DomůRybolovné technikyPřívlačJsou rotační třpytky mrtvé nástrahy? 3 faktory, které dělají z rotaček TOP nástrahy...

Jsou rotační třpytky mrtvé nástrahy? 3 faktory, které dělají z rotaček TOP nástrahy na přívlač

- Reklama -

Rotační třpytky na přívlač jsou legendárními nástrahami ve světě rybaření! Tato nástraha na přívlač má zcela unikátní konstrukci, díky které nabízí opravdu zajímavé vlastnosti. K těm nejzásadnějším přednostem rotačních třpytek jednoznačně patří silné vibrační vlny, které dokážou ve vodním prostředí vytvořit. A právě na tyhle vibrace ryby skvěle reagují! Ovšem! Aby rotační třpytky byly při rybaření skutečně úspěšné, pak je dobré, když splňují i další požadavky. O jakých vlastnostech to mluvíme?

Foto: InRybar.cz a Lucky John

Stojím na břehu oblíbeného revíru a „mrskám“ vodní hladinu, na které se třpytí poslední sluneční paprsky dnešního dne. Sluníčko zapadá, což je dokonalý čas pro přívlač. Právě v tuhle chvíli se drobné rybičky tlačí houfně ke břehu, takže tvoří atraktivní „polévku“. A právě za takto natlačenou potravou na jednom místě míří dravci.

Takhle vypadá ideální čas pro chytání s rotačními třpytkami…

Přede mnou není nikterak velká hloubka, sotva dva, možná dva a půl metru. Dno je pokryté vodní vegetací, ve které se schovávají drobné rybičky. Teď prostě není nutné nahazovat nijak daleko, a proto do karabinky zapínám stříbrnou třpytku. Právě tohle přírodní zbarvení skvěle napodobuje rybí drobotinu. Přesto! Osobně mám velmi rád, když jsou na třpytce červené prvky, na které skvěle reagují například okouni nebo štiky. Na této třpytce je červené chmýří…

Švih! Nástraha letí přede mě. Když třpytka mlaskne o vodní hladinu, počítám do 5, aby trochu klesla vodním sloupcem. A potom začnu navíjet. Nevymýšlím žádné „psí kusy“. Ne! Jen pravidelně tahám. A čekám na ránu. Zatím nic. I když s třpytkou nedohodím tak, jako třeba s gumovou nástrahou, přesto s ní chytám nejvíce přede mnou na širé vodě. Právě tady se totiž drží větší štiky, které se stahují za drobnými rybičkami.

Pokud člověk nastraží rotační třpytku, pak může počítat třeba se štikou…

Prásk! Rázem dostávám do pomalu vedené třpytky typickou ránu. Tohle bude slušná ryba! Prut je ohnutý jako namožená záda, brzda občas zakňučí. Pletená šňůra je napružená jako tětiva. Hlavně neudělat chybu, a dobře pracovat s brzdou navijáku. Šplouch! První kolo na hladině! Třísk! Vodní hladina se rozstříkne jako rozbitý led. Je to štika! Nádherného dravce vydráždila obyčejná třpytka, kterou stejně považuji za jednu z nejdokonalejších nástrah i v dnešní době.

 

3 faktory, proč je rotační třpytka skvělou nástrahou

Dnešní moderní svět v rybařině nabízí nepřeberné množství nástrah, ze kterých kolikrát přechází zrak. Těch umělých šidítek je tolik, že se v tom kolikrát nejde ani vyznat. A pod náporem každoročních novinek rybář kolikrát může nabrat dojem, že éra rotačních třpytek je dávno pryč. Jenže chyba lávky! Rotačky se sice moc nezměnily (až na nějaké pokusy o vylepšení), přesto pořád patří k nejpoužívanějším nástrahám při přívlači. A ono se není co divit!

Silné vibrace

Právě ony silné vibrace jsou hlavním důvodem toho, proč jsou rotační třpytky tak dokonalou nástrahou. Rotační třpytka při vedení vodním prostředím rotuje s plechovým plíškem, který ve vodě vytváří zmíněné vibrační vlny. A na ně reagují dravci! Osobně mám rád, když rotační třpytky mají baculatější rotační lístky, protože právě u těch má rybář jistotu, že budou vysílat jasné signály, které dravci snadněji detekují.

Baculatý rotační lístek u třpytky Lucky John SpinX je zárukou toho, že rotační třpytka bude ve vodě vydávat silné vibrace. A to přesně chceme! 

Extrémně důležitou věcí ale je, aby rotační třpytky spolehlivě „chodily“ i v tu chvíli, kdy rybář rotačku tahá pomalu. Třeba na podzim je kolikrát velmi úspěšné tahat rotační třpytku „šnečím tempem“, ovšem některé rotačky se při pomalém vedení netočí. A to je špatně! Proto je důležité volit takové rotačky, na které se lze spolehnout. Bacha! To neznamená, že musí jít o drahé rotačky – např. levné třptky Lucky John SpinX.

Na silné vibrace třpytek skvěle reagují taky boleni…

Pokud rybář zvolí baculatý rotační lístek, který se bude spolehlivě točit, pak je schopný zaujmout i takové dravce, kteří třeba odpočívají u dna, ale přesto je vibrace donutí se zvednout. Příklad z praxe: Na podzim velmi rád chytám na jedné kamenité hraně, kde je hloubka asi 6 metrů. A jelikož nepoužívám žádné přídavné zátěže, tak rotačky tahám spíše výše ve vodním sloupci. Přesto! Jelikož používám baculatější rotačky, tak přesto jsem schopný zaujmout i štiky u dna. Mně to funguje!

Chlupy, které milují štiky a okouni

Je s podivem, že tuhle přednost nabízí jen některé rotační třpytky. Ano! Jde o atraktivní chmýří, které je upevněné na trojháčku. Právě tahle červeně zbarvená „kupa chlupů“ patří k velmi úspěšným zbraním na rotačních třpytkách, protože po vhození do vody vytvoří opravdu hodně zajímavé „těleso“, které je taženo za rotujícím lístkem.

Tohle červené chmýří už není na třpytkách tolik k vidění. Ale to je škoda! Právě tenhle vylepšovák skvěle funguje při lovu okounů a štik…

Osobně mám s tímto vylepšovákem velmi dobré zkušenosti. A to především při chytání okounů a štik. Zejména pak pruhovaní raubíři na červenou velmi dobře reagují, takže proto mám červené chmýří na třpytkách tolik v oblibě. Ale jak už jsem zmínil – ne všechny rotační třpytky mají toto vylepšení, takže je třeba chvíli hledat – např. rotační třpytky Luck John SpinX.

Okouni na červenou barvu skvěle reagují…

Zmíněné červené chmýří je potom jako dělané například při podzimním chytání, kdy je ještě dobrá viditelnost. Právě na podzim je v našich vodách už dostatečně pročištěná voda, takže dravci se pochopitelně řídí i zrakem. Zejména pak okouni, kteří jsou na velkých očích při lovu kořisti doslova závislí. Proto každé takové vylepšení může znamenat mnohonásobně více záběrů od dravých ryb.

Atraktivní (přírodní) barvy

Ve světě „nekonečných“ možností, co se barev týče, to možná občas zapadne. O čem to mluvím? Rotační třpytky patří k nástrahám, které svým zbarvení dokážou velmi dobře „napodobit“ rybí plůdek. Když si člověk třeba vybere výše zmíněnou stříbrnou třpytku, pak má velmi dobrou šanci k tomu, že přelstí dravce, který má spadeno na menší rybičky.

Stříbrné třpytky s červenými prvky Lucky John SpinX patří k tomu nejlepšímu ve světě přívlače!

Tyhle „třpytivé“ barvy jako jsou stříbrná, anebo třeba i zlatá, pak naprosto dokonale fungují právě při východu nebo západu sluníčka, kdy se o vodní hladinu opírají sluneční paprsky. Právě v tuhle chvíli se tyto rotačky dokonce i lesknou, což může být dalším spouštěčem k záběru. Tahle jednoduchá „zbraň rotaček patří k tomu nejlepšímu, co tato nástraha nabízí

 

Rotačky jsou nesmrtelnou legendou!

Ano, současný přívlačový svět prostě nabízí obrovské množství moderních nástrah, které už kolikrát vypadají jako živé rybičky. Ovšem! Pokud si chce člověk JEDNODUŠE a LEVNĚ zachytat dravé ryby, pak má prostě možnost s rotačními třpytkami. Tyto nástrahy nejsou dělané jen pro začátečníky, kteří si potřebují osahat chytání na umělé nástrahy. Ale také pro ostřílené lovce, kteří kolikrát nedají na nástrahy s rotujícím lístkem dopustit.

Rotačky jsou nástrahy, které nikdy nezmizí z rybářského světa! Protože jsou LEGENDY!

Za mě osobně říkám, že rotačky jsou perfektní po celou dobu přívlačové sezóny (vyjma těch nejtvrdších mrazů a chytání na velkých hloubkách). Pokud ale máte „obyčejný“ přívlačový prut, se kterým chcete tahat nástrahu, na kterou chytíte štiku, okouna, bolena nebo tlouště, pak se rozhodně podívejte na rotační třpytky.

Tohle jsou nástrahy, jejichž sláva nikdy nezhyne!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -