DomůNovinkyRybář může dostat pokutu i od městské policie. Ale jen v některých případech

Rybář může dostat pokutu i od městské policie. Ale jen v některých případech

- Reklama -

Pytláci působí problémy i v letošním roce. V minulých týdnech jsme vás informovali o několika přestupcích rybářů a pytláků. Proto rybářská stráž někde spojila síly i s městskou policií.

Podobné spojení strážníků a rybářské stráže je k vidění třeba v Plzeňském kraji. Městská police Plzeň na svých sociálních sítích zveřejnila video, kde strážníci pomáhají při kontrolách rybářské stráže v celém okolí vodní nádrže České Údolí.

 

I strážníci na vodách odvádí skvělou práci

Plzeňská městská policie na svých stránkách uvedla, že se kontrolní skupina se „vydala na lov“ nelegálních praktik nepoctivých rybářů. V průběhu celé akce rybářská stráž například kontrolovala platnosti rybářských průkazů, správné zacházení s úlovky, výbavu rybářů, a hlavně také čistotu a pořádek v místě lovu.  

Zkontrolováno bylo 7 rybářů, kteří měli tentokrát všechny povinné náležitosti splněné. A právě při této kontrole byli po boku rybářské stráže i plzeňští strážníci.  

Městská policie ale například také „pomáhá s pytláky“ u vody, například v Praze. Tam v době příchodu strážníků seděli pytláci pokojně na lavičce, přičemž dělali, že o ničem neví. Po krátké chvíli vzájemné promluvy se jeden z nich dal na útěk. Následovala akční honička parkem.

Po chycení pytláka strážníci prohledali lovné místo, a kromě velkého množství odpadků a lahví alkoholu, našli na místě také igelitku s kaprem, který ještě jevil známky života. Muži zákona tak kapra pustili zpět do rybníku.

 

Pravomoci městské policie při kontrolách rybářů

Jaké pravomoci strážníci mají při kontrolování rybářů? Na to jsme se ptali tiskové mluvčí Městské policie Plzeň Jany Pužmanové, která pro magazín InRybar.cz jasně vysvětlila, co (ne)může rybářská stráž při kontrolách rybářů.

Může městská police kontrolovat rybáře bez přítomnosti rybářské stráže?

Kontroly rybářů na vodních tocích nepatří k prioritním činnostem našich strážníků, provádíme je výhradně v součinnosti s rybářskou stráží. Městské policii nepřísluší suplovat její úkoly a kontrolovat rybářský lístek a povolenky k lovu bez přítomnosti rybářské stráže.

Jestliže se strážník nachází v místě, kde existuje podezření, že dochází nebo může docházet k protiprávnímu jednání, přivolá na místo rybářskou stráž, popřípadě Policii ČR. V případě, že se dostaví pouze člen rybářské stráže, je oprávněn mu poskytnout případně nezbytnou součinnost v souladu ustanovením zákona o obecní policii.

V čem městská policie pomáhá rybářské stráži při kontrolách rybářů?

Na akci v součinnosti s rybářskou stráží se strážníci podílejí zpravidla z preventivních důvodů. Může se stát, že kontrolovaný odmítne rybářské stráži prokázat svou totožnost. Strážník využije v těchto případech svých oprávnění dle zákona o obecní policii (§12prokázání totožnosti, popř. §13 předvedení atd.).

Může MP dát rybářovi pokutu za bivakování či táboření u vody?

Při táboření i bivakování u vody záleží vždy na vlastnictví pozemku. Pokud rybář táboří nebo bivakuje například na pozemku, který je vlastnictví obce, jež má táboření nebo bivakování na něm výslovně obecně závaznou vyhláškou města zakázáno, je strážník oprávněn tuto záležitost vyřešit na místě v příkazním řízení, popřípadě oznámit záležitost věcně a místně příslušnému správnímu orgánu. Majitel soukromého pozemku může městkou policii případně požádat o vykázání osob.

Zdroj: MP Plzeň, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -