DomůOstatníRybářská publicistikaHlavatky v českých vodách? Východočeští rybáři jich vysadili 20 000 kusů

Hlavatky v českých vodách? Východočeští rybáři jich vysadili 20 000 kusů

- Reklama -

Hlavatka je největší lososovitou rybou v evropských řekách, za kterou každoročně míří také nemalý počet českých rybářů. Ti ale za nimi musí především za hranice. Hlavatky ale vysazují i čeští rybáři. 

Hlavatky jsou nefalšovanými královnami říčních proudů v mnoha evropských zemích. Čeští rybáři za těmito nádhernými rybami míří třeba na Slovensko, anebo do Slovinska. Věděli jste ale, že hlavatku je možné chytit i na českém území? Ano, třeba na revírech Východočeského územního svazu, který je vysazuje.

 

V loňské sezóně rybáři vypustili 20 000 hlavatek

Hned na úvod je zapotřebí vysvětlit, že nasazování hlavatek do vybraných svazových revírů není žádnou „rozmařilostí“ východočeských rybářů. Nasazování tohoto rybího druhu jim ukládá zarybňovací plán. Na základě toho tak rybáři do svazových revírů vysazují nemalé množství hlavatek.

Jedna z hlavatek, kterou východočeští rybáři vysadili už v roce 2021…

„V prvé řadě jako řádný uživatel rybářských revírů musíme plnit minimální roční zarybňovací povinnosti, které jsou definované jak v kusovém množství, tak i ve druhové skladbě. Jinými slovy máme rybářské revíry, ve kterých je hlavatka druhem určený ke každoročnímu vysazení,“ říká pro magazín InRybar.cz technik Východočeského územního svazu Karel Němec.

Kdekoho pak jistojistě napadne, jak je obtížně hlavatky v dnešní době sehnat. „Máme navázanou spolupráci s jedním dodavatelem, který nám v dostatečném množství zajištuje násadové ryby tak, abychom plnili roční zarybňovací plány,“ doplňuje technik východočeských rybářů.

Někdy se dokonce podaří získat i více hlavatek. „V případě nadprodukce násadových hlavatek, ryby odebereme, a přisazujeme je do optimálních úseků vhodných řek v Královéhradeckém i v Pardubickém kraji,“ dodává Karel Němec.

 

Kde se vysazují hlavatky v Česku?

Východočeští rybáři v roce 2022 vysadili 20 000 kusů hlavatek o celkové hmotnosti 30 kilogramů. Hodnota této atraktivní násady byla 80 000 korun. Hlavatky rybáři vypustili do 4 lokalit z celkového počtu 164 rybářských revírů.

„Jak jistě všichni rybáři vědí, aby se hlavatce dařilo, potřebuje prostorné řeky s kyslíkatou, chladnější vodou, s dostatkem úkrytů a potravních ryb. Takový biotop vybíráme k vysazení v případě větší nabídky na násadové ryby. Je potřeba mít na vědomí, že hlavatka je původní druh naší ichtyofauny, i když ne každému rybářskému hospodáři se hlavatka líbí,“ vysvětluje Karel Němec.  

Kdekdo by si mohl pomyslet, že rybáři do východočeských vod nasazují pouze „malinkaté rybičky“. Ovšem daří se jim vysazovat i poměrně odrostlejší jedince. „Většinou se jedná o ročky až dvouročky. Ty větší násadové ryby dosahují velikosti kolem 15 až 20 centimetrů,“ popisuje technik Východočeského územního svazu.

 

Hlavatky se objevují i v povolenkách rybářů

Mnoho rybářů samozřejmě zajímá, kolik odrostlejších ryb se v rybářské sezóně uloví. „Ze statistiky úlovků z východočeských územních povolenek bylo v roce 2022 ulovených a přisvojených celkem 5 kusů hlavatek o celkové váze 18,2 kilogramů,“ vyčísluje Karel Němec.

Technik Východočeského územního svazu druhým dechem dodává, že Východočeský územní svaz ještě čeká na loňská data z Rady ČRS. „V současné době pracovníci Republikové Rady ČRS dokončují statistiky z celosvazových a celorepublikových povolenek, takže je pravděpodobné, že úlovky hlavatek budou četnější.“

V případě hlavatek je potom velkým tématem to, jestli je rybáři nezaměňují s jinými rybami. „Nechci nijak srážet povědomí sportovních rybářů, ale obávám se, že hlavatky ve velikosti 30 až 40 centimetrů jsou přivlastněné rybáři v domnění, že se jedná o pstruha duhového,“ říká narovinu Karel Němec.

 

Snahu rybářů drtí predátoři

Při diskusi o rybách v proudných revírech se ale pochopitelně dostáváme i k vážným problémům, které výrazně zatěžují populace ryb. A teď se bavíme o rybích populacích jako celku, nejen o hlavatkách.  

„Je také potřeba zmínit, že je chvályhodné plnit zarybňovací plány nejen hlavatkou, ale i třeba jinými původními druhy (např. reofilními), avšak stále a více je uživatelům rybářských revírů nebo rybářským hospodářům podkopávaná radost z vykonané péče o rybářské revíry ve formě již dnes přehnané totální ochrany vydry říční, která způsobuje obrovské ztráty nejen na vysazovaných násadách ryb, ale i na populacích ryb, které jsou samy schopné reprodukce bez lidské pomoci,“ ukazuje na problém Karel Němec.

O výrazném tlaku rybožravých predátorů na tuzemské populace ryb se mluví dlouhá léta. Ovšem situace mnohde dospěla do takové fáze, že predátoři likvidují populace ryb do takové míry, že na tenhle tlak nejsou schopné reagovat.

„Predace rybožravými predátory – vydrou, kormoránem, volavkou, morčákem – stále více negativně ovlivňuje původní východočeskou ichtyofaunu, a která způsobuje totální kolaps v tocích, jenž byly domovinou třeba i pro hlavatky,“ zakončuje technik Východočeského územního svazu.

 

Násada ryb za více jak 28 miliónů korun

Východočeský územní svaz nedávno zveřejnil kompletní data o nasazovaných rybách v roce 2022. Právě z nich rybář může vyčíst informace o nasazovaných hlavatkách, ale pochopitelně také o dalších rybích druzích.

„V minulém roce jsme do revírů v užívání Východočeského územního svazu vysadili obsádku všech druhů ryb v celkové hodnotě 28 376 709 korun a hmotnosti atakující hodnotu 338 tun,“ uvedl Východočeský územní svaz.

Všechny rybáře určitě potěší ten fakt, že i přes loňské nepříjemnosti, které například ztěžovaly dostupnost některých násad, se povedlo výrazně překračovat zarybňovací plány. „Lze konstatovat, že zarybňovací plány na revírech Východočeského územního svazu byly v roce 2022 splněny a u většiny významných druhů ryb výrazně překročeny,“ těší východočeské rybáře.

Zdroj: Východočeský územní svaz, ilustrační foto: Východočeský územní svaz a InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

4 KOMENTÁŘE

  1. Pustit hlavatku do vody, která má 1,5 deka mi připadá divné.Možná špatně počítám. 30 kg děleno 20 000 ?
    Opravte mě prosím.

  2. Hlavatka je ve východních čechách nepůvodní ryba a její vysazování by nemělo být v plánech. Řeku dokáže zdecimovat a tlačit její vysazování může jen idiot.

    • Idiot jste jedině vy… Hlavatka je původní rybou řeky Moravy a Dyje kde byla vyhubena… Pokud jsou místa ve východních Čechách kde by se jí mohlo dařit je naopak povinností rybářů navrátit tenhle druh do ČR. Původní druhy ryb spíše ohrožují rybožraví predátoři a rybáři kteří jsou schopni si přivlastnit potocaka a někteří bohužel i lipana.. Například vyšlechtěný kapr je nepůvodní rybou po celé ČR. A například candát je nepůvodní rybou ve východních Čechách a co teprve duhak a siven??? Nevidím důvod proč by při zvýšeném vysazování reofilnich ryb a vytvoření úseků chyť a pusť neuživila každá větší pstruhovka na nějakém úseku středně silnou populaci hlavatky… Spíše bych řešil regulaci toků kde nezůstávají rybám žádné úkryty a větší kontrolu rybozravych predátorů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -