DomůNovinkyDesítky zadržených povolenek! Rybáři nejčastěji loví v noci a nezapisují úlovky

Desítky zadržených povolenek! Rybáři nejčastěji loví v noci a nezapisují úlovky

- Reklama -

Západočeský územní svaz informoval o činnosti rybářské stráže, která střeží tamní svazové vody. A z uvedených dat vyplývá, že západočeští porybní jsou velmi aktivní, protože ročně provedou tisíce kontrol.  

Ilustrační foto: InRybar.cz

O práci západočeských porybných informoval rybářský technik Petr Dimitrov na zasedání výboru Západočeského územního svazu. Tam uvedl třeba tato čísla: „Pět členů profesionální rybářské stráže zkontrolovalo v průběhu roku 8277 povolenek při 4765 návštěvách revírů. Výsledkem bylo 394 zjištěných přestupků vyřešených na místě napomenutím, 39 zadržených povolenek, 15 zadržených udic a 36 řešených případů pytláctví,“ píše se na webu západočeských rybářů.

Rybářský technik Západočeského ÚS pak ještě dodal, že o ostrahu tamních revírů se stará i přibližně 400 „dobrovolných“ porybných. Ti podle Petra Dimitrova vykázali přes 7000 kontrol povolenek.  

V současné době se o rozšíření „profesionální“ RS neuvažuje. Snažíme se více zapojit „dobrovolnou“ RS a za poslední 3 roky je vidět výrazný posun. Celkovou statistiku dokáže ovlivnit pár jednotlivců a u nás nejpracovitější „dobrovolná“ RS má ročně cca 1500 kontrol a vykáže více než 1000 hodin práce,“ přiblížil pro magazín InRybar.cz rybářský technik Západočeského územního svazu Petr Dimitrov.

 

Nejčastější přestupky? Lov v noci a nezapisování úlovků!

Západočeský ÚS uvedl, že rybářská stráž v roce 2021 zadržela mimo jiné i desítky povolenek. Co byly nejčastější prohřešky ze strany rybářů? Kromě nedodržování doby lovu je dalším častým prohřeškem nezapisování ryb.

Nejčastějším přestupkem – a je lhostejno, zda povolenku zadržela „dobrovolná“, nebo „profesionální“ RS – je lov mimo denní dobu lovu. Následuje nezapsání vyjmenovaných druhů ryb po jejich přisvojení (např. kapr, štika, sumec atd.), lov na více udic, přisvojení si více ryb, než je povoleno (např. 7 kaprů), nepřítomnost u nastražených udic,“ vyjmenovává Petr Dimitrov.

 

Motivace „dobrovolných“ porybných

Práce „dobrovolné“ rybářské stráže není nikterak jednoduchá. Členové častokrát obětují hromadu vlastního času na to, aby mohli vykonávat kontroly na svazových revírech. Proto nás zajímalo, jak Západočeský územní svaz odměňuje tamní „dobrovolnou“ rybářskou stráž.

Seznam trestů pro rybáře: Jak dlouhý trest dostane rybář za porušení pravidel?

„Dobrovolná RS – úřední osoba obce s rozšířenou působností – je v některých případech odměňována svojí místní organizací ČRS po předložení výkazu práce (uniforma, povolenka, vybavení atd.) Místní organizace dostávají od Západočeského ÚS příspěvek na ha vodní plochy, kde jsou pověřeny hospodařením, z kterého RS mohou financovat,“ říká pro magazín InRybar.cz Petr Dimitrov, který dodává:

„Některé místní organizace, ale i Západočeský ÚS, žádá o dotace na činnost „dobrovolné“ RS a v řadě případů úspěšně. Například Magistrát města Plzně již několik let dává na podporu své RS částku 20 000 korun.“

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -