Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) pokračuje v úpravách krkonošských toků, ze kterých odstraňuje člověkem vytvořené překážky. Právě ty rybám dlouhá léta znepříjemňují jejich migraci.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O práci správy informoval Český rozhlas v reportáži. Takovou typickou překážku pro ryby odstranili pracovníci KRNAP třeba v Bolkovském potoce nedaleko Rudníku. Právě tady ležela betonová bariéra, která bránila rybám, ale i dalším vodním živočichům, v migraci.
Pracovníci národního parku ale neskončili jen u samotné likvidace překážky. Dále pak v potoce zpomalili proud, a aby se v potoce zadržovala voda i v sušším období, tak do toku instalovali dřevěné prahy, které nadzvedly hladinu v toku. Posledním úpravou bylo dovezení větších kamenů, které slouží jako úkryty pro ryby.
V tocích v KRNAP je skoro 1000 překážek
Tématu ohledně překážek v krkonošských tocích se věnoval také web Ekolist. Ten například uvedl informaci, že KRNAP v tocích jenom na svém území eviduje skoro 1000 překážek, které brání rybám v migraci. Správa národního parku jich chce co nejvíce odstranit, a vrátit tak tamním tokům přírodní charakter.
Web Ekolist dále také uvedl přesnější data z analýzy KRNAP, která sledovala překážky v krkonošských tocích. Ochránci v tomto projektu mají analyzováno 64 toků, které mají celkovou délku 442 kilometrů. Znepokojujícím údajem pak je, že 72 kilometrů je v morfologicky nevyhovujícím stavu, a 994 překážek je zcela neprůchozích.
„Už řadu let se snažíme odstraňovat na potocích, říčkách a řekách překážky, které nikdy neměly, anebo s časem ztratily svůj hospodářský význam. Naši předkové těmito zásady ovlivnili přirozený cyklus nejenom pstruhů, ale dnes už také evropsky významných živočišných druhů, jakými jsou vranka, mihule obecná nebo rak kamenáč,“ citoval web Ekolist ředitele KRNAP Robina Bönishe.
Prahování: Ne všechny překážky jsou škodlivé
Už jsme to v textu výše nakousli. I ochránci přírody z KRNAP do krkonošských toků dávají napříč dřevěné trámy. Proč? Tato metoda se jmenuje prahování, a jde o způsob, jak třeba prokysličit vodu v potoce, a také vytvořit pro říční ryby bezpečné úkryty.
VIDEO: Co je to prahování? Více zjistíte v tomto video přímo od vody
Naprosto jednoduchá metoda může výrazně vylepšit charakter toku, a také podmínky pro život vodních živočichů. Bohužel, prahování v současnosti často naráží na „aktuální vnímání“ protipovodňové ochrany. Více o prahování zjistíte v tomto článku.