U nás jsou pstruzi duhoví mnohdy vnímání jako „nezajímavé ryby“. Ve chvíli, kdy rybář vytáhne „duháka“ o velikosti 40 centimetrů, je to úspěch. Ve světě ale rybáři mohou chytit mnohem větší pstruhy.
Představte si, že rybaříte na dírkách pod ledem a do poslední chvíle nevíte, co je na druhé straně vlasce. Třepete se adrenalinem a snažíte rybu dostat co nejrychleji ven. A když už je pomalu u dírky, tak se vám zatají dech. Ryba je totiž tak velká, že máte strach, že dírkou v ledu ani neprojde.
Obrovský „duhák“ skoro neprošel dírkou
A přesně takový pocit zažil rybář Zachary Taylor z Rhode Islandu – nejmenšího státu USA. Ten překonal v polovině ledna 2024 národní rekord pstruha duhového. Úlovek rybáře z Burrillville vážil lehce přes 7 kilogramů (15 liber a 12 uncí), takže stávající rekord překonal o více než 1,4 kilogramu.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Zachary Taylor ulovil duháka na dírkový proutek při lovu na zamrzlé lokalitě Peck Pond na východním břehu USA. Přibližně 5hektarová vodní nádrži v rekreační oblasti Pulaski Memorial Recreation Area, která patří mezi více než 80 pstruhových lokalit zarybňovaných rybářskou organizací státu Rhode Island, je proslulá těmito obludnými duháky.
A jednoho z tamních gigantů chytil právě Zachary Taylor, který je tak držitelem nového národního rekordu. „Nakonec se mi ji podařilo s trochou přemlouvání protlačit dírou. Doslova jsem se třásl vzrušením a adrenalinem,“ dodal k úlovku nový držitel rekordu.
Rekordní duhový gigant posunul hranici
Soudě podle videa, které natočil mobilním telefonem, a které následně zveřejnil na svém účtu na Instagramu, měl Taylor k nadšení opravdový důvod. Hned totiž věděl, že chytil výjimečnou rybu.
„Myslím, že mám státní rekord, bejby!“ křičí na videu úspěšný rybář jen pár vteřin poté, co vytáhl rybu na led. „Podívejte se, jak je obrovská!“ komentuje radostně lovec. Pstruh měřil 67 centimetrů (26 palců).
Odbor ministerstva životního prostředí Rhode Islandu následně uvedl, že se skutečně jedná o úlovek pstruha duhového, který se stal novým státním rekordem.
Jak je možné, že „duháci“ tak rostou?
Před časem jsme vás informovali o dalším gigantickém duhákovi z Nového Zélandu, který doopravdy svou stavbou těla připomínal spíše kuličku než rybu. Vážil těžce uvěřitelných 13 kilogramů, což je ještě o 5 kilogramů více než pstruh z Ameriky.
Asi každého rybáře ale napadne otázka: Jak to, že pstruzi duhoví dosahují v novozélandských řekách takových rozměrů? Jde snad o nějaké výjimečné prostředí, které pstruhům tolik přeje?
Tím zcela hlavním důvodem je, že na těchto tocích se intenzivně chovají lososi ve farmách. A právě z těchto rybochovných zařízení se do řek dostává přebytečné krmení. Toto krmení následně žerou pstruzi duhoví, kteří tak dorůstají do gigantických rozměrů.
A ještě jedna zajímavost na závěr: Pstruzi duhoví jsou schopni měnit barvu podle okolního prostředí a nálady. Pokud jsou v klidném a bezpečném prostředí, mohou být jejich barvy živé a syté. Naopak pokud jsou tyto ryby vystaveny stresu nebo nebezpečí, mohou se jejich barvy ztlumit nebo změnit na tmavší odstíny, což je důsledkem mechanismu obrany.
Zdroj: fieldandstream.com, ilustrační foto: InRybar.cz