V článku si přečtete
Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše? Teď mluvím o jednoduchém nočním rybaření s žížalou v blízkosti břehu. I když tato metoda vypadá naprosto primitivně, přesto s její pomocí můžeme nachytat celou řadu rybích druhů. Třeba krásné kapry nebo úhoře. Fakt stačí jenom obyčejné vybavení, jednoduchá montáž a čerstvé rousnice. A víc nic! I takhle si ale u vody můžeme užít obrovskou kopu zábavy. Pojďte se na tohle rybaření podívat se mnou…
Autor: Viktor Krus
Sedím na břehu oblíbeného revíry. V dálce vidím, jak se třpytí poslední zbytky slunečních paprsků. Dnešní den končí. Ale to pravé rybaření teprve začíná! Ano! Právě noc patří k tomu nejlepšímu období pro lov ryb. Na velký úhoří háček napichuji 3 rousnice namočené v Predator Boosteru. Vzniká tak neuvěřitelně masité sousto, které „posílám“ jen kousíček od břehu k převrácenému stromu.
Právě tady se totiž ryby samy od sebe přirozeně pohybují, hledají tady něco k snědku. Nemám důvod teď nahazovat kamsi doprostřed jezera, když ryby šmejdí pod nohama. Stačí prostě jen nedělat rámus, a chovat se jen jako pravý rybář – tedy v souladu a s respektem k přírodě. Nečekám dlouho! Ťuk! Ťuk! Svítící číhátko začne poskakovat…
VIDEO: Jak chytat ryby na žížalu blízko u břehu?
Prásk! Legrační poskakování se mění na velkou ránu, kdy číhátko bouchne o prut. Tohle je parádní záběr! Okamžitě sekám, a snažím se rybu co nejrychleji dostat od převráceného stromu. Daří se! Jemný prut je ohnutý jako namožená záda a brzda navijáku „si občas pobrečí“. Tohle je krásný souboj! Jen čekám, co se objeví v kuželu světla z čelovky. Bude to úhoř? Bude to kapr? Anebo něco jiného?
Rybaření v noci má dokonalou atmosféru!
Na noční hladině se objevují první víry. Bez dechu koukám do světla na hladině a snažím se zpozorovat první obrys ryby. Tam je! Přede mnou se mihlo zlatavé tělo ryby. To bude kapr! A taky že ano, po chvíli se mi pod nohama vyvalí krásně stavěný kapřík, který je nádherně zdravý. Jen na břichu mu chybí pár šupin. Alespoň ho při příštím setkání lépe poznám. Tak plav zpátky!
Co rozhoduje o (ne)úspěchu?
Abychom si úspěšně zachytali ryby „pod nohama“, je dobré se řídit několika pravidly. Nebojte, nejsou složitá! Hlavně jedna věc: To, o čem si budeme povídat níže, jsou prostě doporučení! Rozhodně u vody sledujte dané podmínky, které zrovna panují, a podle nich uzpůsobte taktiku lovu. Mně jde tímto článkem spíše o to, abychom se zamysleli společně nad tím, že třeba nahazovat do dálky nemá vždy význam…
Chytáme tam, kde se ryby vyskytují
Zaprvé: Naprosto zásadní je lovné místo! Dobré je chytat tam, kde se ryby přirozeně vyskytují. Ano! To znamená: Jestli chceme chytat ryby v noci blízko břehu, pak je naprosto ideální chytat poblíž nějakých „překážek“. To znamená, že ideálním místem je třeba poblíž padlého stromu, kde se ryby vyskytují vždycky. A zejména v noci se sem stahují hejna ryb, aby zde našly jednak úkryt, tak i potravu.
Chytat v noci u padlého stromů je skvělý nápad!
Dalším skvělým místem jsou i vodní rostliny. V momentě, kdy je u břehu rákos, zatopené keříky, anebo třeba lekníny či stulíky, tak se rozhodně vyplatí tady nahazovat naši nástrahu. Ryby zde velmi rády hledají cosi k snědku. A v noci se zde hemží ve velkém, protože tady mají klid. U vodních rostlin můžeme chytit prakticky cokoliv – od kaprů a línů, až po úhoře. Takhle místa rozhodně nevynechávat!
