S příchodem zimy se většina rybářů stáhne do klidného režimu. Místo sezení u vody přichází péče o vybavení, plánování nových výprav a vzpomínání na největší úspěchy uplynulé sezóny. Právě v tomto období vyplouvají na povrch příběhy, které se odehrály uplynulou sezonu – rekordní úlovky, které dokazují, že trpělivost a vášeň pro rybaření přináší jedinečné výsledky.
Jedním z těchto inspirativních příběhů je nový osobní rekord Döme Gábora, maďarského mistra světa v rybaření. Gábor je známý svými mimořádnými úlovky a na začátku prosince 2024 se pochlubil dalším úspěchem. Na těžké vodě v chorvatském štěrkovém lomu přelstil překrásně stavěného lysce o hmotnosti 35,72 kilogramu.
Větší než rekord Balatonu!
Tento úlovek překonal o téměř 5 kilogramů jeho předchozí osobní rekord, který maďarský kaprař stanovil na stejném jezeře o rok dříve. Sám rybář popsal na sociálních sítích tento zážitek jako vrchol své podzimní rybářské výpravy a označil ho za svůj „nový osobní rekord.“
Jeho úlovek by dokonce překonal i dosavadní rekord Balatonu, který drží Hundzsa Ferenc se šupináčem vážícím 35,6 kilogramu. Toho šťastný rybář ulovil během prestižního závodu IBCC 2024.
Gábor Nagy, vedoucí rybářského svazu BHNp, tenkrát uvedl, že kapr je starou známou rybou, kterou již rybáři několikrát ulovili. Mohutný šupináč skončil na háčku některého z rybářů v historii soutěže již potřetí.
Poprvé jej rybáři dostali z vody v roce 2019 (tehdy měl hmotnost 24 kilogramů), podruhé v roce 2022 (32 kilogramů) a v roce 2024 už váha ukázala těžko uvěřitelných 35,6 kilogramů!
Giga kapr tak překonal dosavadní rekord Mihályho Töröka, jehož březnový úlovek jen těšně nedosáhl na 35 kilogramů, a Hundzsa Ferenc se tak pyšní titulem největšího kapra tohoto věhlasného jezera. Podle hlavního organizátora Tamáse Csörgőa jsou však v Balatonu ještě větší kapři.
Oficiálním maďarským rekordem zůstává šupináč vážící 44,15 kilogramu, ulovený Péterem Kovácsem na maďarském jezeře Merenye v říjnu 2018.
Zdroj: pecaverzum.hu
Mé sny nejsou o „obludách“… 😉
A když se každou chvíli řeší zacházení, tak bych uvítal, kdyby se takové kusy mohli navést max. do plovoucí plachty a vůbec nezvedat!
Foto s měřidlem tak pořídit lze a to stačí… no zkuste se vžít do chudáka ryby, kterého nejdřív za propíchnutou hubu dotánou ke břehu a pak pod bradou a za řiť zvedají, aby si pořídili foto, jak jsou dobří.
Už delší dobu nerybařím pravidelně, ale ryba nám přináší radost a zaslouží si co nejšetrnější zacházení – i ten slizoun cejnek, natož pak letitý kapr.
A nechytají mě tu za slovo ochránci maniaci – pokud je ryba chována k snědku, tak se k lidem musí dostat a živá je prostě nejčerstvější. Že je u toho krev, zima a vše ostatní, to patří k životu.