DomůNovinkyRybářům vadí obrovský nával vodáků na Vltavě: devastuje to řeku, říkají

Rybářům vadí obrovský nával vodáků na Vltavě: devastuje to řeku, říkají

- Reklama -

Spolek Přátelé vod pětilisté růže vydal výzvu o zpracování studie dopadů působení vodáckého turismu na řeku Vltavu a její okolí. Co je k tomu vedlo? A k čemu by měla studie pomoci?

Přátelé vod pětilisté růže (PVPR) je spolek zabývající se ochranou životního prostředí s důrazem na vodní ekosystémy. Tým spolku je složen z lidí, kterým není lhostejná příroda, obzvláště pak vodní toky, a to, co se děje kolem nich. Tito vášniví milovníci přírody a muškaření nyní poukazují na jeden palčivý problém na řece Vltavě, a tím jsou podle nich vodáci v obrovských počtech.

 

Vodní turismus podle spolku devastuje Vltavu

Spolek PVPR vydal na konci srpna na sociální síti příspěvek, ve kterém vyzývá k provedení studie, která bude zkoumat, jaký vliv má stále rostoucí vodní turismus na přírodu, řeku a ryby v ní žijící. Poukazují pak hlavně na úsek od Vyššího Brodu po Zlatou Korunu.

Jako hlavní problémy spojené s vodáctvím vidí spolek ve vysokém množství odpadků v řece a na jejích březích. Z ekologického hlediska je to pak negativní dopad na vodní rostliny, které jsou nadměrným pohybem v řece poškozovány, stejně jako nadměrné sešlapávání zeleně na březích. Dále spolek jako problém vidí nadměrný pohyb v řece. Rušeny jsou ryby a vodní bezobratlí v době nejvyššího růstu, a to znamená nepřirozený zásah do jejich vývoje.

„Cílem výzvy je upozornit na stupňující se problémy spojené s masovým splouváním řeky Vltavy mezi Vyšším Brodem a Zlatou Korunou. Chtěli bychom, aby krajská samospráva nechala zadat studii, která by nám všem dala do ruky relevantní informace o skutečných dopadech tohoto masového splouvání na řeku Vltavu a přinesla možná řešení, jak dopady snížit,“ říká exkluzivně pro InRybar.cz předseda spolku Ondřej Bartoš.

„V neposlední řadě bychom chtěli dosáhnout jednání na úrovni Jihočeského kraje, Jihočeské centrály cestovního ruchu, státního podniku Povodí Vltavy, AOPK, ČRS a obou sdružení zastupující vodácké kempy a půjčovny. Toto jednání musí přinést řešení, jak se budou podniky žijící z vodáckého turismu podílet na zvýšených nákladech spojených s dopady jejich podnikání na řeku Vltavu,“ vysvětluje požadavky spolku jeho předseda.

 

Vodáctví proměnilo Vltavu na lunapark

„Kvůli tomu, že roste počet kempů, počet půjčoven a celkově se zvyšuje a zlepšuje infrastruktura pro vodáky podél řeky Vltavy, zvyšuje se i masovost jejího splouvání. Splutí Vltavy je nyní opravdu pro každého. Z vodáctví na Vltavě se stává atrakce podobná lunaparku,“ konstatuje člen MO ČRS Český Krumlov a předseda spolku PVPR Bartoš.

Právě ve zvyšujících se počtech splutí vidí hlavní negativní dopady na řeku a organismy. „Když se budeme bavit pouze o rybách, problémem je nadměrný pohyb v korytě Vltavy, během nízkých průtoků lodě často váznou, drhnou o dno nebo vodáci vstupují do řeky, tím dochází k významnému rušení ryb v jejich úkrytech.“

„Dochází k narušení míst s výskytem potravy pro ryby, dochází k vytrhávání vodních rostlin, kde jsou též úkryty a potrava pro ryby. Ryby jsou tak rušeny v hlavní vegetační sezóně, kdy nabírají síly na zimu,“ vysvětluje hlavní problémy Bartoš.

„Myslíme si, že v Česku nenajdeme řeku s takto hustým vodáckým provozem, odhadem 250 000 vodáků ročně, na takové délce. Jedná se o skoro 50 kilometrů dlouhý úsek řeky,“ zdůrazňuje Bartoň rezonující čísla.

Závěrem smířlivě dodává, že jakákoliv řešení musí vyplynout ze studie dopadů splouvání řeky Vltavy a z následných jednání všech zúčastněných stran. „Nechceme bez relevantních dat dávat nyní nějaká řešení. Okamžitě bychom byli osočování z ekoterorismu, a že jsme proti svobodnému podnikání,“ uzavírá své povídání předseda spolku Ondřej Bartoň.

Zdroj: PVPR, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

3 KOMENTÁŘE

  1. Také mi nepřijde ten stav únosný. Na vodu jezdím rád, ale mám rád klid, takže Vltavu tak v září, když vyjde počasí.
    v době prázdnin je to hnus. „Vodáci“, kteří se ani na lodi neobejdou bez hlasité reprodukované hudby a i sami jsou také nepřiměřeně hluční. Spíš, než krásnou přírodu a klid si jdou užít partu a alkohol, k čemuž jim napomáhají i plovoucí bary, aby náhodou během plavby nevystřízlivěli. Ale ruku na srdce… hodně podobné je to dost často i s rybáři.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -