Aktuální vysoké teploty dělají některým provozovatelům soukromých revírů vrásky na čele. Rybáři se tak na některých lokalitách mohou setkat s přísnějšími pravidly, která mají za cíl chránit ryby.
Vysoké letní teploty, které v posledních dnech opět panují v České republice, nenechávají v klidu některé provozovatele soukromých lokalit. Ti tak rybářům minimálně připomínají zásady šetrné manipulace s rybou v tomto horkém počasí.
Pozor na pokládání ryby na rozpálenou podložku
Pravidelné návštěvníky vybraných soukromých lokalit už nepřekvapí, že jednou z povinných součástí rybářské výbavy je podložka pod ryby. Právě tato pomůcka výrazně napomáhá k šetrnější manipulaci s rybou po jejím ulovení. Ovšem, špatné používání podložky může rybě způsobit zranění. A to platí pochopitelně nejen na soukromých vodách, ale také na těch svazových.
O čem je řeč? Někteří rybáři v létě mnohdy zapomínají na to, že položená podložka na břehu může být rozpálená jako plotna. A proto třeba provozovatel soukromého revíru Pilský vydal několik zásad bezpečného chování k ulovené rybě během horkého letního dne.
V těchto zásadách najdeme právě třeba ono „správné zacházení“ s podložkou pod ryby. Podle provozovatele soukromé lokality je nutné podložku polít až těšně před tím, než rybář ulovenou rybu na ni položí. Právě tak se totiž předejde tomu, že podložka bude tolik rozpálená, je zapotřebí ji co nejvíce zchladit.
Samozřejmě, důležité je při letním rybaření ulovenou rybu polévat „čerstvou vodou“. To znamená, že rybář nemůže polévat ulovenou rybu z kbelíku s vodou, který stál na slunci dlouhou dobu. V takovém případě je voda moc teplá, což může rybě uškodit.
„S předstihem si vodu do nádoby na polévání nenabírejte, ohřátá voda může rybě nenávratně poškodit žábry, což ve většině případů vede k úmrtí ryby,“ napsal provozovatel soukromého revíru Pilský.
Dlouhé fotografování může rybě ublížit!
Rybáři s velkou oblibou pořizují fotografie ulovených ryb. Pokud se bavíme o fotografování úlovku za horkého počasí, je extrémně nutné dbát na co nejkratší pobyt ryby na souši. „Focení ulovených ryb v horkém počasí nikdy zbytečně neprodlužujte,“ píše provozovatel soukromé vody.
Nejideálnějším řešením je, když rybář ulovenou rybu fotografuje přímo ve vodě. To znamená, že si s úlovkem vleze do vody. Jednak rybu nečeká takový teplotní šok, zároveň je menší riziko jejího poranění.
K poranění trofejní ryby došlo například na jiné soukromé lokalitě, kde rybář kaprovi zlomil žebra. Reakce provozovatele pak byla velmi tvrdá. „Pokud zjistíme, že rybář manipuluje s ulovenou rybou mimo vodu, bude okamžitě vykázán z revíru, včetně úplného zákazu dalších návštěv! Podložky prosím budou přímo ve vodě, nebo na jejím samém kraji,“ uvedl hospodář soukromé lokality Sahara Martin Hájek.
Když rybář fatálně zraní giganta
Rybáři se pochopitelně musí chovat šetrně nejen u uloveným kaprům, ale také k ostatním druhům ryb. Jinak hrozí fatální poranění! Tak jako například na soukromém revíru Jestřabice, kde neopatrný rybář způsobil vážné poranění velké vyze.
„Její úhyn je důsledkem neodborné a nešetrné manipulace některých z vás. Chápeme, že lovec se chce se svým úlovkem vyfotit (samozřejmě ve vodě, a nikoliv na břehu), ale opravdu není sportovní rybolov to, že se s úlovkem jednoho fotí všichni kamarádi a přihlížející rodina,“ uvedl provozovatel soukromé vody.
Rybáři si musí uvědomit, že ulovená ryba je na souši zranitelná, a proto je šetrná manipulace maximálně důležitá. Třeba ve Španělsku uhynul kapr o váze 40 kilogramů – mezi rybáři se pak spekuluje, že tamní velikán uhynul právě kvůli dlouhému pobytu na souši při fotografování.
Všechny uvedené zásady bezpečného chování k ulovené rybě v horkém počasí prosím dodržujte nejen na soukromých vodách, ale pochopitelně i na svazových revírech. Právě tyto zásady výrazně zvyšují šanci k bezpečnému návratu ulovené ryby do vody.
Zdroj: Rybník Pilský, ilustrační foto: InRybar.cz