Situace na řece Dyji je v posledních dnech kritická. Kvůli nedostatku kyslíku v řece uhynulo velké množství ryb. Někteří rybáři z celé situace viní Povodí Moravy, to se ale podobným nařčením brání.
Ilustrační foto: InRybar.cz a Povodí Moravy
Rybářské diskuse v posledních dnech plní fotografie mrtvých ryb, které bezvládně plavou po hladině řeky Dyje. Mrtvé ryby jsou k vidění na celé řadě míst, od Bulhar až po Břeclav – o úhynu jsme psali v tomto článku. A mnozí rybáři si pod fotografiemi „vylévají“ rozhořčení…
Někteří poukazují na to, že Povodí Moravy neudělalo maximum, které by podobné ekologické katastrofě zabránilo. S tím ale vodohospodáři nesouhlasí. Ohledně úhynu ryb v Dyji jsme se bavili s tiskovým mluvčím Povodí Moravy Petrem Chmelařem…
Vodohospodáři se snažili rybám pomoci
Mohli vodohospodáři pomoci s „tlumením úhynu“ třeba tím způsobem, že by začali upouštět více vody z Nových Mlýnů. Pomohlo by to vůbec?
K tomuto došlo. V návaznosti na vyhodnocení situace byl 19. 7. 2022 v 8:00 navýšen průtok pod VD Nové Mlýny o cca 3 m3/s. Tento zvýšený průtok byl převáděn pod segmentem, aby se zlepšilo okysličení vody (postup, včetně způsobu nadlepšení, byl konzultován s přítomnými zástupci Moravského rybářského svazu).
Současně je důležité připomenout, že již průtok v době úhynu byl ovlivněný. Průtok pod vodním dílem Nové Mlýny je v současné době z cca 50 % tvořen nadlepšením průtoků z vodních nádrží Dyjsko-svratecké soustavy (zejména z VD Vranov, Vír, Dalešice a soustavy nádrží Nové Mlýny). Bez nadlepšování z těchto nádrží by byl průtok poloviční.
Další zvyšování průtoku bylo vyhodnoceno jako rizikové, protože před segmenty v nádrži se nachází velká vrstva sinic na hladině (viz přiložená fotografie). V případě navýšení průtoku přes segmenty by hrozilo přelití vrstvy sinic z hladiny do toku pod nádrží, což by mohlo způsobit další zhoršení situace.
Prokázaly odebrané vzorky přítomnost nějaké toxické látky, anebo s největší pravděpodobností jde o nedostatek kyslíku?
Rozbory potvrdily vysoké množství chlorofylu a vysoké organické znečištění (CHSKCr), které je s největší pravděpodobností právě důsledkem vysokého objemu fytoplanktonu. Dle rozborů je v místě také vysoký obsah fosforu, ty sice neovlivní obsah kyslíku, ale vytvoří ideální podmínky pro rozvoj sinic.
Fosfor se do vodních toků dostává nejčastěji z odpadních vod prostřednictvím čistíren odpadních vod, které jej nedostatečně z vody odstraňují. Příčinou úhynu ryb byl kyslíkový deficit kvůli přemnožení sinic, které v noci spotřebovávají kyslík.
Je Povodí Moravy v kontaktu s rybáři a hasiči?
Jsme v kontaktu. Se zástupci Moravského rybářského svazu jsme konzultovali možnosti například možnosti manipulací na vodním díle.
Rádi bychom požádali rybářskou veřejnost, aby se snažila pochopit příčinu úhynu ryb, která je způsobena vnějšími faktory. Rozbory to jasně potvrzují a kdo tento úsek zná, tak ví, že se zde sinice opravdu přemnožují. Hon na čarodějnice není na místě.
Situace s odpadními vodami je v Česku problém
Vraťme se prosím k těm čistírnám odpadních vod…
Povodí Moravy už bezmála 20 let poukazuje na nedostatečné právní předpisy pro vypouštění odpadních vod z ČOV. Největším problémem jsou velmi mírné limity pro živiny, zejména pro fosfor, který je v našich podmínkách určující pro rozvoj řas, sinic a vodních rostlin.
Fosfor umožňuje jejich masový rozvoj v tocích, rybnících i přehradách. Dokud se těmto organismům daří, tak produkují kyslík, což je v pořádku. Ale pokud jsou neaktivní (zejména v noci), nebo dokonce odumírají (třeba po změně počasí), kyslík naopak spotřebovávají. Během několika hodin může dojít k vyčerpání veškerého kyslíku v celém rybníku nebo i řece.
Ano není to hon na čarodějnice je to chyba povodí Moravy když v lednu a únoru vypouští hodně vody
Současnou situaci monitorujeme s CHKO i s AOPK, měříme rozpuštěným kyslík ve vodě, MVE jede 10m3 kyslík 6mg/l, odstřik přes segmenty 3m3 kyslík 8mg/l, počítat každý umí a je jasné jak by se mělo postupovat.