Obrovskou radost mají rybáři z Velké Británie. Právě tam totiž na jedné řece zaznamenali početný tah úhořů. Aby měli malí úhoři co nejjednodušší cestu do vnitrozemí, pomáhají jim speciální propustě.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O vydařené sezóně informovala britská Environment Agency. Právě ta uvedla, že rybáři na řece Great Ouse na východě Velké Británie zažili vynikající sezónu. Letos totiž monitorovací stanice na zmíněné řece zaznamenala třetí nejvyšší počet migrujících úhořů od roku 2008.
Skoro 5000 kilometrů dlouhá cesta
Malí úhoři absolvovali skutečně fascinující cestu. Jejich rodiče je zplodili v Sargasovém moři, což je oblast na jihu Severní Ameriky. A právě tady se evropští úhoři za temných nocí vydávají vytřít. Když po tisících kilometrů doplavou na místo, vytřou se. A pak dospělé ryby uhynou…
V tu chvíli ale začíná další část fascinujícího koloběhu, kdy se zárodky malých úhořů „plaví“ oceánským proudem zpátky do Evropy.
„Bylo zjištěno, že více než 70 000 úhořů překonalo cestu ze Sargasového moře v severním Atlantiku do hrabství Cambridgeshire, což je více než 3 000 mil (pozn. redakce: 4828 kilometrů), uvedla britská agentura.
Monitorovací stanice pro úhoře v Brownshillu od března do října 2022 zaznamenala hned 74 452 malých úhořů, kteří absolvovali dlouhou cestu ze Sargasového moře zpátky „domů“. Britové uvedli, že příroda úhořům přála – migraci hodně napomohl příznivý příliv a odliv.
Agentura se snaží migraci zjednodušit
Už tak náročnou migraci úhořů ale kolikrát brzdí člověk. Právě jeho zásahy do říčních toků způsobily, že úhoří mají velké problémy se dostat do pevninských toků. V Británii ale Environment Agency se snaží malým úhořům pomáhat. Jakým způsobem?
Třeba tak, že na stavidlech, přečerpávacích stanicích nebo zdymadlech jsou speciální propustě pro úhoře. Tato zařízení, která připomínají kartáče, umožňují úhořům to, aby bezpečně proplavali dále do britského vnitrozemí. I díky tomu tak náročná migrace malých ryb není zhacena.
Vědci mají důkazy o tření úhořů v Sargasovém moři
Právě britská Agentura pro životní prostředí nedávno informovala o fascinujícím výzkumu, kdy se odborníci snažili zmapovat „poslední část“ migrační cesty úhořů z Evropy. Odborníci do 26 úhořích samic aplikovali speciální sledovací zařízení. Ryby pak na Azorských ostrovech vypustili.
VIDEO: Fascinující záběry úhoře ve vodě. Jak se tahle ryba chová?
A poté s pomocí satelitu mapovali jejich cestu. Vědci tak přinesli velmi cenná data o tom, že úhoři se skutečně třou v Sargasovém moři. „Údaje přenesené ze sledovacích zařízení ukazují, že úhoři trvale migrují směrem k Sargasovému moři, a že tato cesta do míst jejich rozmnožování trvá více než rok,“ uvedla Environment Agency.
Proč odborníci vypustili úhoře právě na Azorský ostrovech? V blízkosti těchto ostrovů v Atlantickém oceánu je totiž poslední známý bod migrační trasy úhořů. Na výzkumu pracovalo hned několik institucí – třeba zmíněná Agentura pro životní prostředí, ale třeba také vědecké centrum Cefas, anebo univerzity z Azorských ostrovů a z Dánska