V článku si přečtete
Podzim je často spojován s nasazováním nových ryb do svazových revírů. Takže rybáři teď makají na plné obrátky! Zprávy o nových rybách ve svazových vodách chodí z nejrůznějších koutů republiky.
Ilustrační foto: Severočeský ÚS a Středočeský ÚS
Podzimní nasazování bývá ve znamení kapra. Právě tento rybí druh je u českých rybářů velmi populární, takže rybářské organizace se snaží uspokojit tuto velkou poptávku. Kapři se tak nasazují do celé řady svazových vod.
Ovšem kromě kaprů jde velmi významné nasazování vidět například u candátů. Právě těch některé územní svazy nasazují po desítkách tisíc kusů. Například Severočeský územní svaz rozvezl významnou násadu do Labe nebo Nechranic. Kde všude se v posledních dnech a týdnech nasazovaly nové ryby?
Severočeský ÚS: 70 000 candátů do svazových vod
Severočeští rybáři v říjnu rozvezli velmi početnou násadu candátů. Šlo o několik rozvozů, kdy rybáři nasadili celkově desítky tisíc kusů candátů. První dravci zamířili do Labe. Tady se jednalo především o roční dravce, kterých bylo dohromady 30 000 kusů!
„V tomto případě ryba směřovala především do Labe, kde se snažíme v případě dravých ryb výrazněji překračovat zarybňovací plány i s ohledem na problematiku invazivního hlaváče černoústého, který aktuálně tvoří značnou část jejich potravní základny,“ uvedl Severočeský územní svaz.
Kromě Labe ale Severočeský územní svaz informoval o rozvozu candátů o velikosti od 10 do 12 centimetrů také do ostatních revírů. V polovině října celkově severočeští rybáři rozvezli 40 000 kusů candátů, kdy 30 000 z nich putovalo do Nechranic.
Severočeský územní svaz pak do tamních revírů vysazuje ve velkém také kapry, aby rybáři zažili nefalšované rybářské eldorádo. V posledních dnech tak rybáři celkově rozvezli 21 300 kilogramů kaprů, kdy 1600 kilogramů mělo průměrnou váhu 1,7 kg/ks. Dále 17 300 kilogramů ryb mělo průměrnou váhu 1,4 kg/ks, a zbylých 2400 kg kaprů průměrně vážilo 1,25 kg/ks.
Ještě předtím pak Severočeský rybářský svaz do svazových revírů nasadil 1400 kilogramů amurů (2 kg/ks), 150 kilogramů štiky (0,5 kg/ks) a dalších 1600 kilogramů kaprů (0,8 kg/ks).
Severočeský územní svaz pak ještě nasadil velké množství línů. „Za posledních sedm dní se podařilo distribuovat již celkem 6440 kg lína, což tvoří hned několik procent celorepublikové produkce této nádherné ryby (a stále rozhodně nekončíme). Severočeský územní svaz patří mezi jedny z nejvýznamnějších odběratelů lína v ČR,“ uvedli severočeští rybáři.
Východočeský ÚS: Krásná násada kaprů
Krásnou práci odvádí také východočeští rybáři. Ti v období od 10. do 16. října 2022 nasadili 5100 kilogramů kaprů, kdy kusová hmotnost ryb se pohybovala od 0,9 do 1,1 kilogramů. Dále pak rybáři nasadili 359 kilo línů, 165 kilo amurů, 250 kilo štiky a 420 kilogramů pstruhů duhových. Významnou násadou v tomto týdnu bylo i 12 500 kusů candátů (roček).
V týdnu od 3. do 9. 10. 2022 pak Východočeský územní svaz do tamních revírů nasadil krásnou násadu kapra. Těchto ryb bylo celkově 6600 kilogramů, kdy průměrná kusová hmotnost se pohybovala od 1,2 do 2,8 kilogramů.
Zároveň rybáři v tomto týdnu nasadili 750 kilo pstruhů duhových a 16 000 kusů parmy (3/4 roček) a 17 000 podouství (3/4 roček). I v tomto týdnu rybáři nasazovali candáty ročky, celkem jich bylo 12 000 kusů.
Středočeský ÚS: Druhově pestrá násada ve velkém množství
Obrovskou porci práce odvedli také rybáři ze Středočeského územního svazu. Ti například nasazovali kapry, kteří jsou na podzim velmi žádanými rybami. Dne 19. října Středočeský územní svaz nasadil 3200 kilogramů kaprů do Litávky 4. Dalších 700 kilo kaprů putovalo 15. října do Sázavy 8.
Velkou porci kaprů o celkové hmotnosti 2900 kilogramů nasadili 15. října rybáři do Mastníku 1. Zde kromě těchto oblíbených ryb ale nasadili například i 70 kilo štik nebo metrák „bílé ryby“. Dalších 1000 kilogramů kaprů rybáři nasadili 14. října i do Jelita.
Kromě toho se středočeští rybáři zaměřili i na líny. Například 20. října jich vysadili hned 215 kilogramů, kdy průměrná kusová hmotnost byla 0,4 kg/ks. Milovníky tohoto krásného rybího druhu jistě potěší, že Středočeský územní svaz jen den předtím nasadil 860 kilogramů línů. Celkem jich tak za pouhé dva dny středočeští rybáři nasadili více jak 1 tunu.
