DomůNovinky„Povodí Moravy nenese za úhyn ryb v Dyji žádnou odpovědnost,“ říká státní...

„Povodí Moravy nenese za úhyn ryb v Dyji žádnou odpovědnost,“ říká státní podnik

- Reklama -

Během úhynů na řece Dyji celkem lekly desítky tun ryb. Kromě množství mrtvých ryb některé rybáře „zaujala“ i skladba obsádky mrtvých ryb. Mezi zdechlinami se totiž objevili třeba vzácní jeseteři. 

Foto: InRybar.cz 

Letošní sezónu si budou nejen moravští rybáři dlouho pamatovat. Letní vedra, která oblast v okolí Nových Mlýnů letos zastihla, nadělala pořádné problémy. Ale nejen vysoké teploty stály za obrovskými úhyny ryb v řece Dyji, těch faktorů bylo hned několik.

 

Sinice zapříčinily úbytek kyslíku

„Příčinou úhynu je dlouhodobé znečištění vodního toku živinami, zejména fosforem. Na tuto skutečnost upozorňuje Povodí Moravy příslušné orgány prakticky 20 let a usiluje o přísné snížení limitů pro vypouštění fosforu do vodních toků,“ řekl tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, který ještě dodal:

„V důsledku vysokého množství živin se v Dyji pod Novými Mlýny přemnožily sinice, které v nočních hodinách zapříčinily úbytek kyslíku, což byla příčina úhynu ryb. V tomto ohledu Povodí Moravy nenese žádnou zodpovědnost za úhyn ryb, a tedy ani nemá co kompenzovat.“

 

Do Dyje a Moravy putovalo 40 000 jeseterů malých

K posledním úhynu na Dyji došlo před několika dny. A právě mezi desítkami uhynulých ryb si někteří rybáři všimli, že jsou mezi nimi i zdechliny vzácných jeseterů malých (na fotografie z třetího úhynu se podívejte v tomto článku). Jak se tyto ryby do Dyje dostaly? Pravděpodobně jde o ryby, které Povodí Moravy vypustilo v rámci projektu LIFE Sterlet.

„Hlavním cílem projektu LIFE Sterlet byl návrat jesetera malého do Dunaje a jeho přítoků a vytvoření populace této vzácné ryby, která bude schopná samostatné reprodukce. Smyslem tedy není nasadit a udržovat obsádku určitého množství kusů v určitém úseku řeky,“ přibližuje projekt Petr Chmelař.

„V rámci projektu mělo dle původního plánu dojít k vysazení 25 000 kusů jesetera malého do Dyje a Moravy, což bylo výrazně překročeno, neboť celkové množství vysazených kusů překročilo 40 000 kusů. Úspěch projektu, tedy to, zda se podaří vytvořit v Dunaji a jeho přítocích životaschopnou populaci jesetera malého, ukáže monitoring této ryby v následujících letech,“ dodal tiskový mluvčí vodohospodářů.   

 

Budou se do Dyje ještě někdy jeseteři vysazovat? 

Kdekoho pak může napadnou, zdali uhynulí jeseteři nebudou pádným důvodem k tomu, že se do Dyje už nikdy nebudou vysazovat. „Pakliže se ptáte na to, zda se v rámci projektu návratu jesetera malého do Dunaje zvažuje další vysazení jeseterů v postiženém úseku řeky, pak je toto rozhodnutí v kompetenci vedoucího partnera projektu, kterým je Univerzita přírodních zdrojů a věd ve Vídni,“ vysvětluje Petr Chmelař. 

„Ta musí vyhodnotit, do jaké míry úhyn ryb v části jednoho z přítoků Dunaje ovlivnil násadu jesetera malého, do jaké míry může ovlivnit obnovu populace jesetera malého v Dunaji a přítocích a zvolit další postup,“ dodává tiskový mluvčí Povodí Moravy.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

  1. Tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař se nemá vůbec co vyjadřovat zda nesou odpovědnost nebo ne !
    O tom rozhodne soud. A doufám, že odpovědnost za tento počin někdo ponese.

  2. Nevěřím, že se to vyřeší…. Dopadne to jako Bečva. Zametou to pod koberec nebo obvinění někoho úplně jiného.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -