Rybník Gliňoč, který leží v Bohumíně, zažil poněkud netradiční ozdravný proces. O co šlo? Vlivem přírodních podmínek se v této lokalitě postupem času zhoršila voda, což například vedlo i k částečnému úhynu ryb. Vedení města se ale rozhodlo, že tuto lokalitu nezbaví nánosy bahna s pomocí bagrů, ale použije speciální bakterie. A výsledek je opravdu hodně zajímavý!
FOTO: Pavel Čempěl a Jana Končítková
Signálem k pokusu o zlepšení vody v rybníku Gliňoč byl i částečný úhyn ryb, který tuto lokalitu postihl. Důvodem bylo zhoršení kvality vody, co se obsahu kyslíku týče. A proto vedení města Bohumín začalo jednat. Kdekoho by na první dobrou napadlo, aby do lokality „nejely“ bagry, které by rybník zbavily nánosů bahna. Město Bohumín na to šlo ale jinak!
„Vzhledem k tomu, že rybník nemá žádný regulovaný přítok ani odtok, nemohli jsme jej vypustit a bahno vybagrovat. Bagrování by navíc bylo pro místní faunu devastující,“ řekl Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.
Bohumín se poradil s tamními rybáři na možném řešení, a právě bohumínští rybáři navrhli speciální bakterie, které odstraňují nanesené nánosy biologickou cestou. Město s touto možností souhlasilo. „S aplikací materiálu do rybníka jsme začali loni v květnu. V pravidelných intervalech jsme pomocí dávkovací rakety vsypávali doporučené dávky bakterií do různých částí rybníka,“ vysvětluje Palán.
Výrazně levnější řešení!
Jak vlastně speciální bakterie, které pomáhají s odstraněním nánosů, vypadají? Tyto bakterie se do vody sypou ve formě prášku. První dávka obsahovala 5 kilo tohoto prášku, přičemž s postupem času se dávkování snižovalo. Celkově do rybníku Gliňoč nasypali 30 kilo prášku. A výsledky byly viditelné velmi brzy!
„Už během prvních měsíců byly výsledky na první pohled zřetelné. Nyní jsme s odstupem času požádali o opakované měření, abychom měli efekt podložený laboratorně. Zatímco loňské výsledky ukázaly pozvolné zlepšení, letos došlo podle hydrobiologa, který vodu analyzoval, dokonce k trojnásobnému zlepšení kvality vody,“ popisuje Rostislav Palán
Kromě toho, že bakterie fungují, tak jsou výrazně levnější než řešení s bagry. Zlepšení vody v rybníce vyšlo na desítky tisíc korun. „Za zlomek ceny, kterou by si vyžádalo vybagrování dna, jsme dosáhli stejného efektu. Za materiál jsme zaplatili 40 tisíc korun, aplikaci jsme zvládli vlastními silami,“ dodal Rostislav Palán.
„Bakterie byly pro vodní ekosystém prospěšné a prokazatelně zlepšily podmínky místní fauny i flóry. Přidaným efektem je optické zprůzračnění hladiny. Ryby lze nyní pozorovat až do hloubky jednoho metru,“ těší Rostislava Palána.
Bohumínský areál Gliňoč
Rybník se nachází v přírodním areálu Gliňoč, který je součástí územního systému ekologické stability. Město do revitalizace této oblasti investovalo v posledních letech dva miliony korun. Cílem bylo zajistit zadržování vody v krajině. To se podařilo vybudováním soustavy čtyř průtočných tůněk, které doplnily stejný počet těch stávajících.
V areálu přibylo i broukoviště, hadník a zimoviště pro obojživelníky. Součástí novinek byl i mobiliář pro návštěvníky v podobě menšího dřevěného altánu s ohništěm a posezením, odpočívadel a stojanů na kola.
INFO: Co nabízí areál Gliňoč? Zjistěte o nádherném kusu přírody více!
Název bakterie? Popřípadě název produktu