Rybáři spolu s hasiči na jezeře Sadská znovu bojují s kyslíkovým deficitem. Tento jev, který může vést k hromadnému úhynu ryb, se na této vodní ploše opakuje. Rybáři chtějí jezero propojit s Labem.
Středočeští rybáři v posledních dnech na jezeře Sadská bojují s kyslíkovým deficitem. Na místě jsou jak rybáři, tak i hasiči. A všichni zúčastnění se snaží s pomocí čerpadel a motorových člunů dostat kyslík do vody. Nějaký rozsáhlý hromadný úhyn zatím hlášen nebyl…
Problémy s kyslíkem se stále opakují
Problémů s kyslíkem si rybáři všimli už v polovině minulého týdne. Místní organizace v Nymburce dostala informaci o tom, že u hladiny se hromadí ryby.
„Příčinou je zřejmě úbytek kyslíku v jednotlivých vrstvách vodního sloupce. Jev, který se každoročně opakuje. Vše bylo již v lednu letošního roku nahlášeno odboru ŽP v Nymburce, dodnes však nepřišlo žádné stanovisko,“ komentoval situaci předseda Středočeského ÚS Dušan Hýbner.
Rybáři tak nečinně nečekali na katastrofu v podobě hromadného úhynu ryb, ale okamžitě začali na jezeře provádět úkony, které do vody měly dostat kyslík. Například rybáři z Čelákovic zapůjčili plovoucí čerpadlo.
Na místo ale dojeli také hasiči. „Vodu prokysličovalo přes deset jednotek dobrovolných hasičů z okolí a několik dobrovolníků brázdilo hladinu jezera čluny,“ popsal Dušan Hýbner. A tato snaha rybářů a hasičů pomohla. „Podařilo se tak zvýšit množství rozpuštěného kyslíku ve vodě. Ryba se stáhla od břehů a hladiny,“ dodal předseda středočeských rybářů.
Rybáři chtějí jezero propojit s Labem
Velká rybářská srdce prokázali pak dobrovolníci, kteří obsluhovali čerpadla. Ti dokonce u jezera nocovali. Rybáři i přes aktuální stáhnutí ryby z hladiny a od břehů tuší, že pořád nemají vyhráno. „Hodnota měřeného kyslíku ve vodě je stále kritická a dá se očekávat opět výrazný ranní deficit,“ připouští Dušan Hýbner.
Rybáři tak na místo neustále sváží další a další techniku, která pomůže zabránit možné rybářské katastrofě. „Bude probíhat i nadále okysličování vody areatory a čerpadly, obsah kyslíku bude pravidelně měřen, na pondělí se plánuje vápnění,“ řekl předseda středočeských rybářů.
Středočeský územní svaz pak na webu zveřejnil i informaci, že se s touto situací nehodlá smířit. „Po dohodě s předsedou MO Nymburk Davidem Hrstkou zahájíme v příštím týdnu jednaní s významnými vlastníky pozemků v jezeře Sadská i břehů, Povodím Labe a příslušnými orgány o možnostech vybudování přítoku do jezera z Labe nebo jeho propojení,“ dodal Dušan Hýbner.
Zdroj: Středočeský ÚS, foto: Středočeský ÚS (se souhlasem)
Sitace je smutná.. Je ale druhou věcí, proč se do těchto vod stále zarybňuje? Jsou to notoricky známe jevy souvisejicí s pádem mrtvích těl sinic, opakující se stále do kola.. Když o tom místní hospodář ví, hraničí to s týráním zvířat.. Pak by každý bral ryby jako rukojmí, aby se za státní peníze budovaly nesmysly.. Zisk organizace na 1. Místě, ale je to případ pro #ČIŽP 🤮🤮🤮. Litoměrice s Havraním ostrovem ten samej příběh a další tůně kolem Labe a všichni by ze státního propojovali s Labem 🤦🏻♂️.. Už se těšim na nadávky příslušníků místní domobrany, s otázkami jestli jsem pomáhal okysličovat… Sorry ale uvědomte si, kde je pravda!! Špatné hospodaření, cyklické týrání a pak přichází nářek a potřeba zafinancovat. 🤮
A dost. Kde jsou ty čerpadla a areatory? Však od neděle tam nic nebylo, areator co šel z SUS údajně výměna kabelu, potřeba odborně zapojit, prý pojede v pátek.
Takže tento článek jaksi nesedí a nechápu proč se nejedná a okamžitě se nekoupí areator nový je to blbých 37t. A o vápnu které se mohlo hned koupit a i dobrovolníci na rozvoz byly též ani pomátky. Nezlobte se na mě ale toto je smutná komedie. Nebýt dobrovolníků tak se tam nedělo vůbec nic.