Už od včerejška naše vody zažívají zvýšenou rybářskou aktivitu. Důvod je jednoduchý. Rybáři mohou po dlouhé pauze opět chytat dravce. Tyto rybí žně ale mnohdy doprovází nezodpovědné chování rybářů, které vede ke zbytečnému ztenčování populace vodních predátorů v našich revírech.
Nezodpovědného chování se rybáři dopouštějí například při používání špatného vybavení nebo při zcela zbytečném stresování ryb. Tyto nešvary pak mohou negativně poznamenat populace dravců v revírech, protože dravých ryb samozřejmě není ve vodě tolik. Problém narůstá především i v tom případě, kdy rybáři nešetrným chováním „vyřadí“ část mladých dravců, protože právě ti jsou klíčoví pro doplňování „dospělých“ ryb v populaci.
K zcela zbytečnému „vyřazování“ mladých dravců, především pak štik, dochází v těch situacích, kdy rybáři nepoužívají ocelová lanka. I malá štika totiž může ukousnout velkého woblera, který je navázaný pouze na vlasci. Woblery mívají obvykle dva trojháčky, které mohou rybu vážně poranit nebo dokonce usmrtit. Utrhnutý wobler v mordě dravce totiž může znemožnit příjem nové potravy, anebo nástraha může poškodit důležitý orgán (například žábra). Je třeba si uvědomit, že lov štik s pletenou šňůrou nic neřeší. I hrubá pletenka je proti štičím zubům bezbranná.
Další zcela zbytečné poškozování dravců lze vidět při lovu s rybičkou. Mnozí rybáři jsou i v dnešní době přesvědčeni o tom, že je nutné nechat dravce pořádně „zažrat“. Proto při záběru nechají dravce co nejdelší dobu jet s nástrahou v tlamě kamsi pryč. To je ale špatně! Pokud nám nástrahu vezme menší dravec, který rybku hluboko spolkne, tak jej odsoudíme k zániku. V takovém případě totiž není možné háček bez poranění trávicího traktu ryby vyndat.
S novými trendy v rybařině dochází k tomu, že se lov divokých dravců zjemňuje. A to i v těch případech, kdy rybáři mají spadeno na větší exempláře. Jenže v případě zaseknutí velké ryby na jemné vybavení dochází k prodlužování zdolávání. Rybu následně zbytečně stresujeme a unavujeme. A to jí může způsobit onemocnění, která v některých případech vedou k usmrcení takto zdolané ryby. A to je prostě taky špatně.
Dravců v našich revírech opravdu není tolik. Je třeba myslet na to, že vodní predátory nemůžeme bezmyšlenkovitě „kosit“. Pokud totiž budeme přistupovat k jejich lovu nezodpovědně, pak se můžeme dočkat i toho, že nebudeme mít na umělé nástrahy co lovit. Proto až budete protahovat umělá šidítka vodou, vzpomeňte si na to!
Autor: Viktor Krus
Je to hrozný pak vidět plavat malé dravce břichem nahoru. Chytám s lankem i bez něj, ale nikdy nenechávám rybu zažrat, protože jsem sportovní rybář. Občas jsou ty rybáři pěkný prasata co dokážou.