V článku si přečtete
Není tomu tak dávno, co někteří kapraři opovrhovali i velkými amury. Ovšem v posledních sezónách se tato situace úplně změnila. A amuři jsou zejména v letním období vyhledávaným rybářským cílem.
Amur bílý. Nádherná ryba s válcovitým tělem a mohutnou hlavou, která má zeleno-světlé zbarvení, někdy se zlatavým „nádechem“. Tato ryba byla do našich končin zavlečena v 60. letech. Lidé amury vysazují především do těch lokalit, které jsou zarostlé hustou vodní vegetací. Právě rostliny totiž amuři s velkou chutí požírají.
Cesta za amurem
Rybáři mají amury v oblibě díky celé řadě jeho vlastností. Zaprvé: tento rybí druh může dorůst přes metr délky a 20 kilo váhy, takže rybář tak může ulovit životní „rybářskou trofej“. Zároveň se jedná o „fotogenický rybí druh“, který prostě vypadá zajímavě. Ale hlavně! Amuři jsou neuvěřitelní bojovníci. O čemž jsem se sám přesvědčil…
Sedím na břehu oblíbeného revíru, o kterém vím, že v něm žijí nádherní amuři. Osobně ale nepatřím mezi rybáře, kteří mají spadeno na ty největší ryby. Ne! Byl bych vděčný za rybářské setkání i s menším amurem. Protože ze zkušenosti vím, že i menší amur dokáže nabídnout nefalšované rybářské eldorádo.
Chytám na místě, na kterém jsem už v minulosti nějaké „stříbrné torpédo“ přelstil. Ale nedivím se, že se právě tady amuři vyskytují. Vedle mě jsou převislé stromy, ze kterých padá chutná potrava přímo do vody. Zároveň jsou břehy lemované vodními rostlinami. A přesně takhle vypadá „švédský stůl“ v amuřích snech.
Rybáři amury nejčastěji chytají na kukuřici, ovoce, anebo pečivo z hladiny. Při dnešní vycházce jsem ale zvolil něco jiného – játrové nugety. Pravda, tohle není úplně „mainstreamová nástraha“ na amury, ovšem třeba na Berounce jsme tyto ryby nejčastěji chytali na rousnice. Rybaření prostě nemá logiku!
Navíc, znám jednoho zkušeného kapraře, který mi vždycky „tloukl do hlavy“, že největší amury má nachytané na nástrahy s krevetovými přísadami. Ať už se jednalo o moučku nebo booster, bez krevetových přísad prostě nechytal! Když jsme u toho: na jakou nástrahu vlastně nejčastěji chytáte amury vy? Ale už zase zpátky k vodě…
Štěstí, které jsem našel pár metrů od břehu
Při chytání na této konkrétní vodě nevymýšlím nic složitého. Mám jemným prut o délce 270 centimetrů, menší naviják ve velikosti 4000 a jednoduchou montáž. A pod háčkem nastražené játrové nugety. Nástrahu pak nahazuji sotva 15 metrů od břehu.
Ano, není třeba házet dále, protože přede mnou je členité dno, na kterém ryby hledají něco chutného k snědku. Pokud se ale rozhodnu chytat takto blízko, tak musím dodržet jedno zásadní pravidlo: být absolutně zticha! Při lovu v blízkosti břehu vadí už samotné chození po souši. Prostě sedím, mlčím a čekám…
Ťuk! Ťuk! A vyplatilo se! Oranžové číchátko začne poskakovat jako človíček na rozpáleném ohništi. Už podle tohoto záběru tuším, že dneska mám štěstí. Zásek! Cítím, že na háčku něco je, ale ryba jde až neuvěřitelně snadno ke břehu.
A přesně v tenhle moment MUSÍ každý rybář zpozornět! Přesně takto totiž vypadá zdolávání amura. V první chvíli si rybář myslí, že tahá cejna. A ve chvíli, kdy se amur objeví u břehu, tak boooooooom! V tu ránu začne neuvěřitelný souboj, který jen tak nějaká ryba nenabídne. Proto je důležité mít povolenou brzdu, abyste o rybu v tento moment nepřišli.
