Non-stop rybaření je oblíbeným zpestřením pro velké množství rybářů. Při tomto rybaření mohou legálně chytat i přes noc, což na většině lokalit není možné. Non-stop sezóna 2023 dneska odstartovala.
První svazovou vodou, na které je možné rybařit 24 hodin vkuse, je Písková Lhota ve Středočeském územním svazu. Právě na této lokalitě je možné rybařit non-stop už od 1. května 2023, takže rybáři si mohou vychutnat noční rybolov plnými doušky.
Důsledné kontroly dodržování pravidel
Rybáři, kteří se vydají na Pískovou Lhotu na non-stop rybaření, musí mít kromě povolenky k rybaření zaplacenou také místenku. Tu lze jednoduše zakoupit za 100 korun přes SMS zprávu. Ve chvíli zaplacení místenky může rybář na místě setrvat 24 hodin vkuse.
Ve chvíli, kdy rybář zaplatí místenku, může u vody i bivakovat. „Na pískovně má povoleno bivakovat bez podlážky, případně parkovat karavanem či obytným vozem na určené odstavné ploše,“ uvedl Středočeský územní svaz.
Vedení středočeských rybářů se zahájením non-stop sezóny 2023 připomíná, že na Pískové Lhotě budou probíhat důsledné kontroly. Rybáři by tak měli pozorně zapisovat ulovené ryby, ale i další náležitosti do povolenky. Velký důraz bude při kontrolách kladený také na dodržování pořádku.
„Nechceme nikoho zbytečně sekýrovat, ale na druhou stranu chceme na pískovně udržet pořádek,“ vysvětluje Středočeský územní svaz. Non-stop sezóna na Pískové Lhotě bude trvat až do konce září 2023.
Další svazovky zahájí v polovině června
Na zahájení non-stop rybolovu na dalších svazových lokalitách si budou muset rybáři počkat do poloviny června (kompletní seznam non-stop revírů). Od 16. června pak totiž začnou platit výjimky na jiných svazových revírech, kdy na některých vodách budou trvat do konce srpna, jinde až do konce září (záleží na délce výjimky).
Nejvíce výjimek pro non-stop rybolov bude platit ve Středočeském územním svazu. Právě tady si rybáři dokázali vyjednat 5 výjimek pro 24hodinový rybolov. Po 4 výjimkách pro non-stop rybolov mají Západočeský územní svaz a Územní svaz města Prahy.
Východočeský územní svaz a Jihočeský územní svaz pak mají 3 výjimky, Severočeský územní svaz vyjednal 2 výjimky. Zde je ale potřeba připomenout, že rybáři mohou díky výjimkám rybařit 24 hodin vkuse na obrovských nádržích typu Lipna nebo Nechranic. Výjimku pro non-stop rybaření pak získala i Rada ČRS, a to na Orlíku.
Jedna výjimka pro 24hodinové rybaření platí i na Moravě, ovšem ta se týká lokality Chomoutov 1A. Tato voda je sice svazovou lokalitou, ale platí na ní jen zvláštní povolenky, které vydává ČRS MO Olomouc.
Kdo uděluje výjimku pro non-stop rybolov?
Výjimky pro non-stop rybaření povoluje ministerstvo zemědělství. To rozhoduje, na kterých vodách bude 24hodinový rybolov platit. A to na základě legislativních důvodů, díky kterým může takovou výjimku udělit.
Každoročně se rybáři ptají, jestli budou v budoucnu platit výjimky pro non-stop rybaření na vícero svazových lokalitách. Není to jednoduché! „Podmínky pro povolení výjimky mohou být naplněny pouze na některý rybářských revírech, jinými slovy řečeno, ne všude lze výjimka povolit,“ vysvětlil pro magazín InRybar.cz letos v lednu mluvčí ČRS Lukáš Mareš.
Ministerstvo zemědělství pak podle tiskového mluvčího rybářů nepočítá ani s prodloužením výjimek, co se týče rybářských měsíců. Non-stop sezóna tak bude pravděpodobně platit v daných měsících i v budoucnu. Proč?
„S ohledem na dobu hájení dravých i dalších druhů ryb v měsíci květnu, z důvodu jejich přirozeného období rozmnožování, MZe povolování výjimek v tomto období prozatím nepředpokládá,“ vysvětlil Lukáš Mareš.
Zdroj: Středočeský ÚS, ilustrační foto: InRybar.cz
To je všechno pěkný,jenom nechápu proč se taky nemyslí na rybáře že severní Moravy kde nonstop rybolov byl naposledy na Těrlické přehradě před 5 lety a od té doby nikde. Přitom si myslím že revíry na to tady jsou. Už mnohokrát jsem se na to ptal a nikdo mě neodpověděl.
Fuck off severní Morava