V rybářském světě nejsou neobvyklé příběhy o úlovcích obrovských ryb, ale co když místo ryby skončí na háčku želva? Lovec zvířat Winston Marshall přinesl do jednoho obchodu ve Virginii velkou želvu.
„Volal do obchodu a tvrdil, že má obrovskou želvu, která by mohla být rekordní,“ vzpomíná Chris Moore, zaměstnanec obchodu. A když se Marshall opravdu objevil s želvou uloženou v obrovském boxu, bylo jasné, že na tento „úlovek“ jen tak nezapomenou.
Přerostlá želva si vysloužila jméno Godzilla
Marshall pracuje jako odchytávač zvěře pro Nuisance Wildlife Services. Za svoji bohatou kariéru odchytával různá zvířata, včetně krokodýlů a jiných tvorů nahánějících hrůzu. Ovšem tato gigantická kajmanka dravá nahnala strach i zkušenému profesionálovi.
Vážila neuvěřitelných 57 liber (asi 26 kilogramů) a její krunýř měřil 46 centimetrů. Pro srovnání: běžná hmotnost kajmanek dravých ve Virginii se pohybuje kolem 11 až 14 kilogramů. Toto monstrum bylo více než dvojnásobkem běžné váhy a zcela ohromilo nejen Marshalla, ale i zaměstnance obchodu.
Díky své velikosti si vysloužila název Godzilla. „Godzilla se chovala velmi agresivně, neustále kousala do stěn boxu a jasně ukazovala, že ona je tu šéfem,“ dodal velmi překvapený zaměstnanec obchodu Chris Moore.
Kajmanku pustili zpátky na svobodu
Marshallův úlovek se stal tak výjimečným, že i úřady ve Virginii, které obvykle nezaznamenávají rekordy pro želvy, uznaly tento exemplář jako oficiální státní rekord.
Po zvážení a dokumentaci byla „Godzilla“ opatrně vrácena zpět do svého přirozeného prostředí v okolí řeky James. I nadále bude vládnout místním vodám a připomínat, že pod hladinou se mohou skrývat skutečná monstra.
Kajmanka dravá dokáže prokousnout i lidskou ruku
Kajmanka dravá je jednou z největších sladkovodních želv Severní Ameriky, dosahující délky až 80 centimetrů a váhy až 20 kilogramů. Tato robustní želva se vyznačuje širokou hlavou a silnými čelistmi, které dokážou prokousnout i lidskou ruku.
Obývá mělká sladkovodní jezera a rybníky, kde tráví většinu času pod vodou. Kajmanka se dokáže i pod zamrzlou hladinou udržet aktivní a v případě ohrožení se stává velmi agresivní, i proto získala jméno po obávaném krokodýlovi.
Kajmanka dravá je zdatná predátorka lovící ryby, žáby, a dokonce i malé savce. V období rozmnožování kladou samičky do jam na břehu až 24 vajec, z nichž se na jaře líhnou mláďata s jasnějším zbarvením. Mláďata se rychle vydávají do vody, kde se skrývají před predátory. V prvním roce života rostou velmi rychlým tempem – dožít se pak mohou až 50 let.
Zdroj: OutdoorLife, ilustrační foto: InRybar.cz
Kají manku dravou jsem viděl na vlastní oči severní Karolíně Měla fakt metr dlouhej krunýř a protože byla na silnici tak jsem nechtěl aby do ní narazil nějaký auto tak jsem ji chtěl odstrčit na kraj když jsem se k ní přiblížil zasyčela jak had postavila se na nehty měla ohromný drápy tak po mě skočila že jsem jen tak tak ucuknul tu ruku by mi opravdu kousla měla zobák velkej jak pes
Pes má zobák?
V muzeu v NY mají krunýř cca metrový, takže sama želva by byla teprve rekordní…