DomůRybolovné technikyDravciLov úhořů: nejlepší nástrahu na úhoře seženete zadarmo. Tady je návod

Lov úhořů: nejlepší nástrahu na úhoře seženete zadarmo. Tady je návod

- Reklama -

To nejlepší období pro lov úhoře je tady! Jaro je v plném rozpuku, takže i „hadovité ryby“ začínají být nebývale aktivní. Věděli jste, že tu nejlepší nástrahu na úhoře můžete získat zcela zadarmo?

Asi se mnou budete souhlasit, že nejlepší nástrahou na jarní úhoře jsou rousnice. Co to je? Jedná se o masité žížaly, které jsou oproti „těm klasickým“ výrazně větší a tlustší. Lepší nástraha na úhoře prostě není! Pokud půjdete do rybářského obchodu, pak můžete za krabičku rousnic utratit „pořádný balík peněz“. A přitom rousnice lze naprosto jednoduše získat zcela zdarma

 

Potřebujete silnou čelovku a rychlé ruce

Kdekoho by napadlo, že žížaly na ryby je nutné vykopat ze země. Ale chyba lávky! Ostřílení rybáři, kteří se na lov úhořů cíleně zaměřují, znají jiný fígl. Jaký? Stačí najít nějaké travnaté prostranství (klidně i v rušném městě). Právě na takových plochách po setmění rousnice vylézají z malých dírek v zemi.

Důležitou podmínkou ale je, aby padla rosa! Pokud je tráva suchá, pak se může stát, že rousnice zůstanou zavrtané v zemi. Ve chvíli ale, kdy rybář přejede rukou po trávě, která je mokrá, pak je vysoká šance nasbírat velké množství rousnic za poměrně krátkou dobu.

Kde rousnice chytat? Ideální jsou posekané zahrady. Právě na posekaných trávnicích se rousnice nejlépe chytají, protože jsou na krátkém trávníku nejsnadněji vidět. Osobně ale rousnice chytám například i na polích (na vyšlapaných rybářských stezkách), anebo v městských parcích.

VIDEO: Jak úspěšně chytat rousnice? Podívejte se na ukázku ve videu

Důležité je mít kvalitní čelovku. Právě ta slibuje, že rousnice uvidíte velmi dobře. Někteří rybáři pak nedají dopustit na méně rušivé zelené nebo červené světlo, které rousnice tolik neplaší, takže ty tak rychle nemizí ve zmíněných dírkách v zemi.

 

Úspěšné chytání rousnic vyžaduje trénink

Je třeba ještě zdůraznit, že v případě ohrožení dokážou rousnice velmi rychle reagovat. Takže vmžiku se schovají do země. V tuto chvíli je zapotřebí nepropadat skepsi! Je zapotřebí se naučit „mít rychlé ruce“. Nebojte! Netrvá to dlouho! Po chvíli neúspěchu se do toho velmi rychle dostanete.

Ještě jeden tip: ve chvíli, kdy rousnici chytíme do ruky, tak často se stane, že část těla zůstane v zemi. A žížala se pořád snaží uprchnout silným tahem směrem do země. V tu chvíli začnete s rousnicí pomalu kroužit, čímž ji pomalinku dostanete ze země ven.

A další tip: ve chvíli, kdy rousnice chytíme za jeden z konců, tak je dobré druhou rukou ucpat dírku v zemi. V tu chvíli má rousnice už minimální šanci uprchnout. Tímto jednoduchým trikem se výrazně snižuje riziko uprchnutí rousnice zpátky do země. Ale bacha! Na rousnici příliš netlačte, aby kvůli tomu neuhynula.

Občas se prostě stane, že některou z rousnic přetrhneme. Zásadní je potom tento kousek NEVHAZOVAT do krabičky s živými rousnicemi. Proč? Utrhnutý kousek rousnice by začal v krabičce hnít, což by mohlo vést k úhynu i ostatních žížal. A to nechceme!

Osobně pak rousnice uchovávám ve větším kbelíku s čerstvou hlínou. Na hlíně mám potom položený drn s čerstvou trávou. Jestli rousnice uchovávám dlouhodobě, pak občas provedu kontrolu rousnic jejich přebráním. A ve chvíli, kdy v hlíně najdu nějakou uhynulou, tak ji vyhodím. Spíše ale patřím k těm rybářům, kteří rousnice příliš dlouho neuskladňují…

 

Rousnice je TOP nástraha

Díky zmíněné masitosti jsou rousnice opravdu skvělou nástrahou. Ve chvíli, kdy tyto velké žížaly napíchneme na háček, tak vznikne neodolatelné sousto. Jedná se prostě „o kus masa“, kterému neodolá žádný úhoř. A nejenom úhoř…

Právě vysoká atraktivita nástrahy často láká i ostatní ryby k záběru. Není žádnou výjimkou, že rousnici sežere kapr, cejn nebo tloušť. A příležitost k naplnění břicha si nenechají ujít ani menší ryby jako jsou perlíni nebo plotice.

