Už několik měsíců se mezi rybáři debatuje o tom, že by se od příštího roku měly podražit členské známky. Jestli k tomu ale dojde, to se rozhodne až na podzim, kdy proběhne Republikový sněm ČRS.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O návrhu na zvýšení ceny členské známky se psalo například v červnové zprávě ze zasedání Rady ČRS. Právě v ní rybáři uvedli, že Rada ČRS předložila návrh na blížící se Republikový sněm ČRS, který počítá se zvýšením ceny za členské známky.
Od rybářské sezóny 2023 by tak členské známky nově stály u dospělých rybářů 700 korun. Šlo by tedy o zvýšení ceny o 200 korun, protože aktuální cena známky pro dospělé rybáře je 500 korun.
Zvýšení cen by se pak týkalo i mládeže, která by namísto 200 korun nově zaplatila 300 korun. A děti by platily o 50 korun více – tedy 150 korun za členskou známku, namísto stávajících 100 korun.
O možném zdražení se rozhodne na podzim
Aby ale ke zvýšení cen členských známek došlo, je nutné tento návrh schválit na Republikovém sněmu ČRS. Tam se může navrhovaná cena ještě upravit, protože některý z delegátů může vystoupit s protinávrhem.
„O zvýšení rozhodne Republikový sněm ČRS, kterému Republiková rada ČRS předloží ke schválení shora uvedený návrh. Tento návrh může a nemusí být sněmem schválen, zároveň může kdokoli z delegátů předložit protinávrh. Nicméně zástupci územních svazů v Republikové radě tento návrh podpořili a takto jej předloží Republikovému sněmu,“ vysvětluje pro magazín InRybar.cz tiskový mluvčí ČRS Lukáš Mareš.
Návrh počítá s úpravou dělení peněz
Návrh na zvýšení ceny za členské známky tak reaguje na aktuální zvyšování nákladů. Důležitou poznámkou je, že vybrané peníze z členských známek z největší části zůstávají v místních organizacích.
„S ohledem na procentuální dělení zisku z členské zámky je potřeba uvést, že nejvíce peněz zůstane v místních organizacích. Tímto zvýšením by měly být alespoň částečně kompenzovány zvyšující se náklady na provoz (služby, energie atd.),“ vysvětluje tiskový mluvčí.
Jak se peníze z členských známek budou rozdělovat? „Model rozdělení tak, jak je v návrhu, nebude stejný. Dosavadní rozdělení zisku z členských známek je podle klíče 13 % Republiková Rada, 37 % ÚS, 50 % MO ze známek pro dospělé a 15 % Republiková rada, 30 % ÚS a 55 % MO ze známek pro mládež a děti. Navrhováno je sjednocení procentuálního dělení všech kategorií známek podle klíče 13% Republiková Rada, 37 % ÚS, 50 % MO,“ přibližuje Lukáš Mareš.
Rybářům v roce 2023 vzrostou náklady za povolenky
Rybáři se už pomalu smiřují i se zvýšením cen povolenek k lovu. Už několik územních svazů oznámilo, že od příštího roku se budou zvedat ceny. Například Moravskoslezský územní svaz nedávno oznámil zdražení povolenek až o 800 korun. Více o zdražení povolenek najdete v tomto článku.
Rybáři, kteří si chtějí koupit moravskoslezskou pstruhovou povolenku, si v roce 2023 namísto 1700 korun zaplatí 2500 korun. Zdražení se ale nevyhne ani mimopstruhovým povolenkám pro dospělé, kdy rybáři zaplatí 2000 korun (stávající cena je 1600 korun).
Další zdražení se pak týká i Západočeského územního svazu. Tam si rybáři budou připlácet v řádech nižších stovek korun. Zdražení se ale v tomto územním svazu nevyhnou ani děti nebo mládež či ZTP rybáře.
O rovnou stovku pak budou zdražovat i středočeští rybáři. V roce 2023 budou stát 1500 korun. „Povolenky se zdražují z důvodu, že zdražují veškeré vstupy, především to jsou ceny násad, s tím souvisí i výrazné zdražení dopravy, vzhledem k cenám nafty a benzínu,“ řekl na jaře pro magazín InRybar.cz tiskový mluvčí Středočeského územního svazu Václav Šámal.
Ještě že jsem opustil rybářském svaz,z achytám si když chci a jak chci.😂😂😂podporovat zloděje to jóó
Bohužel taková je doba zdražuje se všechno, když tu povolenku budu chtít tak si stejně koupím i když by stála 3000 Kč. Jenom se domnívám, že někteří rybáři už nepustí ani čudlu.