Na začátku roku jsme informovali o hromadném úhynu na jezeře v Karviné v parku Boženy Němcové. Právě tady uhynuly desítky ryb. Z odebraných vzorků vody specializovaná laboratoř zjistila důvod úhynu.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O výsledcích ze specializované laboratoře informoval Karvinský deník. Ten uvedl, že město Karviná už obdrželo výsledky z odebraných vzorků vody z karvinského jezera v parku Boženy Němcové po hromadném úhynu ryb. Na začátku roku v něm uhynuly desítky ryb.
Mrtvé ryby včetně dravců v Karviné na Lodičkách, kde aktuálně probíhá stavba obchvatu a odbahnění přilehlé nádrže, kde byla stará ekozátěž. V lokalitě žijí i zákonem chránění obojživelníci. Nebudu spekulovat o příčině, podávám podněty k prošetření…ale je to smutný pohled🙁. pic.twitter.com/IPeNLAnr5j
— Zuzana Klusová (@ZuzkaKlusova) January 4, 2023
Ryby zabil nedostatek kyslíku a hodně bahna
Specializovaná laboratoř uvedla, že hromadný úhyn ryb v karvinském jezeře způsobil nedostatek kyslíku a velké množství bahna v dané lokalitě. Tento závěr pak karvinským novinám sdělil i mluvčí Karviné Lukáš Hudeček, ale také zástupce České inspekce životního prostředí v Ostravě Daniel Grůza.
Ten pro Karvinský deník uvedl, že v žábrách mrtvých ryb se nalezlo bahno a kal. Zmíněné nečistoty se „do ryb“ zřejmě dostaly kvůli strojovému odbahňování, které v lokalitě probíhá. To, že by ryby zabila toxická látka, rozbory vyloučily.
Jak se dostalo bahno do žaber ryb?
To, že za masivním úhynem ryb může skutečně stát odbahňování, naznačují i prvotní testy. Právě při nich se zjistilo, že ve vodě bylo kyslíku dostatek. Tuto informaci ostatně potvrdil i mluvčí Karviné Lukáš Hudeček v reportáži pro CNN Prima News z 11. ledna 2023.
„Na Lodičkách (pozn. redakce: tak se jmenuje jezero, ve kterém uhynuly ryby) je stará ekologická zátěž. Už se to řeší přes 10 let, že by se měla odstranit. Měly tam být snad nějaké kaly z koksovny. Takže tam skutečně mohly být i velmi jedovaté látky,“ řekla pro CNN Prima News karvinská politička Zuzana Klusová (Piráti).
Jak vlastně vypadá ono odbahňování jezera v parku Boženy Němcové v Karviné? Po hladině jezera jezdí plovoucí bagr, který odbahňuje nánosy ze dna této lokality. Jenže! Právě při tomto procesu vznikají víry bahna a nečistot, které zamořují okolní prostředí v jezeře.
Rybáři mohou od dubna na jezeře chytat
Karvinské jezero, ve kterém ryby uhynuly, je podrevírem číslo 2 revíru Olše 3A (471084). A právě tady mají rybáři od února 2022 zákaz rybolovu, což uvádí dodatek Moravskoslezského územního svazu. Ovšem, v letošním roce bude možné na lokalitě rybařit.
V moravskoslezském dodatku pro rok 2023 se totiž píše: Dočasně povolen rybolov od 1. 4. 2023 do 30. 6. 2023. Rybáři z Karvinska, ale i vzdálenějšího okolí, budou moci rybařit na tomto populárním jezeře. Pozor ale! Na jezeře platí zpřísněné podmínky, proto důrazně doporučujeme důsledné seznámení s rybářskými pravidly.