A právě to může být pro rybáře problém! Menší ryby totiž dokážou rousnici rychle strhnout, takže nástraha nevydrží do příjezdů cílových úhořů. Co s tím? V takovou chvíli je nutné rousnice nastražovat tak, aby z háčku „nečouhaly“ dlouhé konce. Právě za ně menší ryby tahají tak dlouho, dokud rousnici úplně nestrhnou z háčku. Na tohle je zapotřebí myslet!

K větší odolnosti proti menším rybám pak mohou přispět i speciální háčky na úhoře, které mají na raménku zpětné hroty. Ty následně napomáhají k tomu, aby rousnice z háčku nesjížděla, ale zároveň aby odolala i zmíněným nájezdům menších ryb.

Proto se vyplatí si tento typ háčků na úhoře pořídit v rybářských potřebách. Jedná se prakticky o jedinou investici na tento způsob lovu – jinak je totiž možné používat klasické šňůrky a bižuterii, které používáme třeba při lovu kaprů.

 

Vylepšení rousnice s pomocí páchnoucí tekutiny

Někteří rybáři, ke kterým se řadím i já osobně, pak nastražené rousnice vylepšují páchnoucími tekutinami. Proč? Úhoř má opravdu vytříbený čich, který mu pomáhá k úspěšnému hledání kořisti i za černočerné tmy. Takže proto se může vyplatit posílit pach rousnic, aby úhoř nástrahu rychleji našel.

Jak posílit pach rousnice? Rybář má několik možností. Tou první je zakoupení některé z rybích omáček v asijských potravinách. Právě ty mají výrazný odér, který napomůže k tomu, aby rousnice silněji páchla. Druhou možností je potom použití šťávy z rybiček v konzervě.

A dalším způsobem jsou koncentrované roztoky na úhoře, které se prodávají v rybářských potřebách. Hned několik výrobců na rybářském trhu nabízí boostery na úhoře, které mají silné aroma, které připomíná pach uhynulého živočicha. Takže i toto je způsob, jak vylepšit nástrahu na úhoře.

Rybář nanáší páchnoucí tekutinu Predator Booster na nastražené rousnice

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob, tak doporučím ještě jednu věc: ve chvíli, kdy rousnice nastražíme na háček, a poté je pokapeme vybraným atraktorem, nechte tekutinu několik desítek vteřin působit. Díky tomu se totiž tekutina po rousnicích „rozmaže“, takže ty tak budou ve vodě smrdět delší dobu.

Na závěr mi dovolte, abych vám popřál šťastný lov úhořů. Jedná se o zcela unikátní zážitek, který jiná ryba nenabídne. Úhoři jsou totiž fascinující ryby – jak svým vzhledem, tak chováním. Tohle je styl rybaření, který si zamiluje každý rybář!

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

9 KOMENTÁŘE

    • Si nevíte že okoun je už chráněn že i při uloveni se vrací zpět do vody a pokud víte tak jste u mě už považován za pytlaka a přeji vám ať vás co nejdřív chytí nscape porybnej ryb stráž a seberou vám doklady aspoň na 5let nebo nejlepší na pořad

      • Má hájení od 1.1. do 16.6. Míra je 15 cm. Pochybuji, že by byl takový uhoř, který by ho slupnul. Já už jich letos na Poděbradech u Olomouce chytl kolem 50. Některé krásné – všichni šli zpět do vody. Je jich málo – ať se množí. Hezký den.

  1. Nechci ublizovat já vyrustám u vody od6ti let je třeba jít po vydrách a ne po nás,co sichytnem pro chuť jednoho úhoře za sezonu

  2. Jó rousnice. To čekáte až zaprší a večer na ně s čelovkou a krabičkou vyrazíte. Jenže pršelo někdy po poledni, za tmy už je zase sucho, no a rousnice nikde. Tak příští den navečer vezmete hadici a pokropíte s ní trávník. No a pak vás napadne to trošky vylepšit. Obujete si gumové holínky, píchnete do země vidle, na vidle připojíte fázi 220V a žížaly lezou ze země jedna radost. Jen se nesmíte splést a připojit na vidle fázi 380V. Protože to pak vylezou horníci a dají vám po tlamě.

  3. Asi tak před 10 – 15 léty nebyl problém nachytat rousnice i na okrají polí. Dnes na intenzivně obdělávaní půdě nenajdete ani kus. Ani žížalu, o pěkných rousnicích nemluvě. Jasná zpráva o degradaci současné agrokultury.

  4. Seděli jsme na rybách a jeden kamoš prý četl,že na úhoře je nejlepší úhoří maso.A druhý na to – ty vole a kde vzít toho prvního?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -