DomůNovinkyPorybní na Moravě v loňské sezóně zadrželi 226 povolenek, nejvíce za „noční...

Porybní na Moravě v loňské sezóně zadrželi 226 povolenek, nejvíce za „noční lov“

- Reklama -

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko zveřejnil data o kontrolní činnosti tamní rybářské stráže. Rybáři si tak mohou udělat představu o tom, jak moravskoslezská rybářská stráž vykonává svou práci.

Ilustrační foto: InRybar.cz

V Moravskoslezském územní svazu působí jak „dobrovolní“, tak „profesionální“ porybní. A právě ti při kontrolní činnosti v loňském roce zadrželi hned 226 povolenek. „Rybářská stráž při MO v roce 2021 při kontrolních pochůzkách zadržela 116 povolenek, a profesionální rybářská stráž zadržela 110 povolenek,“ uvedl Petr Machala z Moravskoslezského územního svazu.

 

Jaká pravidla rybáři na severu Moravy porušovali?

Rybářská stráž většinu z 226 zadržených povolenek poslala do depozitu v sídle územního svazu. Právě tady skončilo hned 182 zadržených povolenek. A z nich vedení moravskoslezských rybářů „vyčetlo“ nejčastější přestupky, které rybáři dělali.

Hned ve 47 případech šlo o nedodržení platné doby lovu, druhým nejčastějším (36 případů) přestupkem pak bylo přisvojení ryby, která „neměla míru“. Třetím v pořadí pak bylo nezapsání ponechaného úlovku (21 případů).

Častým rybářským prohřeškem pak byl i lov na „víceháček“ při lovu dravců nebo chytání na rybku, která nedosahovala stanovenou délku (13 případů). Rybářská stráž na severu Moravy a ve Slezsku pak řešila i ponechání více ryb, než dovolují pravidla (11 případů), anebo nepovolený způsob lovu (11 případů). A mezi prohřešky se i tradičně objevil lov na více prutů (9 případů).

Pak ještě následovaly další přestupky jako třeba používání smazatelného pera, nepřítomnost u prutů, neplatný rybářský lístek, nepovolené vnadění nebo lov v době hájení. Pro srovnání: Takto rybářská stráž v Moravskoslezském územním svazu kontrolovala v roce 2020

 

Aplikace pro rybářskou stráž funguje

Moravskoslezský územní svaz pro tamní rybářskou stráž provozuje aplikaci, která výrazně usnadňuje kontrolní činnost. Přesto, aplikaci nepoužívá ani polovina moravskoslezských porybných. Zjistěte více o aplikaci pro rybářskou stráž

„V roce 2021 z 617 členů RS aplikaci používalo pouze 237 členů RS ze 41 MO z celkového počtu 60 MO. Oproti roku 2020 jde tedy o nárůst pouhých 44 uživatelů a 6 MO,“ přibližuje Petr Machala z Moravskoslezského územního svazu.

Aplikaci používají také členové „profesionální“ rybářské stráže v Moravskoslezském územním svazu, která tak nahradila „mobitesty“. „V aplikaci profesionální rybářská stráž vykázala 6382 pochůzek, 4390 hod. 54 min., zkontrolovala 14 014 lovících, udělila 394 napomenutí a zadržela 110 povolenek, a zaznamenala 36 případů pytlácké činnosti,“ dodal Machala.

 

Odměna pro „dobrovolné“ porybné přesáhla 150 000 korun

Moravskoslezský územní svaz připravil pro členy „dobrovolné“ rybářské stráže také možnost finančních odměn za jejich výkon funkce. Ovšem, překvapující je nezájem místních organizací, které třeba ani nepředložily požadované podklady.

„Na udělení motivační odměny měly všechny MO možnost navrhnou členy rybářské stráže při vlastní MO. Bohužel většina MO tuto možnost nevyužila, popřípadě nedoložila požadované podklady pro vyhodnocení činnosti. Na základě této skutečnosti bylo provedeno hodnocení činnosti rybářské stráže z dat mobilní aplikace. Celkem byla motivační odměna udělena 50 členům rybářské stráže z 22 MO, a vyplacena byla celková částka 154 000 korun,“ upřesnil Petr Machala.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

6 KOMENTÁŘE

  1. Divím se že tam není vyhrazovaní místa. Dost častý prohřešek bivakářů. Asi proto chcou 24 aby mohli spát celou noc a nedej bože před 4 vstávat a nahodit udice.

  2. Brzy zbydou u vody jen masařky co vybijí všechny ryby hned po vysazení . Rybář co si vezme týden volna v práci už nebude chtít financovat svaz raději zaplatí soukromku a užije si týden u vody. Dost smutné ,ale spěje to k tomu.

    • Teď jaksi nechápu co tím chcete vlastně říct. A proč se do toho tahají tzv masaři. Podle článku těch přestupků bylo vic za nedodržení doby než za nezapsaní ryb. Tak tomu opravdu nerozumím. Ale co je vlastně nejvíce zarážející je že mo v podstatě přiznaly že jejich dobrovolné stráže dělají hovno proto neměli co vykazovat. Jinak samozřejmě volba jet na soukromé revíry na týden je v pořádku. Přece svaz je všech platících rybářů a měli by se u vody všichni střídat. A ne že to tam někdo blokuje týden. Přece jen vod ubývá a je potřeba nebýt sobec a nechat chytat i ostatní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -