DomůRybolovné technikyKaprařinaKaprařina pro začátečníky: Jak vybrat správný prut pro lov kaprů?

Kaprařina pro začátečníky: Jak vybrat správný prut pro lov kaprů?

- Reklama -

Úspěšný lov velkých kaprů zažijeme pouze v tom případě, když chytáme s pomocí kvalitního vybavení. Mezi jednu z hlavních a klíčových součástí spolehlivého rybářského vybavení pro lov kaprů bezpochyby patří i kvalitní kaprařský prut. Jenže jak vybrat ten pravý model? Pojďme si tuto problematiku trochu osvětlit.

Hned ze začátku si musíme uvědomit jednu věc – jak vlastně chceme kapry chytat? Když se nad touto otázkou pozastavíme, tak přijdeme na to, že kapry můžeme lovit s pomocí nejrůznějších metod a v nejrůznějších podmínkách. Jenže právě tyto dva faktory velice silně ovlivňují rybářovy nároky a požadavky na kaprařský prut. Je přeci logické, že použijeme jeden kaprařský prut při lovu kaprů u břehu, a pro lov v dálkách využijeme zase úplně jiný model kaprařského prutu. Proto si tedy hned ze startu musíme uvědomit, jak a kde vlastně chceme kapry chytat.

 

Surfové pruty na kapry: Opři se do toho, co to jenom jde!

kaprNa některých vodách, zejména rozlehlých přehradách, se musíme při lovu kaprů popasovat s „nekonečně“ rozlehlým prostorem, ve kterém hledáme ryby. A mnohdy pak nastanou situace, že naši montáž musíme dostat do patřičné vzdálenosti. Jenže jak? Jak máme dostat naši nástrahu daleko od břehu, když se na daném revíru nemůže ani vyvážet? Není třeba propadat panice!

Tip: Kvalitní kaprové pruty naleznete ZDE!

kaprPro daleké náhozy jsou určené kaprařské surfové udice. Tyto pruty jsou vyrobené z robustního blanku, který snese i enormní nápor rybáře při nahazování. Surfové udice mívají, alespoň oproti jejich jemnějším příbuzným, poměrně vysokou gramáž a dlouhý rozměr. Ale přesně tyto vlastnosti nám zaručují, že se můžeme do surfové udice na kapry opřít i v tom momentě, kdy máme navázanou těžkou montáž.

Ale pozor! Surfové udice nám samy o sobě nezaručují daleké náhozy. Jednoduše řečeno, abychom byli schopni dostat naši montáž do úctyhodné dálky, pak je zapotřebí hodně trénovat. Při výběru správné surfové udice ale můžeme sledovat několik nepatrných detailů, které mají na délku náhozů podstatný vliv. Mezi ně patří například rozmístění oček. Pro daleké náhozy je lepší, když má surfová udice méně oček, která jsou navíc velká a prostorná. Díky tomu není navazovací materiál při náhozu nijak zvláště brzděn třecí silou, takže montáž doletí dále.

kaprK velkým výhodám u surfové udice patří i to, když první očko (nejblíže u navijáku) je opravdu prostorné. To totiž tak dokáže pojmout velké množství navazovacího materiálu, který se z prostorné cívky kaprařského navijáku při náhozu uvolňuje. A zase, v tomto případě nedochází k tak velkému tření a montáž tak může letět o něco dále. U kvalitních oček na surfových udicích není rozhodující pouze jejich „prostornost“, ale i tvar. Některé moderní surfové udice mají například vnitřek oček ve tvaru trojúhelníku, což má opět napomoci k co nejdelším hodům. Těchto detailů ale mohou rybáři u surfových udic napočítat celou řadu.

prutMezi další detaily se ale řadí pochopitelně i délka rukojeti. Rukojeť u surfové udice musí být dlouhá, aby rybář mohl vytvořit dostatečně efektivní páku, a nahodit tak montáž co nejdále. Dlouhé rozpětí rukou a možnost se do prutu pořádně opřít, je skvělým znamením toho, že s touto surfovou udicí budeme lámat rekordy v hodu s olovem do dálky.

