Úhoři patří k nejtajemnějším rybám, které obývají tuzemské vody. Už jejich vzhled je tak neobvyklý, že u rybářů budí zájem. Ještě více fascinující je jejich životní pouť na místo jejich zrození.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O dechberoucím výzkumu informovala britská Environment Agency. Právě ta zveřejnila fascinující informace o projektu několika univerzit, které se snažily zmapovat cestu úhořů do Sargasového moře. Jak celý projekt probíhal?
Vědci sledovali úhoře přes satelity
S Agenturou pro životní prostředí (Environment Agency) na tomto projektu spolupracovala třeba Zoological Society of London, britské ministerstvo Defra, vědecké centrum Cefas nebo univerzity z Azorských ostrovů či z Dánska. „Projekt je velmi úspěšný,“ řekla vedoucí projektu Ros Wrightová.
VIDEO: Jak se chová úhoř pod vodou? Podívejte se na fascinující záběry!
Od roku 2018 vědci aplikovali celkem do 26 úhořích samic sledovací zařízení, která šla vystopovat s pomocí satelitu. Tyto samice vědci vypustili na Azorských ostrovech v Atlantickém oceánu, o kterých se ví, že jsou blízko nejvzdálenějšího bodu známé migrační trasy evropských úhořů. Odtud pak úhoře čekají další tisíce kilometrů cesty směrem k Americe.
Při sledování úhořů se u 6 ryb potvrdilo, že dosáhly Sargasova moře u Severní Ameriky. „Údaje přenesené ze sledovacích zařízení ukazují, že úhoři trvale migrují směrem k Sargasovému moři, a že tato cesta do míst jejich rozmnožování trvá více než rok,“ uvedla Environment Agency.
Kriticky ohrožená ryba
Úhoři jsou fascinující ryby, které zaujmou vzhledem a způsobem života. Bohužel, v posledních desetiletích dochází k rapidnímu úbytku těchto ryb v pevninské Evropě. Těch důvodů, proč tomu tak je, najdeme celou řadu – třeba špatnou průchodnost evropských řek kvůli nejrůznějším stavbám.
Vědci ale věří, že toto lepší pochopení migrace úhořů může napomoci k jejich světlejší budoucnosti. „Úhoř je jedním z nejvýznamnějších druhů, které se v Evropě vyskytují. Čím lépe porozumíme jejich životnímu cyklu, tím lépe budeme schopni vyvinout ochranná opatření,“ řekl Matthew Gollock z IUCN.
Projekt bude dále pokračovat. Agentra pro životní prostředí například bude provádět vyhodnocování dat, která s pomocí satelitu posbírala. Už teď jsou další vědci znovu na Azorách, na kterých označují další úhoře – tentokrát zařízeními s prodlouženou životností.
Sargasové moře: místo bez života
Když úhoři dosáhnout Sargasového moře, tak se vytřou. A dospělé ryby uhynou. Pak ale začíná další fáze neuvěřitelného cyklu života. Oceánské proudy totiž odnáší zárodky dospělých úhořů zpátky ke břehům Evropy. Tato cesta trvá až 4 roky! Právem tak jde o jeden z nejzajímavějších životních cyklů na naší planetě.
Naprosto fascinující je i místo, na kterém dochází ke tření úhořů. Ti se podle dostupných údajů třou v hloubce okolo 400 metrů při teplotě okolo 17 stupňů Celsia. Toto moře je zvláštní tím, že jde o velice slanou oblast, která je téměř bez života. Daří se tady třeba jen řasám rodu Sargassum, podle kterých se toto moře jmenuje.