Při letním období bývá u vody rušno. Ovšem mezi rybáři se najdou i takoví, kteří nemají platné rybářské doklady, anebo kteří nerespektují pravidla. Na takové problémové jedince je možné upozornit.
V posledním období rybářská stráž spolu s policí a městskou policií řešila hned několik případů pytláctví. Například čtyřčlennou skupinu pytláků v Kladně pomohl dopadnout všímavý rybář, který na ni upozornil rybářskou stráž. Proto prosím nebuďte nečinní v a případě porušování rybářských pravidel kontaktujte rybářskou stráž, policii nebo městskou policii.
Plné ruce práce na nádrži v Plzni
V den kontroly rybářská stráž spolu s městskou policií zkontrolovala okolo 30 rybářů. Rybářská stráž a městská policie se nezaměřovala jenom na to, zdali rybáři mají platné rybářské doklady, ale také například na pořádek na lovných místech. A kontrola se neobešla bez obtíží.
Při kontrole rybářská stráž spolu se strážníky zadržela 2 pytláky z ciziny, kteří chytali jak bez platné povolenky, tak rybářského lístku. Kontrola na březích Českého Údolí ale pokračovala, a rybářská stráž následně zadržela 2 povolenky rybářům z ciziny, kteří porušili rybářský řád.
Navíc městská policie pak udělila pokutu za znečištění lovného místa. A celou kontrolu pak zakončily ještě pokuty pro 2 řidiče, kteří nerespektovali zákaz vjezdu, který na daném úseku přehrady platil.
„Nepoctivci byli odhaleni, jejich přestupky řádně zaznamenány a všichni se budou zodpovídat příslušným úřadům,“ uvedla městská policie z Plzně.
Zadržení pytláci v Kladně
Pytláky řešili také rybáři z Kladna. Na revíru Pod Panskou (411 195) se pohybovala skupina 4 osob. A právě na tuto skupinu upozornil všímavý rybář kladenského hospodáře, který je zároveň členem rybářské stráže. Ten se vydal na místo, a požádal o součinnost policisty.
Na dané lokalitě pak kontrola skutečně zadržela čtyřčlennou skupinu, která lovila ryb bez platných rybářských dokladů. „Na místě byla zjištěna skupina čtyř osob, která lovila ryby bez oprávnění. Všichni byly předáni PČR k dořešení a vše bude postoupeno na příslušný úřad,“ uvedli kladenští rybáři.
Jak upozornit na pytláky?
Rybáři by si měli uvědomit, že pytláci při rabování svazových vod okrádají všechny rybáře, protože ti prostřednictvím povolenek platí rybí násady do revírů. Jak v případě setkání s pytláky reagovat?
„Pokud je rybář svědkem porušení rybářského řádu, je jednoznačně nejlepší variantou kontaktovat přímo člena rybářské stráže, pokud je u revíru uveden, hospodáře daného revíru, nebo Policii ČR,“ doporučil v minulosti pro InRybar.cz Tomáš Kočica z Českého rybářského svazu.
Ale pozor! Rybáři by rozhodně neměli konat sami, protože riziko konfliktu v takovém případě není malé. „Určitě nedoporučujeme „brát zákon do vlastních rukou“, vždy je nutné porušení řešit ve spolupráci s úředními orgány, tedy RS nebo Policií ČR,“ dodal Kočica.
Při setkání s pytláky se pak doporučuje pořídit videozáznam. „Pořízení videozáznamu má význam vždy. Samozřejmě je ideální, pokud dokumentaci pořídí na místě přímo RS. Dokumentace pořízená jiným rybářem, zaslaná hospodáři revíru nebo členovi RS ale má opodstatnění také a je možné ji využít jako podklad například v rámci vnitrosvazových kárných řízení,“ vysvětlil Tomáš Kočica z ČRS.
Zdroj: MP Plzeň a Středočeský ÚS, ilustrační foto: InRybar.cz
Je to marný stráž se zabývá jenom českýma rybářská.ale cizinci a uprchlíci je nezajímají ti si můžou rabovat vodu jak chtějí. Několikrát jsem toh byl svědkem.
Souhlas. Mě bylo při zjištění pytláctví s volání na RS řečeno, že musím počkat, že až se vyspí po noční 🤣
Hlavně je RS málo… Než někoho seženu, pytláci budou pryč…. Úředníků je spousta , kolikrát zbytečně, místo nich by klidně mohli nabrat více strážných
Konečně se začíná více hovořit o pytláctví a jejich chytání. Doufejme že to bude pokračovat a nebudou se nahánět jen rybáři co si vjetšinou za vše platí a jsou všemožně omezování.Mezí náma se najdou i špatní co se neumí chovat nepořádek, nadměrný hluk a alkohol. Radek
Už přestaňte být „korektní“ a pište věci tak, jak se skutečně mají. Všichni víme, ze kterých zemí tito pytláci převážně pocházejí. (Ukraina atd..)
Dělali to zde ještě i když jejich země nebyla napadena. Jsou takto zvyklí lovit a brát vše i doma. Nazývejte věci pravými jmény a měřte všem stejným metrem.
Co takhle Poláci? Berou všechno, co jim přijde na prut, chovají se jako – no víme kdo.
Ale povolenky jsou jim ochotně vystavovány, vždyť z nich pár korun jde i tomu, kdo je vydá.
Je to jednoduché. Za tohle můžou místní organizace, protože povolenku vydají každému kdo zaplatí a vůbec je nezajímá, že nic nevědí, neznají pravidla a už vůbec je nebudou dodržovat. Vidím to u nás v Liberci na revírech. Přijdu na ryby z 10 rybářů je 8 Ukrajinců co neznají ani míry ryb a všechno se bere. Nezajímá je nic. Kontrola tady jednou za dva měsíce a to ještě když tam zrovna nikdo nechytá 😃. A o tom bordelu co tady po nich zůstává se ani nebudu bavit. Nikdy takový bordel u vody tady nebyl.
Je to prostě tragédie co se tady u ty vody děje.