Nejlepší čas pro lov krásných candátů se blíží. Léto je u konce a za pár dní už půjde večer cítit, že podzim je tady. A právě tyto podmínky by měly být i signálem pro rybáře, aby se začali chystat.
Ilustrační foto: PARYS
Taky to tak milujete? Už při prvních zářijových dnech jde poznat, že začíná podzim. Koupajících se lidí výrazně ubylo a u vody je ihned větší klid. A není se co divit! Už při západu sluníčka jde cítit větší chlad. Tohle už bez mikiny rozhodně nepůjde!
I když je pro někoho odchod léta smutným okamžikem, rybáři se povětšinou radují. Právě tyhle podmínky totiž při rybaření přejí. A to platí dvojnásob při chytání dravců, zejména candátů a štik, kteří jsou mnohem aktivnější. Jak ale na tyto zubaté dravce vyzrát? Zkuste tyhle osvědčené montáže na candáty.
Systém pro lov na mrtvou rybičku
Tohle je hit letošní sezóny! Jde o speciální systém, s pomocí kterého můžeme mrtvou rybičku nadnést nad zanesené dno. Jde o to, že tento systém obsahuje jednak tyčinku na uchycení nástrahy, ale také plovoucí kuličky, které rybičku nadnesou. Tento systém najdete
za super cenu.Jen si to představte: Na velké části našich revírů najdeme pod vodní hladinou nánosy, ve kterých se může nástraha snadno ztratit. A to platí i o mrtvé rybičce, která se sama o sobě nemá jak dostat nad tyto nánosy. To ale neplatí v tu chvíli, kdy k ní přidáme plovoucí kuličku.
Jak tento systém funguje? Je to jednoduché! Na tyčinku napíchneme buďto kousky rybičky, anebo rovnou nějakou menší nástražní rybičku. Nástrahu pak zajistíme háčkem a přidáme k ní plovoucí kuličku. Díky tomuto jednoduchému fíglu se mrtvá rybička nadnese i nad silné nánosy na dně, takže dravec si ji rychleji všimne.
VIDEO: Jak se chová nástražní rybička po nastražení na tento systém?
Navíc, díky tomu, že mrtvá rybička plave, tak se candátovi, ale i štice nebo okouni, mnohem lépe nabírá do tlamy. Jde o to, že nástraha nezapadne někam mezi kameny nebo potopené klacky, ale krásně se nadzvedne, takže dravcovi stačí „jen otevřít tlamu“. Systém pro lov na mrtvou rybičku najdete .
Systém na candáty na přívlač Delphin
Při chytání candátů hodně rybářů volí přívlač. Právě tato metoda je aktivnější, takže rybář je schopný během krátké chvíle prochytat celou řadu nadějných míst. Obrovská část rybářů při lovu těchto krásných dravců na přívlač volí gumové nástrahy. Jak je ale nastražit?
Jasně, nesmrtelnou klasikou jsou jigové hlavičky. Ovšem jelikož se vývoj nejrůznějších systémů na ryby neustále posunuje dopředu, tak v posledních letech je mezi milovníky přívlače populární speciální „háček na candáty“, který dodává třeba slovenská značka Delphin, a který je k dostání .
Jak to funguje? Jde o velký a pevný háček, který naprosto spolehlivě projde i tvrdou candátí tlamou. Rozdílem ale je, že se gumová nástraha nejprve nastraží za přídavnou pružinu, a až poté se napíchne do gumové nástrahy. Tahle montáž na candáty na přívlač má hned několik výhod.
Tou největší ale je, že rybář tolik nezachytává za potopené překážky nebo nezachytává nánosy na dně. Když se totiž podíváte pozorněji, tak si jistě všimnete to, že hrot háčku je schovaný v gumové nástraze. Proto tento systém rybáři velmi rádi používají třeba na tekoucí vody, kde jsou plovoucí nečistoty velkým problémem. Tento speciální háček od slovenské značky Delphin najdete .
Na trjohák do 15 cm mrtvá rybička nebo její části se nesmí u nás chytat!!!! Zábřeh okr.Šumperk
Labe 411053 Nymburk:
Od zahájení chyceno cca 15 candátů. Od 30cm do 70 cm. Nejpoužívanější montáž je splávek s chem. světlem a malou mrtvou rybkou nebo filé jen jednoduše napíchnuté na kaprový háček. Doporučuji sekat hned po záběru a použit návazec dlouhý 50cm. Na položenou závěsné 20g olovo nebo ocelová matička na malé karabince (nosnost karabiny menší než šňůry nebo vlasce, aby upadlo v případě vázky) a opět jako na kapra nebo feeder. Vše funguje na 100% bez problémů. Karabinku používám i na návazec a měním v rychlosti připravené navázce už i s připravenou nástrahou, když je najede hejno. Máte na to potom 15 minut, abyste si vytáhli 4 candáty než odjedou. Vzdálenost hodu dle výskytu rybiček. V létě 10m, v zimě na hloubce.