Nádhernou práci odvedli rybáři z Javorníku. Právě ti do tamního svazového revíru položili umělá hnízda, která poslouží k přirozenému výtěru candátů. Jde o zajímavou metodu podpory oblíbených dravců.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O práci javornických rybářů informoval i Moravskoslezský územní svaz na sociálních sítích. Ten zveřejnil fotografie práce rybářů z Javorníku, kteří do revíru Javorník 1A (471 211) položili speciální umělá hnízda pro candáty.
„Celkem bylo položeno 7 ks těchto hnízd. Děláme pro podporu dravých ryb v našich revírech maximum a snažíme se podpořit i přirozenou reprodukci ryb, ne je pouze vysazovat,“ uvedli rybáři z Javorníku.
Jak fungují umělá hnízda pro candáty?
Tato umělá hnízda pro candáty se používají na vícero moravskoslezských lokalitách už od roku 2017. Velmi často je například rybáři používají na Slezské Hartě. Třeba v roce 2019 jich na Slezskou Hartu rybáři z Moravskoslezského územního svazu položili hned 60, kdy se jejich obsazenost pohybovala od 50 do 70 procent.
V roce 2021 pak moravskoslezští rybáři zveřejnili informaci, ve které se pochlubili dokonce stoprocentní obsazeností kontrolovaných hnízd na Slezské Hartě. Moravskoslezští rybáři za léta tvrdé rybářské práce získali hromadu užitečných informací, díky kterým se neustále posunují dopředu.
Rybáři hnízda pro candáty nepokládají „naslepo“. To ne! Hnízda jsou pokládána s pomocí echolotu do těch nejvhodnějších míst (hloubka, svahovitost, síla proudu). Rybáři si navíc pamatují ta místa, na kterých byla instalace hnízd a jejich obsazení úspěšné.
Položením hnízda do vody ale celá práce nekončí. Rybáři posléze provádí jejich kontrolu obsazenosti. „V době výtěrů provádíme pravidelné kontroly a monitorujeme obsazenost hnízd, abychom případně vyhodnotili lokalitu, hloubku umístění a tak dále,“ vysvětlovali v minulosti rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.
Kontrola candátího hnízda musí probíhat se zvýšenou opatrností. Rybáři by si totiž mohli zhatit vlastní práci, kdyby s hnízdem manipulovali nešetrně. „Kontrola se provádí jen u vybraného minimálního počtu ve vybrané lokalitě tak, ať nedochází ke zbytečnému rušení candátů, kteří jak známo své hnízdo hlídají, anebo k poškození jiker, které jsou v určitém stádiu svého vývoje velmi citlivé na jakoukoliv manipulaci,“ doplnili severomoravští a slezští rybáři.