Povodí Ohře v roce 2022 monitorovalo obsah rtuti v pohraničních tocích s Německem. Kromě toho se vodohospodáři zaměřili i na přehradu Skalka, která je oblíbeným rybářským revírem. Jaké jsou výsledky?
Ilustrační foto: InRybar.cz, graf: Západočeský ÚS
O výsledcích monitoringu rtuti v pohraničních tocích informovalo Povodí Ohře na webu. Právě tady vodohospodáři uvedli, že v roce 2022 měřili obsah rtuti v řekách Ohře a Reslavě. Dále se pak ale zaměřili i na přehradu Skalka, která je populární svazovou vodou.
V rybách ze Skalky je rtuť
To, že výskyt rtuti v přehradě Skalka není zanedbatelný, ukázaly už minulé průzkumy. Například Západočeský územní svazv minulosti uvedl, že do přehrady se dostává až 400 kilogramů rtuti ročně. A situace se podle aktuálních měření Povodí Ohře moc nemění.
Vodohospodáři v roce 2022 zkoumali obsah rtuti v přehradě Skalka na deseti profilech. A Povodí Ohře nemá pro rybáře dobrou zprávu. Co odborníci zjistili? Odběry ukázaly, že hodnoty jsou ve svrchní vrstvě sedimentu velmi podobné jako v minulých letech.
To samé se dá říci také o sedimentech na odtoku z přehrady Skalka. „Hodnoty koncentrace rtuti v čerstvém sedimentu na odtoku z nádrže Skalka byly na obdobné úrovni jako v roce 2021,“ uvedl státní podnik.
Při monitoringu rtuti v této přehradě se pak odlovily také ryby, aby se zjistilo, kolik rtuti mají ve svalovině. A výsledky ukázaly, že především dravé ryby obsahují několikanásobně více rtuti, než stanovují limity. „Obsah rtuti v rybách nalezený v roce 2022 se výrazně neliší oproti letům minulým,“ sdělili vodohospodáři.
Proč je rtuť nejvíce v dravcích?
Jak už vodohospodáři z Povodí Ohře uvedli, nejvíce rtuti obsahuje maso dravců ze Skalky. Proč? Rtuť se totiž kumuluje v potravním řetězci. Co to znamená? Zjednodušeně: nejvíce rtuti obsahují ty ryby, které loví jiné „kontaminované ryby“. Takže teda dravci…
Obsah rtuti (Hg) a metylrtuti (MeHg) na VD Skalka u vybraných druhů ryb v roce 2007. Červenou čarou je vyznačen hygienický limit 0,5mg Hg/1kg svaloviny.
Při podobném měření rtuti ve svalovině ryb se loví jak dravci, tak ale i nedravé ryby. Rozdíly jsou pak patrné třeba na grafu z roku 2007, který zveřejnil Západočeský územní svaz. Na grafu jde vidět, že hodnoty rtuti jsou u dravých ryb násobně vyšší než u nedravých ryb.
„Vzhledem k tomu, že u bolena dravého byl v tomto roce hygienický limit překročen více než 7x, je rozhodně vhodné velmi pečlivě zvážit případnou konzumaci ryb z této jinak krásné přehrady,“ apelovali už v minulosti západočeští rybáři ohledně konzumace dravců ze Skalky.
Rybáři chtěli zakázat konzumaci ryb ze Skalky
Kvůli zvýšeným hodnotám rtuti ve Skalce chtěli západočeští rybáři dokonce vyjednat zákaz konzumace ulovených ryb z této lokality. A ono se není čemu divit, protože rtuť má negativní vliv na trávicí, nervový a imunitní systém člověka.
„V roce 2020 jsme žádali o přijetí opatření (vydání zákazu konzumace ryb) Krajskou hygienickou stanici Karlovarského kraje a Krajskou veterinární správu pro Karlovarský kraj – v obou případech přišla odpověď, že na přijetí podobného opatření úřad nemá kompetenci,“ řekl pro magazín InRybar.cz jednatel Západočeského ÚS Martin Bílý.
Kdo tu vodu kontaminuje? Helmut? Proto se nic mevysetřuje, jen se hořekuje.
A jak je to možné.? 400 kg rtuti z Německa k nám do Čech a nic se s tím nedělá. Nikdo nic neřeší. Asi zase česká neviditelnost ničeho
Dobrý den. Nic se neřeší u nás natož z reichu.
Tak jak to může být revír pro chytání ryb. To má být teda soukromý rybník. Kde si určí svá pravidla a konzumaci se zamezí. Ale jak někdo má povolenku na revíry. A spadá to pod jeden z nich. Nechápu. Jak tak můžou být zdraví škodlivé ryby, respektive voda, která to působí.
To jsou staré škody ještě z bývalého režimu,někde v Německu byla továrna v minulosti a vypouštěla jedy do řeky…