U nás je lov ryb chápán jako relaxační činnost, u které si člověk odpočine. V jiných koutech planety jde ale o zdroj potravy, který mnohdy končí tragicky. Mrazivá data zveřejnila jedna organizace.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Organizace FISH Safety Foundation vydala materiály, ve kterých upozorňuje, že ročně na planetě zemře více jak 100 000 rybářů. Právě ti jsou zejména v chudých zemích hnáni do extrémních podmínek, ve kterých nakonec ztratí život.
V rozvojových zemích „rybaří“ stovky miliónů lidí
Kdekomu by se mohlo zdát, že 100 000 mrtvých rybářů ročně je nepředstavitelný, nadhodnocený odhad. Je zapotřebí ale brát v potaz, že právě rybolov je důležitým zdrojem potravy a peněz třeba v rozvojových zemích. Právě v nich rybolov „zaměstnává“ až 500 000 000 lidí.
Velmi zajímavá data o celosvětovém rybolovu zveřejnila také organizace OSN. Ta například udává, že neuvěřitelných 97 % rybářů žije v rozvojových zemích. A právě v těchto oblastech je rybolov hlavním zdrojem získávání potravy, ale také peněz.
„Z předloženého výzkumu jasně vyplývá, že roční počet smrtelných úrazů rybářů na celém světě výrazně přesahuje 100 000 ročně – což je výrazně více než všechny předchozí odhady,“ uvedla organizace FISH Safety Foundation.
Organizace pak zároveň dodala, že vypočítání tohoto odhadu výrazně komplikuje situace v méně vyspělých státech. Jde o to, že je zde velmi nepřehledná evidence, ze které nejdou získat důležité informace.
„Ve většině zemí v současné době neexistují žádné zákonné požadavky na hlášení nehod a smrtelných úrazů, přičemž tyto události se zaznamenávají nebo formálně vyšetřují jen v malé míře,“ stojí v materiálech FISH Safety Foundation.
Každý kout světa trápí jiné problémy
Když se řekne rybolov, pak mnoho lidem vyskočí moderní lodě s důmyslnými technologiemi. Ovšem na planetě se každý den vydává obrovské množství lodí a plavidel, které rozhodně za moderní nejde označit! Jde častokrát o zastaralá plavidla.
Příčiny, proč se mnoho rybářů nevrátí z rybolovu domů, jsou různé. Například v Západní Africe je sledován jev, kdy u pobřeží ubývají ryby. Rybáři jsou tak na špatných plavidlech nuceni se dostat dále od břehu, odkud se kolikrát nedokážou vrátit.
Na hranici mezi Indií a Bangladéšem je potom oblast, která se jmenuje Sundarbans. Jde o obrovskou rozlohu, která je pokryta mangrovníky. A právě tady rybaří obrovské množství lidí. A to i přesto, že zde stále častěji na rybáře útočí nebezpečná zvířata.
S rybolovem v chudých zemích je často spojováno pytláctví. Třeba v Oceánii dochází k tomu, že tyto „nelegální posádky“ se ztratí na otevřeném oceánu, ale jejich případná úmrtí nebo pohřešování pak nejsou nikde hlášena.