DomůNovinkyRybáři přišli o revír: ryby v nádrži zůstaly. Zákaz rybaření už platí

Rybáři přišli o revír: ryby v nádrži zůstaly. Zákaz rybaření už platí

- Reklama -

Rybářská veřejnost byla informována o rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který potvrdil návrh ministerstva zemědělství o vyjmutí vodní nádrže Markovka 1 ze seznamu rybářských revírů.

Rozhodnutí soudu tak jen potvrzuje předchozí rozhodnutí resortu zemědělství ze dne 21. června 2022. Vodní nádrž Markovka o rozloze 14 hektarů, nacházející se v katastrálním území Kožichovice a Střítež, byla tak oficiálně vyjmuta z rybářských revírů a rybáři si na ni již nezachytají.

 

Jedná se o rybník, nebo o víceúčelovou nádrž?

Toto rozhodnutí znamená, že nádrž Markovka 1 již není rybářským revírem, svazová povolenka zde neplatí a lov ryb je zakázán. Rozhodnutí bylo vydáno na žádost vlastníka, respektive správce vodohospodářského díla.

A to v souladu s platnou legislativou – konkrétně dle příslušných ustanovení zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství).

Moravský rybářský svaz rozporoval charakter a účel vodní nádrže a argumentoval tím, že by se mělo jednat buď o rybník, nebo o víceúčelovou vodní nádrž. Tento aspekt byl klíčový pro rozhodnutí, zda nádrž může být považována za rybářský revír.

 

Vyjádření předsedy MRS

„Soud rozhodl v souladu s platnou legislativou na žádost vlastníka, respektive správce vodohospodářského díla – dle příslušných ustanovení zákona 99/2004 Sb. o rybářství. Moravský rybářský svaz rozporoval charakter a účel vodního díla v otázce, jedná-li se o rybník, nebo víceúčelovou vodní nádrž,“ uvedl exkluzivně pro InRybar.cz předseda MRS Jiří Ryšánek.

Dalším důležitým aspektem tohoto případu byla hodnota zůstatku rybí obsádky v nádrži. „Hodnota zůstatku rybí obsádky byla řešena zápočtem vůči výši pachtovného,“ dodal Ryšánek.

Pachtovným se rozumí nájemné, které se platí za užívání rybníka či vodního útvaru pro účely chovu ryb nebo jiného hospodářského využití. V tomto případě byla hodnota ryb, které zůstaly v nádrži, použita k vyrovnání části nebo celé výše pachtovného.

 

Spory z minulosti vyústily ke zrušení revíru

V roce 2016 byla vodní nádrž vypuštěna s plánem na její opravu, a následné napuštění, které bylo naplánováno na rok 2020. Opravy byly zahájeny v říjnu 2018. Podle odhadů vlastníka přehrady – společnosti Lesy ČR, měly opravy stát přibližně 34 milionů korun.

Po opravě by nádrž měla pojmout 618 tisíc m³ vody, přičemž při běžných podmínkách by napouštění mělo trvat 180 dní, takže plného stavu mělo být dosaženo v roce 2022. Celkové náklady na stavbu činily 36,7 milionu korun.

V roce 2020 proběhl spor mezi Moravským rybářským svazem a vlastníkem nádrže, kterým jsou Lesy ČR. Rozepře se týkala vzájemné neshody v posouzení, zda se jedná o vodní tok nebo rybník. Tento spor vyústil nyní ve zrušení revíru. Hlavním důvodem je to, že za rybník je nutné platit nájem za revír, zatímco za vodní tok nikoliv.

Zdroj: Moravský rybářský svaz, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

7 KOMENTÁŘE

  1. Pro autora či editora: Naučte se psát správně: Napsáno – po opravě by má nádrž… správně: po opravě by nádrž měla pojmout….

  2. Tak tady nevyhrál nikdo, Lesy ČR sice mají možná rybník, ale nemají nájemné a MRS sice může nádrž kategorizovat jako vodní tok, ale přišli o revír.
    Smutné na obou stranách a řekl bych, že dobrým hospodářem nejsou Lesy ČR (ztráta příjmu z nájmu) ani MRS (ztráta revíru).

  3. Myslíte za chvíli bude jako soukromá voda . Tak se to u nás přece dělá . K čemu je rybník Lesům ČR . Je na zajímavém místě a korupce u nás bují čím dál tím víc .

  4. Za mě tady jsou dva scénáře. Jeden z nich je ten že lesy si rybník nechají a budou jej využívat pro svoji vlastní rekreaci a rybolov nebo zjistí kolik je bude stát provoz a dřive nebo později jej prodají a vznikne z toho soukromá voda. Nechápu proč se lesy míchají do něčeho po čem jim je v konečném důsledku prd, kdyby se raději postarali o přemnoženou škodnou udělali by lépe. Je to smutné ale takhle to u nás funguje.
    Petrův zdar

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -