DomůRybářské radyRybářské začátkyJaro na stojatých vodách: Kde narazíte na ryby?

Jaro na stojatých vodách: Kde narazíte na ryby?

- Reklama -

Rybářská sezóna je v plném proudu. Slunečné počasí postupně ohřívá studenou vodu a ryby začínají intenzivně přijímat potravu. Teď je ten správný čas na ně vyrazit! Ale kam?

Volba místa záleží na mnoha faktorech. Zprvu musíme brát na zřetel to, jakou rybu chceme ulovit, a s pomocí jaké rybolovné techniky máme na ni spadeno. Lov v jarních měsících na stojatých vodách nejčastěji spojujeme s lovem kaprovitých ryb na položenou či plavanou. Nesmíme ale zapomenout ani na některé dravce, zejména pak na úhoře a okouny.

 

Lov kaprovitých ryb

Kapr obecný

Kapři v jarních měsících intenzivně sbírají potravu v mělkých vodách, které prohřívají sluneční paprsky. Je vhodné hledat rozsáhlé mělčiny, na kterých se nachází překážky. Může jít o potopené pařezy, padlé stromy, anebo vodní vegetaci. Velkým tahákem pro kapry    jsou  ale   i   různé   terénní    zlomy.  Výhodou může být i to, pokud naše místo leží na tvrdém dně.  Při   lovu   kaprů jsou mnozí rybáři zaslepeni mylnou myšlenkou, že  čím  dále   budou     mít    svou nástrahu nahozenou   od    břehu,   tím    lépe.      To samozřejmě   není   pravda. Pěkné     ryby můžeme ulovit i v blízkosti břehu. Naše šance pak stoupá na březích, jež jsou zarostlé vodní vegetací. Kapři berou na širokou škálu nástrah rostlinného i živočišného původu.

Jelec tloušť

I když je tloušť momentálně hájen (pozn. až do 15. 6.), velice často končí na háčcích rybářů. Záběry povětšinou dostáváme při lovu u vodní vegetace, poblíž které tyto ryby hledají potravu. Tloušti nejčastěji berou na masitou potravu (žížaly).

Plotice, perlín a ouklej

Tyto drobné kaprovité ryby lovíme na plavanou v blízkosti břehu u zatopené vegetace. Pokud použijeme správnou nástrahu a návnadu, můžeme zažít skutečné rybářské žně. Ryby vnadíme jednoduchou krmnou směsí ze strouhanky promíchanou s kusy pečiva. Tu musíme ale řádně namočit, aby nám neplavala. Na háček pak napichujeme nejrůznější nástrahy – pečivo, těsta, živočišné nástrahy.

 

 

Lov dravých ryb

Úhoř

Lov těchto hadovitých ryb v nočních hodinách je skutečným zážitkem. Úhoře v tomto období hledáme na mělčinách, kde se nachází potrava. Záběry se povětšinou dostavují poblíž potopených překážek. Ale pozor! Úhoř je zdatným soupeřem, proto se snažte jej co nejrychleji z blízkosti těchto překážek dostat. Při jejich lovu používáme zaručenou klasiku – rousnice. Úhoři je milují!

Okoun

Tato ryba je neodmyslitelným symbolem květnových lovů se splávkem na žížalu. Okouna hledáme na hranách hlubokých jam, které jsou poseté padlými větvemi či potopenými pařezy. Právě zde se pruhovaní dravci s oblibou zdržují. Můj osobní názor je, že plavaná patří k úspěšnější okouní metodě, než položená. Lov se splávkem na žížalu v květnu vám tak může přichystat nejedno pruhované překvapení.

 

Autor: Viktor Krus

 

Přidejte i vy své hodnocení
Předchozí článek
Další článek
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -