DomůNovinkyZákaz amura nebo pstruha duhového neprošel! Poslanci schválili důležitou novelu

Zákaz amura nebo pstruha duhového neprošel! Poslanci schválili důležitou novelu

- Reklama -

Dobře to dopadlo! Tohle si nyní mohou říct rybáři o nové „invazní novele“, kterou schválili čeští poslanci. O co jde? Tato novela se výrazně dotýká i fungování rybářství v České republice, ovšem její původní znění nevyznívalo právě pro rybáře příliš dobře. Problémem bylo například to, že původní verze dost komplikovala práci s nepůvodními druhy, kam byl zařazen třeba amur nebo pstruh duhový.

Foto: InRybar.cz

„V úterý dne 14. 9. 2021 byla na poslední 118. schůzi Poslanecké sněmovny definitivně schválena pro rybáře velmi důležitá „invazní novela“. Podařilo se prosadit finální znění úpravy národní legislativy, která představuje konsensus, přitom však respektuje klíčové požadavky rybářů a hospodářů v krajině obecně,“ stojí na webu ČRS.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní nástraha na podzimní kapry s obsahem chilli!

Český rybářský svaz se o „invazní novelu“ dost zajímal zejména proto, že její původní forma by výrazně komplikovala práci rybářů s některými rybími druhy. „Zástupci ČRS se od počátku aktivně účastnili projednávání na všech úrovních, neboť prvotní návrhy na „invazní novelu“ byly pro rybáře téměř likvidační,“ uvedli rybáři.

 

Hrozil zákaz amura nebo pstruha duhového?

Jedním z nejpalčivějších problémů původního znění „invazní novely“ bylo to, že dost komplikovala práci s nepůvodními druhy ryb, jako jsou třeba amuři nebo pstruzi duhoví. Podle Českého rybářského svazu by původní forma této diskutované novely mohla vést až k úplnému zákazu vysazování zmíněných ryb.

„Návrhy nerozlišovaly nepůvodní a invazní druhy ryb, zahrnovaly možnost úplného zákazu vysazování některých hospodářsky cenných nepůvodních rybích druhů, jako je pstruh duhový, siven americký, amur bílý apod. Dále zde hrozila extrémní byrokratická zátěž spojená s vysazováním nepůvodních druhů ryb do revírů, která by v podstatě znemožnila jejich vysazování,“ napsal Český rybářský svaz.

Dalším problémem bylo, že původní návrhy novely počítaly třeba s tím, že rybáři by byli nuceni likvidovat vybrané druhy na jejich náklady, anebo jim hrozily nemalé pokuty. „Ve hře byla i přímá zodpovědnost rybářů za výskyt nepůvodních invazních druhů ryb v rybnících a rybářských revírech (zavlečených, uniklých, vodou přinesených), s povinností likvidace těchto invazních druhů na náklady rybářů a možností udělení vysokých sankcí,“ upozornil ČRS.  

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní nástraha na podzimní kapry s obsahem chilli!

„Právě příprava a následné projednání „invazní novely“ byla jedním z klíčových impulsů pro založení platformy Hospodářů v krajině, zahrnujících rybáře, rybníkáře, myslivce, včelaře, zahrádkáře, lesáky a řadu dalších spolků, které dohromady sdružují kolem 750 000 osob,“ doplnil ČRS.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

3 KOMENTÁŘE

  1. To už si opravdu dělají tam nahoře z nás?!!! Ví o rybníku o řece o přírodě úplný a bodou o nás bez nás rozhodovat?!!!!!!

  2. Tondo, asi ví, ale na rybáře. Jim to nic neříká. Hlavně tvořit zákony. Už mi to připadá jako v Bruselu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -