V článku si přečtete
Česká značka Carpway patří v letošní sezóně k nejvíce skloňovaným firmám na trhu. Společnost na rybářském trhu způsobila poprask levnými kukuřičnými peletami. Jenže ty nejsou jediné.
Když se řekne Carpway, pak mnoha rybářům před očima naběhnou krásně , které v letošní sezóně vystřelily „v žebříčku popularity“ na nejvyšší příčky. Není se čemu divit! Pelety nabízí skvělé vlastnosti, přitom jsou k dostání za super nízké peníze. Česká společnost ale nenabízí pouze pelety z kukuřice, ale například i zelené pelety z řepky, které jsou vhodné třeba na amury…
Řepkové pelety k dostání už od 40 korun za kilo
Zcela klíčovou „zbraní“ proti konkurenci je to, že
jsou k dostání za opravdu lidovou cenu. Pelety se dodávají v 10kilogramových pytlích. A když si rybář výslednou cenu rozpočítá na jednotlivé kilogramy, pak zjistí, že kilo vychází na pouhých 42,5 koruny. Ale bacha!Ve chvíli, kdy se rybář zaregistruje na rybářském e-shopu PARYS, pak ihned získá slevu. A v tu chvíli pak kilogram řepkových pelet v zeleném zbarvení stojí pouhých 40 korun. Rybář je tak schopný vytvářet obrovská krmná místa, která jsou při lovu amurů zapotřebí – protože jak známo, amuři dokážou spotřebovat nemalé množství potravy.
Česká značka Carpway má tak v sortimentu hned 2 druhy pelet, které lze sehnat už od 40 korun za kilogram. Jedná se o tyto zelené řepkové pelety, a pak již zmíněné žluté kukuřičné pelety, na které jsme také .
Když se na
podíváme zblízka, tak v nich uvidíme celou řadu nadrcených semínek. Tyto suroviny jsou pak mnohem lépe viditelné ve chvíli, kdy se začne smývat vrchní vrstva. V tu chvíli rybář ihned pozná, že pelety obsahují velké množství rostlinných surovin, které mají amuři, ale i kapři a další kaprovité ryby, rádi.Řepkové pelety se pak dodávají ve dvou průměrech. Rybáři si mohou vybrat menší „válečky“ o průměru 12 milimetrů, které jsou vhodnější při rychlejším chytání, ale například i při lovu na feeder. Větší pelety o velikosti 18 milimetrů jsou pak jako dělané pro déletrvající lov nebo pro „nastartování“ krmného místa při déletrvajících výpravách.
Zelená barva pelety předurčuje pro lov amura
Rybáři už dlouhá léta moc dobře ví, že amuři skvěle reagují na to krmení, které . Ono se není čemu divit: amuři přirozeně požírají vodní vegetaci. I proto je na některých vodách rybáři cíleně vysazují, aby tyto ryby vodní vegetaci regulovali. To je poměrně běžná praxe.
Na rybářském internetu je pak k vidění celá řada videí, na kterých si rybáři mohou prohlédnout, jak amuři doslova lámou stonky rákosin, které s velkou chutí požírají. Tyto ryby jsou prostě „vodní krávy“, které se rády „pasou“.
A proto je logicky hodně chytrý tah, když rybář na lovném místě vytvoří ze zelených pelet „podvodní pastvinu“. Takové místo s velkou pravděpodobností zastaví hejno amurů, které se začne rychle krmit. Jen se zase vracíme k tomu problému, že amuři toho dokážou sežrat opravdu hodně, a proto je dobré mít na místě toho krmení skutečně více.
mají nádherně nazelenalé zbarvení, které lze parádně vidět jak na zaneseném, tak i písčitém nebo kamenitém dně. Velký význam to pak má na štěrkovnách nebo pískovnách, kde pobývají ti největší amuři. Zelené pelety na takových vodách rozhodně stojí za vyzkoušení…
Pelety skvěle pracují ve vodě
Kdekdo by si mohl pomyslet, že pelety za takto nízkou cenu nebudou ve vodě spolehlivě „pracovat“. Ale chyba lávky! Carpway
začnou ze sebe uvolňovat „mrak“ jemných částic ihned po vhození do vodního prostředí.To je dáno tím, že po vhození do vody se z pelet začne uvolňovat povrch, přitom ale střed pelety je krásně tvrdý. Takže ve chvíli, kdy ryby najedou do krmného místa, tak se vytvoří neuvěřitelně hustý „kalný mrak“, který láká další a další ryby.
Ale znova: i když do pelet narážejí třeba menší ryby, tak uvnitř jsou pořád dost tvrdé. Takže se nestane, že na krmném místě za pár minut nic nezbude, protože přes něj „přejelo“ hejno perlínů a plotic. Ne! Pelety hezky „počkají“ až do příjezdu větších ryb.
Co se týče výdrže pelet ve vodním prostředí, tak tady je výrobce skoupý na informace. Ale ono se není čemu divit – záleží totiž na hodně faktorech – na teplotě vody, na síle proudění, na množství „bílé ryby“ a dalších faktorech. I tak lze ale říci, že i v hodně teplé vodě menší pelety vydrží delší desítky minut a kratší hodiny, větší pelety i delší hodiny.
Jak s peletami pracovat?
I když se mohou tyto pelety rozpadat zejména v teplé vodě a na revírech s velkým množství „bílé ryby“ rychleji, přesto se s nimi česko-slovenští rybáři „naučili“ rychle pracovat. Například menší pelety používají při krátkodobých vycházkách k vodě, kdy potřebují velmi rychle upozornit ryby na přítomnost atraktivní potravy.
Stačí prostě jen hodit pár raket na lovné místo, a ryby velmi rychle zjistí, že právě na rybářově místě najdou chutnou potravu.
ale používají i rybáři chytající s klasickými krmítky, protože malé pelety lze natlačit do krmítkové směsi. To samé pak platí u rybářů, kteří chytají na feeder.pak používají kapraři při lovu na „moderní položenou“ zejména v tu chvíli, kdy potřebují dát „najevo všem rybám ve vodě“, že na jejich krmném místě je potrava. Takže někteří rybáři na lovné místo 1 až 2 dny sypou kilogramy pelety, čímž stáhnou všechny ryby k sobě. A pak po několika dnech začnou krmení měnit tak, aby lákalo spíše větší ryby (přidáním selektivnějších surovin).
Tak jako tak: rybáři se naučili tyto levné pelety používat přesně tak, aby splnily požadované účely. Ono je totiž rozdíl rozkrmovat lovné místo s peletami za 40 korun za kilo nebo s peletami za 100 korun za kilo. Ta výsledná cena krmné kampaně je prostě zásadně nižší. A v dnešní době rybáři na cenu pochopitelně hodně koukají.
Navíc, v obou průměrech pelet rybáři najdou i dírky pro nastražení. Takže mnoho rybářů na pelety rovnou chytá. Ale zase: ono to dává logiku. Jde ideální chytat na to, čím krmíme, protože nástraha se v hromadě krmení ztratí. Tudíž se snadněji splete i zkušená a opatrná ryba. Tuhle taktitku rozhodně vyzkoušejte.
Suma sumárum: značka Carpway „ukradla“ trh s peletami
Je fascinující vidět, že i v dnešní době, kdy je spousta věci v „regálech“ rybářských obchodů za nesmyslně vysoké ceny, že „to jde“. Že lze pořád vyrábět krmení v solidní kvalitě za rozumné ceny. A hlavně v tomto případě mluvíme o tom, že pelety fungují – což dokazují zpětné vazby od spokojených rybářů.
Ano, konkurenční společnosti jistě nadšené nejsou. Ale pokud rychle něco nevymyslí, pak jim „ujede vlak“. A to je v případě trhu s peletami velký problém, protože právě tento trh je jedním z klíčových pilířů rybářského obchodu. A znova: na základě obrovského zájmu ze strany rybářů je vidět, že
v tuto chvíli má „esa v rukávu“.Silné stránky
Extrémně nízká cena, lákavé složení, pro amury atraktivní barva, atraktivní rozpouštění ve vodě, možnost nastražení
Slabé stránky
Chybí větší průměr pelet (ideálně 22 nebo 24 mm)
Foto: InRybar.cz