Připravované snižování hladiny v Orlické přehradě začalo. Vodohospodáři potřebují snížit vodní hladinu kvůli stavebním úpravám, ale také požáru v Hřensku. Celkově hladina klesne až o 11,9 metrů.
Ilustrační foto: Povodí Vltavy
O zahájení snižování hladiny informoval i Český rybářský svaz na webu. Ten uvedl, že vodohospodáři z Povodí Vltavy začali snižovat vodní hladinu. A snižování hladiny bude pořádný fofr, protože voda by měla klesat až o 50 centimetrů za den.
Snižování vody kvůli stavebním pracím
Vodohospodářský podnik počítá s tím, že hladina může klesnout až o 11,9 metrů, protože „potřebují dostat“ vodu na kótu 339 m. n. m. Nízká hladina pak bude v přehradě až do března 2023. Proč vlastně Povodí Vltavy potřebuje upouštět vodu?
Důvodů je více: Tím hlavním je budování nového bezpečnostního přelivu na hrázi. Dalším důvodem je ale například i aktuální požár v Hřensku, kdy vodohospodáři potřebují zajistit dostatek vody pro hašení rozlehlého požáru na severu Čech.
Prosba k rybářům: Zachraňte škeble!
Český rybářský svaz pak má v souvislosti se snižováním hladiny k rybářům na Orlíku jednu prosbu. Pokud při vašem rybaření na této populární rybářské lokalitě narazíte na mlže, kteří uvízli na souši, pak je prosím hoďte do hlubší vody. Aktuální podmínky totiž nejsou pro tyto živočichy na Orlíku nijak příznivé – nejde jen o snižování hladiny, ale také vysoké teploty.
VIDEO: Takto vypadal vypuštěný Orlík v předchozích letech
Tito živočichové jsou unikátní nejen jejich vzhledem a životem, ale také jejich funkcí ve vodním ekosystému. Mlži se totiž starají o lepší kvalitu vody v lokalitě, protože ji filtrují. Takže v konečném výsledku zlepšují kvalitu vody.
„Bezpečnost je na prvním místě! Pokud se rozhodnete pomoci škeblím, dbejte primárně své osobní bezpečnosti a nevstupujte do lokalit, kde by Vám při transferu mlžů hrozilo jakékoliv riziko úrazu,“ apeluje Český rybářský svaz.
Možný zákaz rybaření na vybraných úsecích Orlíku
Rybáři z Českého rybářského svazu budou snižování hladiny sledovat i z toho důvodu, jestli se v některých úsecích nehromadí ryby. Pokud by se tak dělo, je Český rybářský svaz připravený zasáhnout.
„Celou situaci na Orlíku budeme podrobně monitorovat a v případě, že to bude stav v nádrži vyžadovat, jsme připraveni za účelem ochrany ryb zakázat na části revíru rybolov,“ uvedl Český rybářský svaz.
Tak o škeble by se měli postarat hlavně ochranáři přírody a třeba rybářská stráž. Jsem zvědav jestli zakážou rybolov, protože jinak To bude docela masakr pokud klesne voda o 12 m.