Severočeský územní svaz vyhlásil dočasný zákaz rybolovu na revíru Dlažkovice. Tento krok byl nezbytný kvůli vážnému zhoršení kvality vody v nádrži, což vedlo k hromadnému úhynu ryb.
Členové místní organizace Libochovice jsou nyní zapojeni do procesu odstraňování uhynulých ryb, aby zabránili dalšímu zhoršení situace. Zákaz rybolovu platí do odvolání a bude zrušen až po stabilizaci podmínek v nádrži.
Co bylo hlavní příčinou úhynu?
K situaci se exkluzivně pro InRybar.cz vyjádřil tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský, který podrobně vysvětlil příčiny havarijního stavu.
„Hlavní příčinou úhynu ryb byl kyslíkový deficit, který vznikl v důsledku úhynu, a následného tlení sinic,“ uvedl Skalský. Tento proces je zvláště nebezpečný v obdobích dlouhodobě vysokých teplot, které způsobují nižší rozpustnost kyslíku ve vodě.
Když sinice začnou umírat, tak tlením spotřebovávají velké množství kyslíku, což vede k jeho prudkému úbytku ve vodě. „Taková situace může nastat velmi rychle a být pro rybí populaci fatální, často i přes nasazení výkonných provzdušňovacích zařízení,“ dodal Skalský.
Podobná situace nastala v minulém roce na Havraním ostrově u Lovosic, kde přibližně 10 tun ryb uhynulo i přes intenzivní snahy o provzdušňování vody pomocí čerpadel a dalších prostředků. „Ani po několika dnech se nepodařilo dosáhnout úrovně kyslíku, která by byla dostatečná pro udržení života ve vodě,“ připomněl Skalský, což ilustruje závažnost současné situace v Dlažkovicích.
Sinice a jejich růst: problém, který nelze zcela eliminovat
Jedním z klíčových problémů, který přispívá k nárůstu sinic, jsou látky podporující jejich růst, které se nacházejí jak v sedimentu na dně nádrže, tak i v látkách, které se do nádrže dostávají z okolních polí a odpadních vod.
„Sinice se množí v oblastech, kde jsou k dispozici živiny, které podporují jejich růst. Tyto látky se mohou do nádrže dostávat splachy z polí při hnojení nebo z odpadních vod,“ vysvětlil Skalský.
Tento problém není pro nádrž Dlažkovice nový. Podobný úhyn ryb byl zaznamenán již v roce 2021, kdy rovněž došlo k výraznému zhoršení kvality vody. „Situace se bohužel opakuje, což poukazuje na hlubší problémy spojené s kvalitou vody a nárůstem sinic,“ poznamenal Skalský.
Tiskový mluvčí severočeských rybářů se dále věnoval otázce, jak podobným situacím předcházet. Jedním z nejúčinnějších opatření by podle něj mohlo být vyčištění nádrže od sedimentů, které obsahují živiny podporující růst sinic. „Vyčištění nádrže od sedimentů by mohlo významně přispět ke zlepšení kvality vody, ale je to finančně velmi náročný proces,“ uvedl Skalský.
Sedimenty, které se nacházejí na dně nádrží, často obsahují látky, které jsou považovány za nebezpečný odpad, což zvyšuje náklady na jejich likvidaci a skládkování. „Náklady na odstranění sedimentů a revitalizaci nádrží mohou dosahovat stovek milionů korun, což je pro mnohé obce nebo města, která nádrže vlastní, obtížně financovatelné bez dotační podpory,“ upozornil Skalský.
Jako příklady uvedl revitalizaci ÚN Harcov v Liberci nebo Zámeckého rybníka v Děčíně, kde se odhadované náklady pohybují v řádu stovek milionů korun.
Dopady na rybí populaci a další postup
Úhyn ryb na nádrži Dlažkovice postihl především citlivější druhy ryb, jako jsou dravci, které hynou jako první. „S ohledem na rozkladné procesy se nejprve na hladinu dostávají uhynulí dravci, až později následují odolnější druhy, například kaprovité ryby,“ uvedl Skalský.
Doba trvání zákazu rybolovu bude záviset na monitorování kvality vody, zejména obsahu kyslíku, a dalších parametrů. „Zatím nelze předběžně odhadnout, kdy bude možné rybolov obnovit,“ přiznal Skalský.
V případě, že by došlo k výraznému zlepšení kvality vody, bylo by možné do nádrže opět ryby vysadit. Avšak tiskový mluvčí upozornil, že k tomu pravděpodobně nedojde dříve než na podzim, kdy lze očekávat příznivější hydrometeorologické podmínky.
Zákaz rybolovu na revíru Dlažkovice zůstává v platnosti až do odvolání. Severočeský územní svaz bude nadále situaci pečlivě monitorovat a informovat veřejnost o dalším vývoji.
Foto: Severočeský ÚS (se souhlasem)
To jako za existence svazu rybníka poprvé zažili ty horká proč už několik let po parku k dnešku si nekoupili několik okyslicovadel jak to Maj jinde dostávají dotace pak peníze od rybářů to je totální nezodpovědnost vedení bych zazaloval a nechal je vše uhradit teď budou žádat pojišťovnu o náhradu škody ani náhodou potrestal bych je zaplatit a vyloučit
Než začnete psát, tak se nejdříve naučte česky. Předem děkuji.
Anoo přesně , vemte jim revir a zaplatit vše , vrátit dotaci . Nekompromisne
Než začnete psát, tak se nejdříve naučte česky. Předem děkuji.
Bucek 😂
Stačilo by tam zavčas nasypat nehašené vápno. Od té doby co to dělám na obecním rybníku máme klid
Problém je chemie v zemědělství a i v domácnostech ….proti tomu se bojovat nedá …zajímavé když to nastane jaké ohromné množství ryb ve vodě je , když někteří rybáři tvrdí ,že tam asi ryby nejsou když neberou…..