Lov velkých kaprů je fenoménem, který pohltil spoustu (nejen) českých rybářů. Ne vždy ale o „cennosti“ úlovku rozhodují míry, důležitý je také vzhled. A taková unikátní ryba byla nedávno ulovena.
Soukromá pískovna Sahara na Pardubicku je vyhlášenou rybářskou lokalitou, na kterou se sjíždí nejen rybáři z České republiky, ale také ze zahraničí. A ono se není čemu divit. Právě v této lokalitě žijí nádherné ryby, které zaujmou každého rybáře jednak mírami, ale také vzhledem.
Jde o to, že právě v této pískovně žije unikátní „druh kapra“ (saharská linie), který má neobvykle rozmístěné šupiny. Takových ryb na českých lokalitách moc není, a proto není divu, že rybáři, kteří na Sahaře chytají, nemají vždy spadeno „jen“ na velké ryby.
Nejtěžší „řádkáč“ v ČR? Anglán znovu uloven!
Jedním z největších kaprů s „unikátním vzhledem“ je jednoznačně Anglán. Právě tento kapr „řádkáč“, který má nádherný pruh šupin na boku, je považován za nejtěžší rybu „svého druhu“ v České republice. A to platí i v aktuální sezóně!
Soukromá pískovna Sahara totiž nedávno zveřejnila fotografie, na kterých je Anglán zachycen s váhou 25,4 kilogramů. Podívejte se na tu nádheru! Rybu ulovil rybář Tomáš Najman, který dokázal velkého kapra ulovit na místě číslo 4. Právě tento „flek“ je mezi rybáři považován za jeden z nejnáročnějších, ovšem pokud přijde záběr, pak to stojí za to!
Sahara i letos vydala „třicítku“
Soukromá pískovna na Pardubicku pak není známá jenom díky nezvykle vypadajícím kaprům, ale také proto, že tady plave několik ryb, které přesahují 30kilogramovou hranici. A jednoho takového kapra před několika dny ulovil pan Mlejnek.
Tomu se na lovném místě číslo 3 povedlo dostat na háček kapitálního šupináče o váze 30,5 kilogramů. Takže i v letošní sezóně pískovna Sahara vydala jednu z tamních obrovských ryb. Jedná se tak o další lokalitu na české mapě, kde žijí kapři, kteří přesahují tuto magickou váhovou hranici.
Jak se „vyrábí“ unikátní kapři?
Saharské linie kaprů jsou opravdu netradičně vypadající ryby, které jsou častým cílem rybářů, kteří jezdí na tuto pardubickou pískovnu. Aby ale rybář mohl kapitálního „saharského plnokrevníka“ chytit, musí ho nejprve rybáři z rybářství Sahara „vyrobit“. Jak se to dělá?
„Sahara disponuje vlastní líhní, ve které vytíráme námi vybrané formy kaprů. Za ta léta našich pokusů a činnosti se nám podařilo vychovat krásné generační ryby, které dále produkují potomky se zajímavým ošupením,“ vysvětloval v minulosti pro InRybar.cz saharský hospodář Martin Hájek.
„Odchov, ale i samotný růst těchto specifických ryb je složitější než u běžných forem kapra, ale když se podaří vychovat pár jedinců až do kapří extraligy – což je moment, kdy pouštíme rybu do velkého revíru Sahara – je to neuvěřitelný pocit,“ dodal Martin Hájek. Kompletní informace o těchto kaprech .