Od příštího roku vejde v platnost vyhláška 197/2004 Sb., která upravuje celou řadu rybářských pravidel. Změny se týkají jak pstruhových, tak mimopstruhových revírů. Co bude od příští sezóny jinak?
O zásadních změnách v rybářských pravidlech informoval Český rybářský svaz. Ten na webu vydal přehled těch nejdůležitějších úprav, které se od roku 2024 objeví v rybářských pravidlech. „Republiková rada ČRS zároveň zapracovala veškeré legislativní změny do Rybářského řádu ČRS pro rok 2024 a 2025,“ komentoval změnu ČRS.
Počet ponechaných ryb: amur ušlechtilou rybou
První zásadní úpravou je to, že amur bílý se dostal na seznam „ušlechtilých ryb“. Co to v praxi znamená? „Úlovek je v mimopstruhovém rybářském revíru legislativně omezen na 2 ks denně,“ vysvětluje ČRS.
Opačná situace je potom u některých nepůvodních a invazních druhů ryb. Rybáři si od roku 2024 budou moci ponechat neomezené množství vybraných druhů ryb. „Do denních limitů počtu kusů a hmotnosti přisvojených ryb se nově nezahrnují karas stříbřitý, hlaváčovití (Gobiidae), sumečci (Ictaluridae) a invazní nepůvodní druhy na unijním seznamu,“ doplňuje ČRS.
V praxi to může vypadat tak, že rybář si od příští sezóny může od vody odnést neomezené množství karasů stříbřitých, kteří stojí za vytlačováním původního karase obecného z našich vod.
Důležitou připomínkou je potom to, že ryby z „unijního seznamu“ (střevlička východní, sumeček černý, slunečnice pestrá a hlavačkovec Glenův) nesmí být vráceny zpátky do revíru. A rybáři je rovněž nemůžou použít jako nástražní rybičku. Pozor na to!
Jiné zapisování „neušlechtilých“ druhů ryb
Co se týče evidence úlovků, tak i tady rybáře čeká změna pravidel. Aktuálně musí rybář zapsat ušlechtilou rybu bezprostředně po ulovení. Do povolenky rybář píše jak druh ryby, tak její délku a hmotnost. Nová pravidla ale upravují i zapisování ostatních druhů ryb.
„Nově pak v případě přisvojení ostatních druhů ryb zapisuje rybář bezprostředně po ulovení pouze druh ryby, po skončení nebo přerušení lovu před odchodem od vody pak počet kusů a celkovou hmotnost. Nemělo by tak již docházet k přisvojování například tzv. „bílých ryb“ bez toho, aby je následně rybář nezapsal do úlovkového lístku,“ vysvětluje vedení rybářů.
Změna se pak týká i rybářských lístků. Rybáři už si nebudou moci vyřídit lístky na 1 a 3 roky. Zůstanou pouze ty na 10 let, dobu neurčitou. Ponechány budou i 30denní rybářské lístky, na které není nutné skládat rybářské zkoušky.
Velké změny na pstruhovkách
Vyhláška 197/2004 Sb. pak naprosto zásadně upravuje některá pravidla na pstruhových revírech. První velmi důležitou změnou je prodloužení doby, kdy rybáři mohou na tomto typu revírů lovit na přívlač.
„Nově dochází ke sjednocení doby lovu s muškařením, a rybáři tak mohou obě metody lovu využívat až do 30. listopadu,“ uvedl ČRS. Vedení rybářů pak ale dodává zásadní informaci – rybáři, kteří budou lovit na přívlač na pstruhových vodách od 1. září, musí používat nástrahy pouze s jedním jednoháčkem.
A to není všechno: „Důležité je však k této změně také dodat, že možnost dalšího zpřísnění zůstává v rukou uživatele rybářského revíru prostřednictvím bližších podmínek výkonu rybářského práva. Tedy tam, kde uživatel uzná například s ohledem na společenstva ryb za vhodné, může být přívlač na podzim omezena či nadále zakázána. Je proto nanejvýš důležité důkladně prostudovat platný Rybářský řád,“ doplnil ČRS.
Další změna se pak týká muškařů. Rybáři se doposud v rybářských pravidlech mohli setkat se dvěma pojmy – lov muškařením a lov na umělou mušku. Nově zůstává pouze jeden pojem, a to muškaření. „I v Rybářském řádu ČRS se tak nově setkáte pouze s pojmem muškaření a jeho přesnou definicí,“ doplnilo vedení rybářů.
