Europoslanci zakročili proti invazivním druhům, které působí v evropské krajině značné škody. Schválili totiž jednotný právní rámec, který má usnadnit jejich regulaci. Změna se dotýká i kormorána velkého. Nové nařízení vejde v platnost od května nebo června roku 2014.
„Nový předpis přináší možnost začít snižovat náklady na zásahy proti invazním druhům a možnost obrany proti narůstání jejich počtu,“ slibuje europoslanec Pavel Poc (ČSSD).
Kormorán velký sice nebude v celoevropském seznamu invazivních druhů uveden, protože Evropská komise odmítla tohoto rybožravého škůdce na dokument zařadit, přesto jde vidět značný posun. „V průběhu vyjednávání jsme do nařízení zavedli možnost takzvané posílené regionální spolupráce, která je právě na tyto druhy zaměřena,“ říká europoslanec Pavel Poc.
V praxi to tedy znamená, že státy, kde kormorán velký hnízdí, budou muset regulovat jejich počty. V případě, že státy, kde kormoráni hnízdí, a kde nepůsobí tak závažné škody, je nebudou regulovat, pak jim to může nařídit Evropská komise.
Po dlouhém čekání tak konečně vznikla legislativa, která umožňuje proti kormoráním hejnům zakročit zase o něco efektivněji. Na tahu jsou teď ale rybáři. „Je třeba, aby státy, ve kterých kormorán působí škodu, zařadily tento druh na své národní seznamy invazních druhů a využily zmíněného institutu posílené přeshraniční spolupráce,“ vysvětluje Pavel Poc.
Podle Pavla Poce bude teď klíčové, aby se rybáři obrátili na ministerstvo životního prostředí, a požádali o zařazení kormorána na národní seznam invazivních druhů. „Pokud kormorán bude na národním seznamu, vznikne legislativní důvod k řešení problémů, které způsobuje,“ věří Pavel Poc.
Převedeno do praxe. Pokud se kormorán objeví na více národních seznamech, pak může Evropská komise nařídit opatření i těm státům, které by zůstaly jinak nečinné.
Autor: Viktor Krus
Ilustrace: Zuzana Staňková