DomůRybolovné technikyDravciHledání candátů: Kde na podzim můžeme narazit na candáta? Zkuste tahle místa

Hledání candátů: Kde na podzim můžeme narazit na candáta? Zkuste tahle místa

- Reklama -

Podzim je neodmyslitelně spjatý s candáty. V tomhle období jsou tito dravci aktivní, takže za nimi vyráží nemalý počet rybářů. Někteří ale chytají na „špatných místech“. Kde můžeme candáty najít? 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Candát je dravec, který loví převážně v noci. Ovšem tyto predátory lze chytat i za všedního dne, jen je zapotřebí vědět, kde je hledat. Ten moment, kdy se vydáme na candáty, je pak jeden z faktorů, který musíme zvážit při výběru lovného místa. Je totiž rozdíl, kde hledat candáty večer, a kde za normálního dne.

Kde tady hledat candáty? 

Ve chvíli ale, kdy se nám povede najít to nejlepší místo, pak můžeme počítat s nefalšovaným rybářským eldorádem. Jde o to, že candáti loví v hejnech, takže jich můžeme při výběru správného místa chytit hned několik v krátkém časovém intervalu. Ale zase: abychom tohle na rybách zažili, je zapotřebí najít TOP candátí místo.

 

3 místa, na kterých lze počítat s candáty

Budu mluvit z vlastní zkušenosti: než se na candáty vydám na konkrétní místo, tak si vyhodnotím několik faktorů. Zaprvé: jaká je viditelnost? Je tma? Všední den? Je pod mrakem? Slunečno? Tohle všechno rozhoduje! Zadruhé: fouká vítr? Jaká je teplota vzduchu? Ve chvíli, kdy si tyhle všechny faktory, pak se rozhoduji pro tato místa

Mělčiny

Hromada rybářů jakoby se ani neřídila okolními podmínkami. Prostě ve chvíli, kdy je v kalendáři říjen, začnou slepě nahazovat do největších hloubek. Jenže to nemusí být dobře! Jde o to, že kolikrát i v hodně pozdním podzimu se drobné rybičky drží v těsné blízkosti břehu. Už jsem zažil i vycházky, kdy pod nohama křupala námraza, zároveň ale rybičky byly v hloubce po kolena.

Candáty můžeme chytat i na podzim na mělce potápivé woblery. Třeba za teplejších večerů

Proč je toto důležité? Je to logické! Tam, kde je kořist, bude i dravec. Proto musíme chytat i tam, kde se právě hejna drobných rybiček zdržují. Takže pokud za večerní vycházky na podzim rozsvítíte čelovku, a pod nohama se rozprchnou rybičky, pak nenahazujte daleko.

Jestli chytáte na rybičku, pak montáž opatřete malým olůvkem a rybičku nahoďte jen několik metrů od břehu. Pokud jste u vody s přívlačovým prutem, pak připněte mělce potápivého woblera, se kterým chytejte v blízkosti rybiček. Záběr se brzo dostaví – tedy za předpokladu, že na břehu nebudete dělat rámus.

Terénní zlomy

Hluboké jámy, hrany, anebo stará koryta. Tady všude se candáti mohou jednak schovávat před silným větrem na podzim, aby je „neotravovaly“ podvodní proudy. A také se zde mohou stahovat za rybičkami za hodně nízkých teplot.

Zdolávání candáta při nočním rybaření na přívlač

Candát zabral za náspem kamenů, které vytvářely hranu. Neodolal gumové nástraze…

Osobně tato místa velmi rád prochytávám zejména za všedního dne, protože právě tady se candáti rádi zdržují, rádi tady čekají na soumrak. Pokud takové místo najdete, pak můžete během chvíle chytit hned několik candátů za sebou.

Prosím ale o jednu věc: pokud trefíte na stanoviště malých candátů, kteří nemají míru, jděte z toho místa pryč. Nemá cenu chytat menší ryby, kterým hrozí poranění. Raději se stáhněte a zkuste najít jiné místo. Díky!

Kamenitá „pole“

Chcete najít candáty co nejrychleji? Pokud chcete tyto dravce cíleně chytat, pak se rozhodně zaměřte na místa, která mají kamenitá nebo písčitá dna. Jde o to, že právě tuto strukturu dna candáti nejvíce milují, a spolehlivě se tady zdržují – nebo minimálně loví.

Dobré místo na candáty poznáte tak, že jigová hlavička ťuká o kameny

Typicky taková místa najdeme v blízkosti nejrůznějších staveb (mosty, mola, regulované břehy na řekách), ale také například na plážích, na kterých se před několika měsíci ještě koupali lidé. Tady bývá mělko, takže za večerních hodin je rozumné tady chytat. 

Jak takové ideální kamenité místo na candáty vypadá? Poznáte ho jednoduše: naše zátěž bude otřískaná od kontaktu s kameny. Když rybář chytá na přívlač, tak bude mít otřískanou jigovou hlavičku. Při chytání na rybičku zase budeme mít poškrábané olůvko. Pokud se vám tohle při lovu candátů děje, jste nočním dravcům na stopě!

Členité dno je tou nejlepší stopou při pátrání po candátech. Někde tady bude určitě stát početné hejno dravců…

Takže i když se rozhodnete pro lov na mělčinách v noci, anebo lov poblíž překážek během všedního dne, vždycky je důležité, aby na těch místech byl tvrdý podklad. Candáti se jen zřídkakdy zdržují tam, kde kapři „ryjí čumáky v bahně“.

 

Jak najít ideální místo na candáta

Při hledání ideálního candátího hnízda je opravdu důležité klást důraz na zmíněné kameny nebo písek. Právě tady totiž candáti minimálně v noci loví. Teď mám na mysli třeba zmíněné pláže na přehradách. Tohle jsou prostě horká místa. Jak ale takový podklad na revíru najít?

Pařezy? Kameny? Tvrdé, jílovité dno? Tady jdou candáti přímo cítit!

Použití sonaru

Nejjednodušší způsob. Pokud máme k dispozici sonar, tak na obrazovce si velmi rychle můžeme prohlédnout to, jak dno vypadá. Použití je rychlé, jednoduché a efektivní. Jenže leze do peněz! A navíc: tahat k vodě další „krámy“? Existují jednodušší způsoby…

Použití zátěže

Tenhle způsob používám nejčastěji. Jde o to, že s pomocí zátěže velmi rychle zjistíme, jaké dno se před námi nachází. Osobně to dělám tak, že do karabiny zapnu jen jigovou hlavu bez nástrahu, a tu tahám po dně. A jelikož používám pletenou šňůru, ve které člověk cítí „všechno“, tak brzy zjistím, jaké dno se přede mnou rozléhá.

Hlava candáta, který zaútočil na gumovou nástrahu

Při hledání místa na candáty nám postačí i jigová hlavička. Když v ní ucítíme ťukání, můžeme na ni nastražit gumovou nástrahu. Tahle metoda hledání lovných míst funguje skvěle…

Rybář díky tady této jednoduché metodě nezjistí jen strukturu dna, ale také hloubku. A ta je taky důležitým faktorem. Pravda je, že toto pátrání je pomalejší než se sonarem. Ale jde o levnou a jednoduchou metodu. Pokud chytáme na rybičku, pak uděláme to samé se samotnou zátěží.

Rybářská procházka

Asi každý rybář má oblíbenou lokalitu, na kterou často jezdí. A pokud někde jezdí roky, už asi moc dobře zná, jak to pod hladinou vypadá. To už třeba jen proto, že si danou lokalitu jezdí prohlížet právě i na konci sezóny, kdy vodohospodáři častokrát upouštějí vodu z nádrží.

Spuštěná hladina na rybářských lokalitách může napomoci k hledání těch nejlepších míst na další roky

Pokud se tohle na vaší vodě děje, pak si rozhodně vezměte mobil, abyste si mohli udělat několik fotek. Právě ty pak poslouží k osvěžení paměti, jak to na daném místě vypadá. Člověk i tímto způsobem může najít velmi zajímavé fleky, na kterých třeba už příští rok nachytá krásné ryby.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv rybolovnou metodu na jakékoliv vodě – hlavně choďte k vodě. Podzimní lov candátů je skutečně krásnou rybářskou disciplínou, která rybáře zahřeje i za studeného podzimu. Tak ať vám candáti berou!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -