Pytláci nevymizeli. Zdá se, že je tomu přesně naopak. Nelegální rybolov stále trápí vody v České republice poměrně ve velkém. A že opravdu nejde o žádné zanedbatelné finanční částky, prozrazují i poslední odhady z Povodí Moravy. Právě na Moravě chytili nedávno dva pytláky, kteří pobili hned několik dravých ryb. Tento přestupek následně rozvířil diskuzi o tom, jak velké škody vlastně pytláci na našich vodách způsobí. Ta čísla nejsou zrovna příjemná.
Každoroční škody na rybí obsádce se po řádění pytláků vyšplhají jen na vodách Povodí Moravy k závratné částce. „Podle našich odhadů je každoročně škoda způsobená pytláky více jak 100 000 korun,“ sděluje magazínu InRybar.cz mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Na poslední případ pytlačení přišli pracovníci vodohospodářského podniku na začátku prosince. Na vodárenské nádrži Vír spolu s policisty zajistili dva pytláky, kteří chytili a zabili 8 dravých ryb.
Například právě Povodí Moravy provádí poměrně důkladné kontroly, ale i přesto si na těchto hlídaných vodách pytláci dovolí nelegálně rybařit. „Kontroly provádíme tak, abychom co nejefektivněji tyto přestupky zjistili a případně potrestali,“ říká Gabriela Tomíčková. A to se Povodí Moravy zčásti daří. Jen od letošního července totiž pracovníci podniku přišli na 7 případů pytláctví v I. ochranném pásmu. „Pytláci byli chyceni a řešeni ze spáchání přestupku,“ potvrzuje Gabriela Tomíčková.
Pochopitelně pracovníci Povodí Moravy nebojují proti pytlákům sami. Na pomoc jim přichází právě i policisté. „Při kontrolách významně spolupracujeme s Policií České republiky,“ říká Gabriela Tomíčková. A že spolupráce funguje, dokazují i zmíněná čísla chycených pytláků. Proto se Povodí Moravy rozhodně nehodlá vzdát. „Kontroly budou probíhat v průběhu celého roku,“ dodává Gabriela Tomíčková.
I když jsou některé přestupky pytlačení zjištěny, tak přesto jich většina zůstává bez povšimnutí. Za to, že pytláci nemají nijak přílišný strach z dopadení při pytlačení, a to ani v přísně chráněných úsecích, mohou zřejmě i poněkud mírné tresty. Například dvojici pytláků z vodárenské nádrže Vír hrozí za vstup a rybolov v I. ochranném pásmu, ale také za parkování automobilem v tomto pásmu, pokuta dvacet tisíc korun. A jen dodáme, že pytláci ulovili a zabili 8 dravých ryb. „Škoda na ulovených rybách, z hlediska funkce v obsádce vodárenských nádrží, překročila v tomto konkrétním případě částku 2000 korun,“ vyčísluje škodu Gabriela Tomíčková.
Pokud je ale odhadovaná škoda na rybí obsádce pouze na vodách Povodí Moravy 100 000 korun, jak velká je asi na všech vodách v České republice?
Co si o těchto číslech myslíte? Vyjádřete se v diskuzi pod zprávou!
FOTO: pmo.cz
Zákony chrání pytláky ne ryby a to je ten hlavní Problém.Navrhuji při chycení pytláka s usmrcenou rybou vražení trojháku do řitního otvorů.To už určitě Zabere
rybarcim v Plzni a idem aj dnes, u nas je trest odnatia slobody az na 2 roky pre bielych a pre ciernych darmozracov: odobratie klbka a poslanie do osady
Přiznám se, osobně papíry nemám a jsem vášnivý rybář. (ačkoliv si je příští rok konečně budu dělat). do té doby, ovšem, dodržuji pravidla Rybařského svazu a ryby které ulovím, po šetrném zacházení, pouštím do zpět do vody. Ale tihle, omluvte mi to slovo, Kreténi, kteří drancují naše vody, k rybám se chovají jako prasata a denně zabijou i 10 krásnejch dravců, nehledě na míru, si zaslouží jediné. zaseknout trojháček do huby a táhnou je 60 metrů, ať vědí co těm rybám dělají. Parchanti, osobně jsem už několikrát chocholouška zavolal když jsem na našem revíru pytláka načapal. Náš pan porybný mě zná, ví že jsem slušný rybář, a proto apeluji na ostatní rybáře, prosím, když uvidíte pytláka, který jasně porušuje předpisy, nahlašte ho nebo ho alespoň zastavte, jinak si rybičky nechytneme. u nás takhle vybili celou dravčí osádku.
Podle mě pytláci nejsou zase až takovej problém jako třeba masaři s povolenkama kteří si berou více ryb než je dovoleno nebo podmírečné ryby 😉