Jaro klepe na dveře. A s ním přichází nejen nový cyklus přírody, ale i mnoho povinností pro členy ČRS. Možná by vás překvapilo, že jednou z nich je příprava třecích hnízd pro candáty.
Tato aktivita není rutinní úkol, nýbrž důležitý krok k zachování populace této populární ryby. Proč to vlastně zástupci Českého rybářského svazu dělají? Mohlo by se totiž zdát, že příroda se o své vlastní cykly postará sama. Jenže prostředí, ve kterém žijí candáti, se mění.
Podmínky v nádržích se zhoršují
Nádrže v naší zemi postupně stárnou, takže podmínky pro výtěr ryb se zhoršují. Zatopené porosty a rostliny se pomalu rozkládají a vytvářejí jemné bahno, které není ani zdaleka ideální pro snůšky jiker.
Problém je v tomto případě o to větší, protože candáti jsou velmi vybíraví při hledání vhodného místa pro založení svého potomstva. Když najdou ideální substrát, pečlivě ho vyčistí, aby zaručili co největší úspěch snůšky.
Takováto příprava hnízda je však pouze začátek těžkého úkolu, který tyto impozantní ryby musejí zvládnout. Candátí samec se stává hlavním strážcem oplodněných jiker, připravený bránit je před jakýmkoli nebezpečím. Tato ochrana je nezbytná, protože okolní prostředí je plné konkurentů i predátorů.
Na výrobu hnízd letos spotřebují 870 metrů kartáče
Přírodní změny, jako je kolísání hladiny vody, mohou mít fatální dopad na úspěšné vylíhnutí jiker. ČRS se proto snaží vytvořit ideální podmínky pro ryby přípravou třecích hnízd z umělých materiálů.
Jedná se o spirálovitě stočené kartáče, které simulují přirozené prostředí. Takto nachystaná umělá hnízda pak pracovníci svazu rozvážejí na nejvhodnější místa v nádržích. To pomáhá rybám překonat překážky, které jim příroda klade do cesty, a zvyšuje šance na úspěšnou reprodukci.
V přípravě na letošní rok ČRS udělal ještě více pro podporu populace candátů, kdy pro letošek připravil velké množství nových výtěrových hnízd. „Letos kupujeme 870 metrů huňatých kartáčů,“ uvádí ČRS na svých webových stránkách.
Ve Švédsku používají vánoční stromky
Ve Švédsku každý rok členové organizace Sportfiskarna sbírají stromy, které pak házejí do ledové vody v blízkosti Baltského moře, aby poskytly přívětivé prostředí pro ryby. Staré stromy rybám totiž vytvoří nejen ideální úkryt, ale i podmínky pro tření na jaře.
„Svážeme 3 až 4 stromy dohromady, a pak k nim připevníme pytel plný kamení, který je biologicky rozložitelný, abychom neznečišťovali vody. Takto nachystané stromy vhodíme do vody tak, aby se potopily a ukotvily na dně,“ vysvětluje Malin Kjellinová, která je projektovou manažerkou švédské asociace sportovního rybolovu Sportfiskarna.
Iniciativa, která pomáhá švédským rybám vytvořit ideální podmínky k životu, funguje již od roku 2016. Více o tématu zjistíte v našem článku.
Zdroj a foto: Český rybářský svaz (se souhlasem)
Krásná ukázka, jak to lidem ve Švédsku mysli, u nich hážou do vod staré stromky, u nás kari sítě a plastové kartáče. Jsem pro, aby se pro candaty dělalo co nejvíce, je to nádherný dravec a opravdu hodně mizí z našich vod.
Za mě by bylo třeba zastropovat lovnou míru aby z vod nezmizeli generační ryby. Všichni poznáme řezníky co vezmou každou šupinu, protože se jim povolenka „musí“ vyplatit. 🤮🤮🤮