Po dvou masivních úhynech ryb v řece Dyji problémy nekončí. Podle moravských médií v řece došlo k dalšímu úhynu ryb. Podle rybáře za tímto úhynem stojí znovuspuštění vodní elektrárny.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O dalším úhynu ryb v řece Dyji informoval Deník. Když už to vypadalo, že situace na řece Dyji se uklidnila, přišel další úhyn ryb. K němu došlo tuto neděli 14. srpna, kdy se v řece objevily desítky rybích zdechlin.
Může za další úhyn elektrárna?
Zmíněný Deník pak přinesl výpověď rybáře Mariana Beštera, který za celým aktuálním úhynem vidí znovuspuštění vodní elektrárny. Podle rybáře elektrárna byla 14 dní mimo provoz, ale Povodí Moravy ji znovu uvedlo do chodu. A to je podle rybáře problém, protože takové zařízení v těchto podmínkách by z jeho pohledu v létě nemělo fungovat.
Dalším problémem je i pořád vysoké množství sinic. Těm jednak pomáhají vysoké teploty, ale také situace okolo odpadních vod. Už po prvním úhynu na tento problém poukázal mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, který pro magazín InRybar.cz řekl, že právě odpadní vody jsou významnou součástí problému.
„Povodí Moravy už bezmála 20 let poukazuje na nedostatečné právní předpisy pro vypouštění odpadních vod z ČOV. Největším problémem jsou velmi mírné limity pro živiny, zejména pro fosfor, který je v našich podmínkách určující pro rozvoj řas, sinic a vodních rostlin,“ uvedl tiskový mluvčí vodohospodářů pro magazín InRybar.cz.
Rybář podal trestní oznámení
Rybář Marian Bešter je s případy úhynů na Dyji spojený i v té souvislosti, že jde právě o onoho rybáře, který na Povodí Moravy podal trestní oznámení. „Trestní oznámení jsem se rozhodl podat z toho důvodu, že situace se opakuje od roku 2013 znova a znova. Od té doby byla spousta času najít řešení, ale vždy se to přešlo,“ řekl v rozhovoru pro magazín InRybar.cz.
Trestní oznámení se například opírá o poznatky a data z řad odborníků. „Ano, opírá se o data a informace z odborných kruhů a organizací. Vše konzultuji s odborníky, a také se opírá o oficiální korespondenci mezi hospodáři, Povodím Moravy a vodoprávním úřadem,“ dodal rybář.
Mario Bester ma bezpochyby pravdu. Neodpovedny pristup Povodi byl pricinou druheho i tretiho uhynu ryb, prestoze jiz po prvnim nejvetsim uhynu byl vliv elektrarny prokazatelny.