Severočeský územní svaz vydal velmi důležitou informaci o výrazné úpravě rybářských pravidel na přehradě Nechranice. Právě tento revír patří k nejpopulárnějším severočeským vodám, a to zejména u milovníků dravých ryb. Nechranická přehrada totiž patří k nejbohatším svazovým vodám, která každoročně vydává nemalé „rybí bohatství“. Severočeští rybáři ale chtějí zejména dravce v přehradě lépe chránit…
Foto: InRybar.cz
Data hovoří jasně: Na nádrži Nechranice je enormní rybářský tlak, který jednoduše ohrožuje stabilitu tamních populací dravých ryb. Proto se Severočeský územní svaz rozhodl, že přistoupí k ráznému řešení. Takže na této populární vodní ploše dojde k úpravě pravidel.
„V minulém roce ÚN Nechranice čelila enormnímu rybářskému tlaku (především listopad/prosinec) a s tím je spojený extrémní nárůst úlovků candáta (4160 ks a 7600 kg), okouna (2880 ks a 1700 kg) a štiky (850 ks a 1800 kg). Vyšší rybářský tlak očekáváme i v tomto roce. Optimální výlovek v případě candáta na ÚN Nechranice se pohybuje v intervalu od 1000 do 2000 ks,“ uvedli severočeští rybáři.
Pravidla nebudou platit navždy!
Vedení severočeských rybářů se snaží předejít tomu, aby došlo k výraznému poškození populací dravců. To už se totiž v minulosti stalo: „Vývoj úlovků velice připomíná události z let 2005 až 2008, kdy došlo ke skokovému nárůstu úlovků, které se následně po dvou letech propadly na historická minima. Během finančně náročné obnovy populace candáta bylo konstatováno, že bude-li se podobná situace opakovat, musí být zabráněno přelovení populace, kdy dochází ke ztrátě dostatečně velkého generačního hejna v revíru,“ vysvětluje Severočeský územní svaz.
Severočeští rybáři počítají s tím, že tato pravidla bude možné za několik sezón zase zmírnit. „Po dvou až třech letech platnosti uvedených opatření předpokládáme jejich revizi a případné zmírnění dle aktuálního stavu úlovků a populace dravých ryb v revíru. Věříme, že nejvíce omezující z uvedených opatření bude možné již během dvou až tří let zrušit a budeme se moci společně dlouhodobě těšit ze silných populací dravých ryb na ÚN Nechranice,“ upřesňují severočeští rybáři.
Nová pravidla na ÚN Nechranice platná od roku 2022:
- Při lovu na nástražní rybku smí být použita pouze celá nástražní rybka, jejíž délka je minimálně 15 cm platí pro všechny druhy ryb, kromě těch, které mají stanovenou lovnou míru vyšší. Toto ustanovení platí i pro přechovávané nástražní rybky.
- Od 15. 10. zákaz lovu ryb z plavidel na celém revíru Ohře 9 – ÚN Nechranice.
- Přisvojením si dvou kusů dravých ryb (štika, candát, sumec) denní lov končí.
- Zákaz lovu přívlačí, na umělou mušku a muškařením na nástrahy nedosahující délky 15 cm (měřeno od očka nástrahy pro upevnění vlasce až po konec nástrahy).
NEPŘEHLÉDNĚTE: Vysvětlení Severočeského ÚS ohledně nových pravidel
Ochrana nedostatkových okounů
Úprava severočeských pravidel se ale netýká jenom Nechranic. Ne! Vedení severočeských rybářů rozhodlo i o další úpravě, která má za cíl lépe chránit okouny. Proč? Tato ryba se stává nedostatkovou, protože poptávka po okouní násadě je vyšší než nabídka. Takže rybáři jednoduše nestíhají doplňovat populaci pruhovaných dravců. Proto přišla reakce…
„Pro všechny MP revíry Severočeského územního svazu bude platit omezení ponechání úlovků okouna říčního na 4 ks/den (sjednoceno s línem). Uvedeným ustanovením se omezí nadužívání okouna jako nástražní rybičky a předejde se zároveň nadbytečnému odlovu okounů menších velikostí za tímto účelem. Budou tak více chráněny i velké generační ryby. Důvodem je pokles populačních stavů tohoto druhu v mnohých revírech,“ vysvětluje Severočeský územní svaz.
Nemám problém.S tímto se dá souhlasit. 👍
Já bych klidně dočasně okounům dal zákonnou míru min. 25 cm a zakázal používat na nástražní rybky. Ať se kdokoliv kousne třeba někam, ale je to jediný způsob jak tuto zdecimovanou mnohde i už vylovenou zase dostat spět do vod kde byla hojným druhem. Možná by nebyl na škodu i dočasný stop stav, jelikož lokalit kde se vyskytuje je opravdu jak šafránu.
Souhlas, klidně bych okouny zařadil alespoň na pár let mezi chráněné živočichy, drive se chytali krásný velký okouni přes 40 cm, bylo to celkem běžné, ale za posledních 7 let je to strašný, už jich zdaleka není tolik a je to velká škoda, takže buď míra 25 za mne raději 30cm anebo hájit.
DOTAZ KAM TED ZAŘADÍ LOV NA MARMYŠKU
Za me bud chyt a pust a nebo pokud uz si nekdo musi tu rybu vzit, tak bych omezil candata na 2ks rocne, okouny bych hajil celorocne, stiku 1ks rocne. Je mi opravdu na zvraceni z nekterych rybaru, kteri jsou schopni rici, ze uz to u nich nikdo nezere a v lodce ma 2 mrtve okouny 😡
Rád bych se zeptal proč když jsem přijedou Ukrajinci z Německa a berou si podmiraky nikdo nic stim nedělá na Nechranicích i přesto že byli přivolání měšťáci ty jak slušelo Ukrajinci nic stim nechtěli mýt
Tak nevím. Vláčecí nástraha, včetně mušek od 15 cm – celoroční hájení okouna, pstruha, bolena, tlouště.
Okouní násada? Od června jsou vidět každý rok na hladině koberce malých okounků.
Velký rybářský tlak. A co tlak několika desítek tisíc kusů násady sumce v posledních letech? Dravec, který je ve 3 letech pohlavně dospělý a velmi dobře se rozmnožuje? Zakážeme „malou vláčku“, ať mají co žrát. Nepovolili jsme vábničku na sumce a lov z lodí na podzim, ať nám je nikdo nevychytá.
Vedení severočeských rybářů má zřejmě k sumcům velice kladný vztah…