Zdroj: Český rybářský svaz, ilustrační foto: InRybar.cz
Rybářské lístky min. na 10 let? Jedna z dalších forem nenažranosti současné společnosti. Je mi 70 let a budu rád, pokud si ještě tak 2-3 roky zachytám.
Škoda slov…
Kdo vymýšlí takové pitomosti
Je mi 33 a mám lístek za 1000 Kč na neurčito už celkem dlouho a kdo chce chytat má ho také není důvod kupovat jiný
Je mi 73 roků a to si mám kupovat lístek na neurčito proč ,že by mi to prodloužilo stáří o 50 let ?
mě je 65 a vyřídil jsem si lístek na furt. Za litr. Kde je v tom prosím vlastně problém???
Škubli Vás o dvě stovky, a to to ještě možná za tři a půl roku oceníte… fakt hrůza ;-).
Co to je za vypocenou ptákovinu třicet dní lovit ryby bez rybářského lístku,to je jako bych střílel zvěř bez zbrojního průkazu nebo řídil auto bez řidičského průkazu !!!! Chtěl bych vidět toho co tohle dovolil,dál bych mu korunu !
Ahoj, přečti si to ještě jednou. Je tam třicetidenní rybářský lístek, na který není nutné skládat rybářské zkoušky . Při Tvé bystrosti bych si radši ještě přečetl celý rybářský řád
No, myslím že Luděk není zase tak daleko od pravdy, toto nebude mít určitě dobrý dopad – už k četnosti kontrol prováděných RS. Zpracovávám řadu let povolenky a tak bych mohl mj. uvést na kolik vycházek připadá jedna kontrola.
Tak teď teda nevím jsem člen ms uzs a amura i lína beru jako ušlechtilou rybu. A podle článku to tak není? Takže do těch 40ks ušlechtilých ryb se nepočítají? Může mi to prosím někdo bez nadsázky uvést na pravou míru. Děkuji
Chytám 45 let a taky jsem doteď považoval amura za ušlechtilou rybu.
V moravskoslezském kraji je amur i Lin ušlechtilá ryba. Tedy dva kusy denně. Jezdím po celé republice a v tom se právě pravidla liší. Jihočeský, Středočeský atd…. Každý to má jinak, jak kusy,druhy ušlechtilých ryb, stejně jako míry (ty se kolikrát liší podle revíru) dokonce i povolené montáže, délky nástražních rybek atd. Jestli chystáš jen v MS tak se prostě řídíš tím co tam platí. Prostě někde je amur a Lin ušlechtilá ryba,jinde zase né. Petrův zdar
Máte se čím všichni chlubit, protože nečtete rybářský řád. Všechny ušlechtilé ryby jsou tam vypsány.
Takže amur je ušlechtilá. Výborně díky za radu Stando.
Ale, ale Stando. Dle „Rybářského řádu a soupisu mimopstruhových revírů . . . . . . „, který platil do konce loňského roku, není v paragr. 16, čl. 2 nic takového uvedeno! Je to až v nynějším vydání a je tam navíc totéž uvedeno i v paragr. 8.
Jedinou připomínku mám ke zpřesňování omezení ma jednotlivých revírech. Pokud mi zákon umožňuje přechovávat chycené ryby ve vezírku ve vodě, vezírek je samozřejmě řádně označený jménem a adresou rybáře, případně i číslem rybářského lístku nebo i číslem povolenky, jsem několik dnů u vody, kdy chytám jen v povolenou dobu, tak proč nám brání porybní konkrétního revíru mít ryby ve vezírku ve vodě i přes noc, kdy se nechytá, když následující den bud v lovu pokračovat. Má takové omezení ještě jiný význam, než upřednostňování místních domácích rybářů, kteří večer od vody samozřejmě odcházejí domů, a na druhou stranu nechutné omezování rybářů, kteří přijeli z větší dálky na několik dnů?
Je mi 76 let a vždy jsem si kupoval povolenku na 3 roky. Nevim, jak dlouho budu ještě schopný chodit k vodě. V mém věku již nemá cenu kupovat povolenku na 10 let ,natož na neurčito.O tomto jistě rozhodují “ inteligentní a především funcionáři“ – lidé, kteří mají povolenky zdarma a ostatní je nazajíma,hlavně, že ostatní ať platí. Totéž je povolenka na 30 dnů bez zkoušek a bez rybářského lístku. To může vymyslet člověk , který to v hlavě nemá vpořádku. Příště může vymyslet tento rádoby inteligent , že řídit auto může řídit 15-ti letý cucák 30dnů bez řídičáku. Inteligence braň se. Jsem zvědav,ws čím ještě tito lidé příjdou.
Nejde o povolenku, ale o rybářský lístek. Rybářský lístek je doklad státu, není to nějaké „časové předplatné k lovu“. Současná dělba vůbec nedává smysl a změna je logická. jiné doklady – pas, občanku nebo řidičák taky máte na 10 let a nikdo to neřeší. Vydávání dokladů každý rok byl byrokratický a ekonomický nesmysl. Ten dokald by mohl být jen doživotní, stejně se nijak neověřují znalosti při opětovném vydání…
Chce to celou administrativu dát do digi podoby a mít to vše v mobilu. To bude křiku!!!
To vymýšlí opravdu chorá palice.
……. takže když chytí cenná velkého dám ho do večírku a třeba na salát jich potřebuji aspoň 6ks, ale chytí jenom 2ks, takže mi nejsou k ničemu a tak je pustím, ale hlavně že jsem přišel zbytečně o jeden řádek a takových dní může být více, těžké nový úlovkový lístek v půlce sezóny ? …. fajn to vymyslel ňákej chorý mozek ….))
Petře, je třeba rozlišovat „ryby“ a „ryby“. Omezení na den a dva kusy platí pro druhy uvedené v paragr. 8a, čl. 1 a v paragr. 16, čl. 2 Vyhlášky 197/2004 (uvedeno v příručce „Rybářský řád a soupis . . . . – platné pro r. 2024 a 2025)
Celou administrativu dát do mobilu. Pro starou generaci zatím výjimku, ale budoucnost je jasná.
Pojďme to vedení svrhnout a nastavit vládu lidu rybářského .To co vymýšlejí od stolu je hrůza ,za svých 46 let u črs jsem toho už zažil hodně.Nejvíce nepochopím že musím psát ihned docházku a potom zapisovat hned rybu .Co když se mi to rozleží v hlavě a budu jí chtít pustit ?Potom budou mít statistiku na hovno.
.. nachytám během odpoledne nástražní rybičky na večerní lov … dojdu si do kempu na večeři – tzn. přeruším lov – nástražky musím zapsat – kusy i hmotnost. Večer nastražím 2 ks … do půlnoci jsem bez záběru …jončím lov, všechny rybičky pouštím. Takže mám na výběr – buď poruším rybářský řád tím, že těch 6 plotic už odpoledne nezapíšu … druhá možnost je že je pustím .. což je ovšem také přestupek – mám zapsané ryby, které jsem neulovil. Třetí možnost je rybky zabít, odnést domů a naložit do octa. „Gratuluji“ těm, kteří geniální zapisování hrouzků, plotic a ouklejí vymysleli a samozřejmě že se těším na – a ono se jich pár najde – vymatlanců z RS, kteří mi budou v červenci v 35st. vedru ty oukleje v řízkovnici počítat, přeměřovat a převažovat …
No a je to tady. Včera jsem byl kontrolován rybářskou stráží a ta mě upozornila, že nemůžu mít napsané jako úlovek třeba 2 úhoře, že musím mít zapsané každého zvlášť v samostatném řádku se všemi náležitostmi. Totéž mi bylo tvrzeno i o bílých rybách. Každou zapsanou ihned po ulovení v samostatném řádku. Ptal jsem se, co když jich nachytám třeba 20 ks a bylo mi řečeno, že musím mít každou jednotlivě změřenou a zapsanou. A že nový Výkaz úlovků mi bez problému bude vydán. Na mou otázku, jestli budu mít třeba 50 ks nástražních rybek nachytaných na splávek a nebo nakonec i čeřenem tak jestli je musím každou rozepsat zvlášť mi bylo řečeno, že ASI ano, že se jedná o to, podchytit velikost a váhu jednotlivých kusů úlovku, že to bude dělat externí firma, že už byla vybrána. – Takto prý byli ryb. strážci informováni při školení. _ Proboha, kde to jsme? Ještě že mi nesebral papíry, byl slušný.