Letní sezóna je v plném proudu, takže některé svazové revíry jsou pod slušným tlakem. Na dodržování nejen rybářských pravidel pak v posledních dnech dohlížela rybářská stráž s policisty.
Na některých svazových vodách je stále častěji k vidění spolupráce mezi policisty a rybářskou stráží. V čem jsou kontroly v takovém složení účinnější? Rybářská stráž se většinou zaměřuje na dodržování „rybářských pravidel“, policisté pak kontrolují třeba dodržování zákazů vjezdů, kdy v některých případech je rybáři ve velkém nedodržují…
Zátah rybářské stráže a policistů na Nechranicích
Společná kontrola rybářské stráže s policisty probíhala například na konci července na oblíbené přehradě Nechranice. Tento svazový revír na severu Čech ročně navštíví tisíce rybářů, a ne všichni pravidla vždy dodržují.
„Kontroly probíhaly nejprve na břehu Vikletic, Vadkovic a Poláků, a poté společně i na Čakovickém vrchu. Doklady potřebné k lovu ryb, vybavení i úlovky měli všichni přítomní v pořádku, žádného „hříšníka“ kontroly neodhalily,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.
Zrovna při této kontrole rybářská stráž s policií na žádné porušování pravidel nenarazili. Přesto budou kontroly probíhat i v budoucnu. „Namátkové kontroly budou prováděny i v dalších týdnech,“ doplnila mluvčí policistů.
Rybáři pozor! Pokutu může udělit i Stráž přírody
Tuto spolupráci si například rybáři ze Severočeského územního svazu velmi pochvalují. „Policie ČR může trestat i ta provinění, která nespadají pod výkon rybářského práva, takže rybářská stráž není oprávněna taková provinění postihovat. Bavíme se například o dodržování předpisů v oblasti dopravních předpisů,“ vysvětluje mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.
Právě porušování zákazů vjezdů je věčné téma, které mnohdy způsobuje napětí mezi rybáři a třeba vlastníky pozemků. Kromě policistů pak můžou na dodržování zákazů vjezdů dohlížet Strážci přírody. A v případě porušení takového zákazu jsou oprávněni udělit pokutu.
„Vjíždění do zákazů nepatří pod výkon rybářského práva, ale je právě v gesci právě například Policie ČR, případně Stráže přírody. Nutno podotknout, že někteří členové rybářské stráže jsou již nyní rovněž příslušníky Stráže přírody s patřičnými oprávněními, někteří další členové rybářské stráže o funkci Stráže přírody projevili rovněž zájem,“ dodal Jan Skalský.
Středočeši dopadli pytláka
Dvě kontroly rybářské stráže s policisty proběhly také ve středu Čech. Nymburská poříční policie kontrolovala na Labi 22, kde se policisté z lodi zaměřovali na dodržování plavebního řádu. „Jednoho lovícího pokutovali,“ nechal se slyšet tiskový mluvčí Středočeského ÚS Václav Šámal.
V průběhu této první kontroly se pak ještě rybářská stráž zaměřila na další vody. Konkrétně na Labe 21, Labe 24 A, Labe 23 A, Labe 21 A. Celkem při první kontrole bylo zkontrolováno 16 rybářů.
Druhá kontrola rybářské stráže s policií proběhla už z auta, kdy se zaměřili na revíry Labe 21, Labe 22, Jizera 6 a Labe 19. Policisté s rybářskou stráží zkontrolovali 39 lovících. V jednom případě zadrželi 1 povolenku, a pak zadrželi 1 pytláka.
„Chceme poděkovat Poříčnímu oddělení Policie ČR za spolupráci při ochraně našeho majetku a všem lovícím za dodržování rybářského řádu a korektní přístup ke kontrole,“ zakončil tiskový mluvčí středočeských rybářů.
Zdroj: PČR Ústeckého kraje, Severočeský územní svaz a Středočeský územní svaz. Foto: Středočeský ÚS (se souhlasem) a PČR Ústeckého kraje