Souboj s tímto amurem vypadal přesně takto. Sotva ťukl břichem o dno, začal šílet. Ale díky tomu, že jsem podobné situace zažil už mnohokrát, byl jsem připravený. Přesto, při každém setkání s amurem jsem unešený z toho, jak tato ryba bojuje. Tohle je prostě zážitek, který bych přál každému rybářovi.
Nakonec se to povedlo! Amura jsem úspěšně navedl do podběráku, a pak ho položil na mokrou podložku. Nebyl velký, ale ten souboj byl prostě parádní! Přesně tohle jsou chvíle, které na tomto lovu miluji. Po pár fotkách rybu ihned pouštím do vody. Díky za zážitek, kamaráde!
Že by další amur?
S nastražením nové nástrahy nikterak nespěchám. Stejně bojující amur celé místo rozplašil. Na druhou stranu není chytré příliš otálet. Proč? Protože amuři žijí v hejnech, takže šance na další záběr není úplně malá.
Ostatně, mám zkušenosti s natáčením amurů v jejich přirozeném prostředí. A častokrát jsem narazil na obrovská hejna ryb na takových lokalitách, o kterých místní rybáři tvrdili, že tyto ryby tady nežijí. Anebo ne v takovém množství. Proto se nikdy nevzdávejte!
Nahazuji novou nástrahu. A na další záběr nečekám nikterak dlouho! Číhátko se chová dost podobně jako v prvním případě. Sekám! Zase cítím jen minimální odpor, ryba navíc míří k hladině. Jo, jo! Našel jsem vás!
Připravuji brzdu na další šílenství u břehu. V tu chvíli ale ryba nabírá sílu a zamíří do strany – tam jsou totiž potopené překážky. Na nic nečekám a oblečený skáču do vody. Musím rybu zastavit, protože tohle může být větší „stříbrné torpédo“. Vypadá fakt slibně!
Nakonec se rybu podařilo zastavit. Opírám se do udice a daří se mi ji otočit na volnou vodu. Uf! Teď už ji snad neztratím. Jenže co to? Když mám rybu u sebe, vidím, že se o amura nejedná. Je to kapr! Hmmm, takže kvůli tobě jsem se vymáchal ve vodě? Trošku se ve mně mísí zklamání, ale nakonec jsem za tenhle zážitek rád. Na druhou stranu, když už jsem si dal nedobrovolnou koupel, mohl být trochu větší…
Amury fakt nepodceňujte
Ještě na závěr: jestli jezdíte na vody, na kterých amuři žijí, rozhodně tyhle ryby nepodceňujte. Prvním signálem, že se jedná o „stříbrné torpédo“, je zmíněný záběr – ten je většinou „uskákaný“, málokdy se jedná o klasickou „kapří jízdu“. Ale znova: tohle jsou moje zkušenosti…
Druhým signálem je zdolávání: pokud po záběru necítíte takový odpor, je důležité se připravit. Povolená brzda je nutným základem, protože ve chvíli, kdy amur „vystřelí“ od břehu na volnou vodu, není na povolení brzdy už žádný čas. A o rybu prostě přijdete.
I proto je ale lov amura neuvěřitelným zážitkem, do kterého se zamiluje každý rybář. A narovinu vám říkám: pokud tohle zdolávání zažijete, budete chtít zažít další. Ten adrenalin je neuvěřitelně návykový. Přeji vám, abyste si chytili vysněné „stříbrné torpédo“. Ať se vám u vody daří!
Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)
konečně rozumný článek od rybáře, který má pravdu. to, že začne tornádo několik metrů od břehu – fantazie. po zkušenosti, že s amurem nemá cenu bojovat, ale nechat ho, ať se vyblbne. amur není kapr, protože ten vyhledává kdejakou překážku a je zle. ještě jednou díky za pravdu.