Surfových udic je na současném trhu nepřeberné množství. Můžeme si tak vybrat teleskopické nebo dělené surfové udice v nejrůznějším cenovém rozpětí. Surfové udice na kapry nabízí i nejrůznější vlastnosti. Je možné si tedy vybírat z nejrůznějších gramáží i délek přesně podle našeho gusta. Záleží pouze na tom, co od rybářské surfové udice na kapry požadujeme.

 

Dělené pruty na kapry: Jemnost nade vše

prutNevýhodou surfových udic je určitě jejich tuhost, která trošku tlumí krásu soubojů s menšími rybami. Pokud si tedy chceme vychutnat boj s každou rybou, pak je zapotřebí sáhnout po jemnější dělené udici na kapry. Právě dělené udice na kapry patří v současnosti k nejoblíbenějším modelům pro lov těchto vyhledávaných ryb. A není divu. Tyto udice jsou jemné, tenké a lehké. Takže slibují naprosto luxusní požitek při zdolávání divokých kaprů.

Ovšem to neznamená, že by s dělenou udicí na kapry nešlo nahodit. Naopak! Některé modely dělených udic na kapry jsou přímo určené k dlouhým hodům. Pravda, nikdy se zřejmě zcela nevyrovnají „nahazovacím“ vlastnostem, které mají surfové udice, ale dělené pruty sbírají plusové body zase jinde. Dělené udice na kapry se vyrábějí v obrovském rozptylu, co se týče jejich délek a gramáží.

Tip: Kvalitní kaprové pruty naleznete ZDE!

prutPokud potřebujeme dělené udice na nahazování, pak je vhodné se poohlédnout po modelech o délce 3,6 až 3,9 metru (12 až 13 ft – stop). Tyto udice nabízí dostatečnou délku pro daleké náhozy. Jak jsme se zmínili výše, dělené pruty na kapry se nemohou zcela vyrovnaně měřit s pruty surfovými. Ovšem i s delšími dělenými pruty jde velice dobře nahodit do poměrně slušné vzdálenosti. Gramáž dělených udic pak volíme podle toho, s jakou montáží hodláme lovit. Obecně by šlo říci, že pro těžší montáže používáme děličky s vyšší gramáží. Rozpětí optimální gramáže se pohybuje od 2,75 do 4 liber. Na trhu jsou pochopitelně dělené pruty na kapry i s vyššími gramážemi. Je třeba ale brát v potaz to, že „pocitově“ se gramáže někdy hodně liší. Tím máme na mysli to, že některé pruty o 2,75 liber jsou „pocitově“ tužší, než udice s gramáží 3,25 liber. Proto si udice před koupí pořádně „pochovejte“ v rukou!

 

Dělené pruty na vyvážení: Ještě jemnější záležitost

kaprVyvážení je trochu specifická disciplína při lovu kaprů. Pokud vyvážíme s prutem v lodi, pak se nám hodí kratší dělené pruty na kapry, například o délce 3,6 metru (12 ft). Teoreticky by šly použít i kratší udice, u nich je ale ten problém, že bychom nemuseli účinně zasekávat ryby v dálce. Toto je velká potíž krátkých udic, a proto jejich délku moc nepodhodnocujme. S pruty o délce 3,6 metru jde velice dobře manipulovat na lodi, a proto jsou pro vyvážení naprosto ideální. A jelikož nepotřebujeme tuhou udici pro daleké náhozy, postačí nám jemnější gramáž v rozmezí od 2,25 do 3,25 liber.

Na dělených prutech, ať už na těch „nahazovacích“ nebo „vyvážecích“, je nádherné to, že se jedná opravdu o velice citlivé udice. Díky tomu si vychutnáte jakýkoliv souboj s kteroukoliv rybou. Užijte si s těmito udicemi nádherný rybolov plný napínavých soubojů s divokými rybami!

Autoři: Jiří a Viktor Krusovi

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

  1. Omlouvam se ze používat tuhle stranku ale prosim o radu kde sehnat manual na zavazeci lodku Jabo 2 s echolotem? Dekuji Macha

  2. Dobrý den,

    o tomto výrobku jsem ještě nikdy neslyšel.

    Zkuste název výrobku zadat do některého z internetových vyhledávačů. Třeba tam něco najdete.

    Věřím, že ano.

    V. K.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -