V článku si přečtete
Z nejrůznějších koutů „rybářské republiky“ přichází zprávy o úklidových akcích, kterých se z velké části účastnili i samotní rybáři. Ti například uklízeli na severu Čech v okolí Bíliny, na východě Čech u Sečské přehrady, anebo u Orlíku. Tyto úklidové akce jsou přehlídkou toho, jaká „prasata“ dokážou někteří lidí být. Bohužel, nepořádek začíná výrazně zlobit majitele některých vodních ploch, který uvažují i o zrušení některých revírů. O tom například informoval Severočeský územní svaz.
Redakce InRybar.cz a ČRS, ilustrační foto: ČRS
Severočeský ÚS: Hrozí ztráta revírů?
V posledních letech se podařilo získat řadu nových revírů na Radovesické výsypce u Bíliny, to sebou nese nejen výhody pro rybáře, ale také povinnosti. Celkem čtyři víkendy uklízeli rybáři z MO Bílina a dobrovolníci nejen blízké okolí vodních ploch, ale území výsypky jako celku.
Je neskutečné, co jsou schopni někteří lidé vyhodit. Od běžného odpadu jako PET lahve, různé obaly apod., přes pneumatiky, motorový olej nebo dokonce sporák s troubou. Jako rybáři máme šanci získat i další vodní plochy na tomto území, ale záleží i na nás, jak se k přírodě budeme chovat!
Podobné akce probíhaly letos ve více místních organizacích, děkujeme funkcionářům a rybářům ve všech MO, kterým není důraz na čistotu kolem vod cizí. Bohužel jsou mezi námi i tací, kteří nás naopak poškozují až natolik, že kvůli jejich chování hrozí dokonce ztráta některých revírů (majitelé již mají jejich chování dost), čemuž se budeme více věnovat v samostatném příspěvku. Nebuďme lhostejní k našemu okolí!
Východočeský ÚS: Úklid na Sečské přehradě
Skvělou práci odvedli i rybáři z východu Čech. Právě ti totiž uklízeli okolí Sečské přehrady. O úklidové akci informoval Východočeský územní svaz, který zveřejnil zprávu z Chrudimského deníku. Jak tato úklidová akce u Sečské přehrady probíhala?
„Sbírali jsme od časných hodin až do oběda, a to po rozdělených úsecích po celém obvodu Sečské přehrady. Jedinečná byla akce hlavně v tom, že jsme vyrazili i do turisticky méně známých, ale i přesto odpadem velice zaneřáděných končin. Především pak na přítok na jihu přehrady u trdliště, kde se rozšiřuje řeka Chrudimka a nejvíce se tam třou ryby,“ řekl pro Chrudimský deník rybář Zdeněk Gerstner, který byl i spoluiniciátorem akce.
Je skutečně neuvěřitelné, na jak malé ploše dokážou lidé nastřádat obrovské množství odpadu. „Na úseku cca 500 metrů jsme sesbírali odpad o objemu až 800m až 1000 litrů. Nejčastěji to byly PET lahve, konzervy, plechovky, obaly od sušenek, ale i obaly od sprejů, zbytky obuvi či oděvu, dámské vložky a pneumatiky. Z vody jsme tahali také plynovou bombu. Všechen odpad jsme vynášeli a vyváželi k nejbližším kontejnerům, které pro nás dopředu připravily Technické služby Seč. Tam, kde to nešlo, jsme si museli poradit sami a pytle s odpadem vynášet stovky metrů i kilometr daleko,“ dodal pro chrudimské noviny Petr Horálek, další spoluiniciátor.
Rybáři, kteří se přidali k úklidové akci, obdrželi pochvalu i od města Seč. „Jsme rádi, že i komunita rybářů se letos přidala k aktivitám, které v rámci úklidu kolem Sečské přehrady a jejím okolí již několik let probíhají. Bohužel ze stran turistů z celé republiky dochází k čím dál častějšímu porušování zákonů: parkování u vody, nerespektování dopravního značení, nedovolené táboření – nejedná se o obyvatele a rybáře, kteří mají místní znalost. Díky tomu je tu i výrazně více odpadu a v pravomoci města bohužel není toto řešit,“ vysvětluje Petra Říhová z Městského úřadu Seč.
Úklid na Orlíku: 4 tuny odpadků!
Nedávno skončil dvoudenní úklidový maraton, který završil úklidovou akci na ÚN Orlík 2021. Pracovníci sekretariátu Rady ČRS spolu s profesionálními a dobrovolnými členy rybářské stráže a jedním dobrovolníkem objížděli břehy nádrže Orlík a sbírali pytle s odpadem, které tam zanechali sběrači v předchozích týdnech.
Projeli jsme oba břehy ÚN Orlík – Vltavu od hráze až po bývalý jez pod Rybárnou. Na Otavě jsme projeli úsek od soutoku pod Zvíkovem, opět až po Rybárnu. Na Otavském rameni je totiž rovněž místo, kterému se říká „Rybárna“. Výše proti proudu Otavy jsme již nejeli, abychom někde nezůstali viset na bahně, zato jsme zkontrolovali značný úsek ústí Lomnice a vysbírali zde další plnou loď odpadků.
Na akci nás těší hned několik věcí: že jsou nyní břehy nádrže díky obětavé práci řady dobrovolníků o pár tun odpadu lehčí, že nám oproti původní předpovědi vyšlo dobré počasí bez deště, i to, že byla dobrá nálada celého týmu.
Dále nás těší, že podstatná část odpadků pochází z let dávno minulých a co se týče novodobých odpadků, větší část viditelně nepocházela od rybářů (ano, našlo se pár vlasců, splávků, woblerů…), ale celkově byly lokality často navštěvované rybáři poměrně čisté. K tomu i přispívá i fakt, že rybářská stráž se čím dál více zaměřuje také na kontrolu úklidu lovného místa, v čemž bude důsledně pokračovat i v letošním roce.
Závěrem bychom rádi poděkovali všem rybářům i nerybářům, všem těmto obětavým dobrovolníkům, kteří darovali kousek svého volného času a v období od 12. dubna do 2. května letošního roku sbírali odpadky na březích nádrže Orlík, čímž nám velmi usnadnili práci a umožnili rychlé a efektivní zvládnutí jarní očisty břehů naší oblíbené nádrže.
Zároveň bychom rádi poděkovali podniku Povodí Vltavy za přistavení kontejnerů a finální likvidaci odpadků na sběrném dvoře a ČSOP za dodání tolik potřebných pytlů na odpadky a mediální podporu akce. Zároveň děkujeme členům rybářské stráže, kteří byli při akci nápomocní, a dokázali, že funkce rybářské stráže nemá jen represivní charakter, ale že také pomáhá tam, kde je potřeba přiložit ruku k dílu.
Úklid nádrže tím zdaleka nekončí – jakmile vystoupá hladina nádrže výše, budou členové profesionální rybářské stráže postupně svážet odpad také z míst položených výše proti proudu. Jak asi všichni tušíme, nemáme zdaleka vyhráno a přijdou další díly seriálu „Co přináší řeka“, povodně a neukáznění lidé, což nám jistě časem přinese nové odpadky. Očekáváme proto, že budeme podobné akce organizovat i v dalších létech. Nicméně je třeba podotknout, že celkové množství odpadků na březích ÚN Orlík rok od roku výrazně klesá, což je dobrá zpráva nejen pro rybáře a milovníky přírody, ale i pro širokou veřejnost.
Celkem bylo posbíráno několik desítek pytlů s odpadky a také objemný odpad – například staré matrace, barely, lednice a fragmenty lodí. Celkově jsme odvezli na sběrný dvůr přes 4 tuny odpadků.
Radotínský potok: 7 členů posbíralo 25 pytlů!
Na pstruhovém revíru č. 403 006, Radotínský potok 1 proběhla brigáda pořádaná MO ČRS Radotín ve spolupráci s Městskou částí Praha 16 – Radotín a Povodím Vltavy, s. p. Akce se zúčastnilo celkem 7 statečných (členů ČRS). V místních částech Cikánka, Lomy a V Sudech bylo v korytě potoka a na březích posbíráno celkem 25 velkých pytlů odpadků, které tvořily hlavně PET lahve, plastové sáčky a sklo.
Dále byl odnesen také objemný odpad, jako lednice, kari síť, pneumatiky, kabely, televize a sedačky. Městská část Praha 16 – Radotín zajistila igelitové pytle na odpad, rukavice, a nakonec i odvoz a ekologickou likvidaci sebraného odpadu, za což jí patří naše upřímné poděkování.
Po vyčištění koryta a břehů potoka byly v uvedeném prostoru zahájeny práce na zlepšení přežití pstruha obecného (budování rybích úkrytů, obnova jízků a tůněk). Věříme, že podobné akce mají hluboký smysl na všech pstruhových tocích a mohou výrazně zlepšit přežití mladších velikostních kategorií pstruhů v průběhu sezóny, především pak v době letních přísušků. Jestliže nám opravdu záleží na budoucnosti našich původních salmonidů, je zlepšování jejich životního prostředí tou správnou cestou.
Abychom dále podpořili populaci pstruhů obecných na Radotínském potoce, plánujme na hlavním toku a jeho přítocích instalaci inkubačních schránek s pstružími jikrami. Ryby, které se samy vylíhly přímo v daném toku jsou od počátku odolnější, silnější a zachovávají si všechny potřebné reflexy, a proto jsou z pohledu přírodního výběru tím nejlepším, co z hlediska nasazených ryb umíme revíru dát.
Děkujeme všem zúčastněným a dovolujeme si poprosit veřejnost, aby nevyužité elektrické spotřebiče a autosedačky i další odpad neukládali do vodních toků, tento typ úkrytu není pro populace pstruha obecného či jiných druhů ryb příliš vhodný.
Zakázte byvaky ty rybáři dělají největší bordel nechaj tan pytle s odpadky přístřešek ať na ně neprší já tam taky nemohu stanovat
Ale prosimte, neumíš napsat ani jednu větu bez chyby a chtěl by si něco zakazovat. Nehazej všechny do jednoho pytle, onehdy vedle mě přijel strejda na babete, když skončil s rybarenim a odjel, zbyla tam po něm petlahev, sáček od svačiny a ještě jakýsi obal od zizal či co. Ještě sem to po něm uklidil. Takže to není o tom, že kdo ma bivak, dělá bordel… Lidi jsou prostě prasata, s bivakem i bez. Ale zase by to měli odnést jenom ti, kteří chtějí u vody strávit víc času…
Hele, a který rybář si bere k vodě starou pneumatiku… To jako k vodě chodí jenom rybáři?
Jo když jdu na ryby, vezmu do pravé ruky pneumatiku z náklaďáku ,do levé kanystr oleje a na záda troubu.
👍jj na někoho se to musí hodit.
Někdy se na to nemůžu ani koukat. Pravidelně si s sebou beru pytel na odpadky a sbírám. Stalo se mi že jsem řekl rybářovi když odcházel ať si vezme i to víčko od Bonduelky a skoro mě chtěl slovama „zabít“. Ale není ten nepořádek jen od rybářů.
Přesně. Taky než začnu rybařit posbiram bordel. Tak by měl fungovat asi každý. Nemyslím si že to je o nás rybářích ale o tom že lidé jsou hovada. Za mě by měla chodit r. Stráž a jebat lidí a brát povolenky za to co je opravdu problém (bordel) a pytlačení. A ne jebat za to že nesedis bezprostředně u udice v dnešní moderní době pipaku. A pod….. Každopádně ten bordel u vod je alarmující…
Na Šumpersku jsme přišli taky o revír bo vedení mcrs není schopné zorganizovat brigádu jejich webovky hrůza .radši vyberou peníze za nesplnění brigád .ani výroční správy hospodaření nezveřejňují.
Obecně funguje, že čím více je místo dostupné autem, tím je uklizenejsi. Samozřejmě dost záleží i na kvalitě místní rs. Bordel narůstá především v létě, kdy k vodě vyráží spousta svátečních rybářů, kteří mají pocit, že u vody fungují komunální služby . Jinak bych řekl, že dnes tvoří objem bordelu od rybářů většinou max 1/3, ostatní je často po koupajících a cyklistech.