Obrovskou násadu nových candátů pak středočeští rybáři rozváželi 13. října. To po několika místních organizacích celkem rozvezli 21 710 kusů malých candátů. Ryby měly průměrnou velikost okolo 7 centimetrů. Krásnou násadu dravců pak rybáři ze Středočeského územního svazu nasadili 12. října, kdy rozvezli 15 kilo candátů o průměrné váze 0,3 kg/ks a 15 kilo štik o průměrné váze 0,5 kg/ks.
Dále rybáři v tomto dni nasadili také 540 kilogramů amurů o průměrné hmotnosti 1 kg/ks. Nechyběli ale například ani pstruzi duhoví. Těch 14. října rozvezli celkem 600 kilo, ryby putovaly do vodní plochy Mlynařice 3 – Dvorce.
Nádhernou násadu pak rybáři ze Středočeského územního svazu rozvezli 6. října. Tehdy do středočeských toků rybáři nasadili celkem 16 400 kusů malých parem. Ryby byly ve velikosti od 5 do 6 centimetrů.
Západočeský ÚS: Obrovské množství reofilních druhů
Na konci září západočeští rybáři informovali, že probíhá intenzivní zarybňování tamních revírů. Do mimopstruhových revírů rybáři ze Západočeského územního svazu nasazovali především kapry, líny a štiky. Ovšem rybáři mysleli i na pstruhové revíry.
„Do pstruhových revírů bylo vysazeno 35 300 ks pstruha obecného a 3 660 ks lipana podhorního o průměrné velikosti 11 cm. V dalších dnech bude vysazeno 400 kg tržního sivena amerického, 40 000 ks lipana a 15 000 ks pstruha obecného,“ uvedl na konci září Západočeský územní svaz.
Obrovský kus práce rybáři odvedli také při vysazování reofilních druhů ryb. Západočeský územní svaz nasadil například 81 000 kusů podouství říčních, 7 900 kusů parmy, 6000 kusů jesenů nebo 12 000 ostroretek stěhovavých.
Jihočeský ÚS: Trofejní pstruzi ve Vltavě
Jihočeští rybáři informovali o tom, že nasazují krásné ryby do revíru Vltava 24. Rybáři uvedli, že do této vody nasazují také trofejní kusy, například siveny o délce až 50 centimetrů, anebo pstruhy duhové o délce 40 až 60 centimetrů.
„Na revíru Vltava 24 probíhá od začátku září pravidelné vysazování ve čtrnáctidenních intervalech, které bude probíhat až do prosince,“ informoval Jihočeský územní svaz.
Moravskoslezský ÚS: Velké množství krásných dravců
O nasazování nových ryb informovali i severomoravští rybáři. Ti například přinesli informaci, že za posledních 14 dní do tamních svazových vod nasadili okolo 1 tuny nových candátů.
Kromě candátů pak rybáře jistě potěší, že se nasazují také nádherní okouni. Na fotografiích jsou zachycené krásné ryby, které rybáři rozvezli do svazových vod.
Milovníky řek pak jistě zaujme, že Moravskoslezský územní svaz do proudných toků nasadil významnou násadu parem. Rybáři uvedli, že jich do severomoravských toků nasadili okolo 30 000 kusů. Šlo o jednoletou rybu.
Významnou násadu pak moravskoslezští rybáři evidují i u amurů. Těch během letošních podzimních dní nasadili už přes 4 tuny. Rybáři se tak mohou těšit na bohatou obsádku těchto oblíbených ryb, které umí rybáře při zdolávání pořádně „potrápit“.
Také v moravskoslezských revírech skončila významná násada lína. Rybáři z tohoto územního svazu jich do revírů rozvezli okolo 2000 kilogramů. Rybáři, kteří milují lov těchto krásných ryb, se tak mají na co těšit!
Jak se nasazovalo v minulých týdnech?
Chcete být v obraze? Zajímá vás, jak se nasazovaly ryby v minulých týdnech a měsících? Pak se podívejte na naše podrobné přehledy o nasazovaných rybách do svazových revírů. Právě tady najdete hromadu informací o tom, jak rybáři nasazují do svazových revírů.
To se povedlo candáti 10cm kapři 40cm Antošovice
Je to trapny nasazuje se spatne a ryb je cin dal min co takle omezit kapry a nasidit vic stik a bili ryby pstruhy parmy aby zase byly zdrave vody plne ryb staci se podivat do statistik jak sme na tom spatne
Tvl Smiřice si zarybnili svou malou vodu.Na úkor revírů. Takhle očividně už to víc snad nejde. Do revíru vysadili 45 až 50cm kapra. Na rybníku Velký Vřešťov se po vysazení rádoby ryb a je zajímavost, že se ryby se vysazují když najedou karavánisti. Možná je mezi Smiřicemi pod který tato voda spadá a obcí Velký Vřešťov nějaká dohoda??. Za 2roky co na tuto vodu občas zajedu.a sleduji z protějšího břehu co se děje na místech co stojí karavany,bych blil. Pánvičková míra a rybolov i když mám odchytáno.tvl nějací porybní?kde?Běžně byli usazeny bójky, které oddělovali trdliště od lovné vody. Letos asi místopředseda nebo kdo z vedení Smiřického spolku obsadil hned z jara top flek. Který kolidoval z bójky které tam od dávných časů patří. No trhal ryby,co k tomu dodat. Tak holt museli bójky pryč.