč se zdražilo?
Z výše napsaného vyplývá, že pokud zdraží své povolenky některé územní svazy (a některé nezlevní, což se nestalo), výsledný průměr povolenek se zvýší. Když se potom vynásobí tato částka koeficientem 1,8 (a zaokrouhlí se na padesátikoruny), vzejde částka pro celosvazovou mimopstruhovou i pstruhovou povolenku.
Na co peníze z povolenek jdou?
Dá se shrnout, že peníze za povolenky jdou hlavně na to, aby měli rybáři ve vodě dost ryb a aby jim byl poskytnut veškerý další servis. „Největší položkou je samozřejmě zarybňování,“ vysvětluje pro web InRybar.cz tiskový mluvčí Českého rybářského svazu Lukáš Mareš. „V loňském roce jsme za násady utratili 280 milionů korun,“ dodává. „Zbytek peněz spolkne péče o revíry, což je práce, která není tak vidět, ale je stejně důležitá. Ať je to distribuce násad, pohonné hmoty, ale také údržba v okolí revírů, jako je sečení nebo kácení,“ vysvětlil Lukáš Mareš.
Kromě povolenky každý rybář musí před začátkem chytání v roce 2025 uhradit také členský příspěvek (dospělí 700 Kč, mládež 300 Kč), brigády a samozřejmě také mimořádnou členskou známku 100 Kč, kterou ČRS odhlasovalo na listopadovém Sněmu. Stovka od každého rybáře by měla pokrýt náklady vzniklé loňskými povodněmi.
Dobrá zpráva je, že kromě čistě elektronické povolenky (stávající legislativa trvá na vydávání papírové povolenky) jsou veškeré platby možné provádět již pomocí platební brány v Rybářském informačním systému.
Zdroj: ČRS, Ilustrační foto: autor
Zaplatíme o 150 Kč víc aby se vysadila víc ryb a Ukrajinci je vychytaj bez trestne
Omyl,ty ryby se vůbec do našich vod nedostanou nýbrž jsou prodány do soukromých revírů a peníze za to utržené si strčí slavné vedení do kapsy.Nevím,jak je to jinde,ale tady ČRS Vítkov je to běžná praxe.
Zase jen řeči. Ono to nebude jen o rybách. Ale i kapsách,kam se musí dát víc. A i o těch pytlících s povolenkami,aby se jim to vrátilo nebo i vydělali.
Je pravdou, že se zdražuje všude. Další věc je proč si nemohu koupit povolenku třeba jen na určité období, proč musím zaplatit celoroční a další věc je, že se ani nedostanu k vodě, protože to je samej pronájem, nebo koupenej pozemek kam vás nikdo nepustí, viz. Východočeský územní svaz, hlavně okolí Hradce Králové! Tak se ptám co udělal ČRS pro rybáře v tomto směru – zdražil povolenky a známky.
Zdražuje se jen proto aby si bafuňáři rozdali více peněz do kapes Já osobně už povolenku nechci raději jezdím na soukromé revíry
Začal jsem to dělat stejně. Po 55 letech členství.
Letos mi bude 65 let, brigády jsem platil.
Jak to je, měl bych letos být už zproštěn brigádní, platební, povinnosti? nebo to už tak není? Program to v PC již nedovoluje.
Dík za odpověď.
jako důchodce mám územní povolenku. V popisu revírů jsem se dočetl, že např: Labe , v oblasti Lysé nad Labem je PRAŽSKÁ VODA, a moje územní pov. tam neplatí. A takových případů je víc. Takže můj dotaz zní — JAK JE MOŽNÉ, ŽE SI PRAŽÁCI ZABÍRAJÍ REVÍRY PO CELÉ REPUBLICE TAK , … JAK SE JIM TO ZLÍBÍ A MÍSTNÍ TAM NESMÍ ????!!/!!!!!/ ……
Zdravím,
po dlouholetém zvažování jsem to letos udělal. vlastně dnes. Starou povolenu s legitkou organizace jsem spálil.
Takže v sedmdesáti letech konec s rybářským svazem. Léta jsem odmítal soukromé revíry , ale dnes co se týče zarybnění a pohody většinou lepší . Na omezované, chaotické, nezarybněné, a některými arogantními členy ryb.stráže , otrávené vodě už se nedá v klidu rybařit. Tak že ať si páni , co si mastí kapsy z našich peněz, už trhnou nohou.
celá organizace spěje k zániku, a je to škoda. Dříve vychovávala mládež, rybařina byla poměrně přístupná finančně všem atd. Přeji všem brzké procitnutí a pohodu na rybách