Častým úlovkem po setmění je pochopitelně úhoř…
Při rybaření na rousnici u těchto zmíněných překážek je super to, že není zapotřebí používat krmení. Osobně jej nepoužívám, a to proto, že ryby samy od sebe v okolí zmíněných překážek šmejdí po potravě. Takže pokud bude rybář potichu, tak se tady budou motat i slušnější kapři a úhoři, anebo i další ryby.
S velkou pravděpodobností narazíte při nočním rybaření i na kapra…
Navíc, krmením bych probudil zájem perlínů, cejnů, plotic a dalších menších druhů. A to úplně nechci! Ne, že bych tyhle ryby nemiloval, ovšem těmto druhům taky chutnají rousnice, takže by mi je tyto ryby strhávaly. A já bych tak nemohl chytat větší kapry a úhoře, na které mám při tomhle rybaření spadeno nejvíce.
Rousnice jsou dokonalou nástrahou
Druhou věcí, která rozhoduje o úspěchu, je nástraha. Jak už jsem v titulku článku nastínil, tak skvělou volbou jsou rousnice. Právě tahle živočišná nástraha patří k tomu nejlepšímu odjakživa, a odjakživa skvěle funguje. Osobně nejraději používám rousnice proto, že jsou masité. Při nočním rybaření jen minimálně používám „klasické“ žížaly nebo „hnojáky“.
Rousnice jsou prostě TOP nástrahou při nočním rybaření
Rybáři, kteří mě třeba na YouTube sledují delší dobu, tak ví, že používám speciální roztok, který se jmenuje Predator Booster. Jedná se o velmi koncentrovanou tekutinu se silným aroma, kterým zatraktivňuji žížaly. Jak? Prostě nastražené rousnice pokapu několika kapkami, nechám vše 20 až 30 vteřin působit, a pak nahodím.
Ať si říká kdo chce, co chce, tak Predator Booster je pro vylepšení rousnic fakt suprový!
Hodně rybářů si v tuhle chvíli klepe na čelo, ovšem je třeba říct, že například úhoři, ale i další rybí druhy, používají při shánění potravy pochopitelně i čich. A právě zesílení pachové stopy rousnic s pomocí Predator Boosteru může znamenat mnohem větší počet záběrů. Zajímavé je, že například nad posilováním vůně boilies, pelet, kukuřice a dalších nástrah na kapry se nikdo nepozastavuje, a bere se to jako samozřejmost. A přitom znova: Třeba u úhořů to má velký význam, protože tyhle ryby mají dokonalý čich.
Jednoduchá montáž, která musí vydržet
Při lovu pod břehem je možné používat naprosto jednoduchou montáž na položenou. Ta se skládá pouze z klasického olova, korálku na uzlík, obratlíku s karabinkou a z návazce. Více není zapotřebí! Při chytání na žížalu je dobré používat větší háčky. Osobně, když vím, že budu na žížalu rybařit, tak vždy používám velké háčky na úhoře. Jednak, tyhle háčky jsou perfektní i díky tomu, že na nich žížaly skvěle drží. A navíc, díky velikosti se mi tolik nestane, že by se menší ryba „zažrala“. Mým cílem opravdu není likvidovat malé úhoře, okouny, tlouště a další ryby.
Jednoduchá montáž na položenou pro chytání na rousnici…
Navíc, na velké úhoří háčky se mi vleze více rousnic, které jen tak nesjedou. Ale bacha! Vždy je zapotřebí myslet na to, že rousnice chutnají i menším rybám, třeba právě okounům nebo tloušťům. Jak záběry od nich eliminovat? Nejlepším způsobem je rousnice napichovat tak, aby měly co nejméně volné konce. Díky tomu malá ryba nebude mít tak slibnou možnost na strhnutí nástrahy. Přesto! Pokud i menší ryba bude mít na rousnici chuť, bude za ní tahat tak dlouho, až spadne. To je úskalí tohohle rybaření.
Proč si tohle rybaření vyzkoušet?
Na tomhle rybaření na žížalu je krásné to, že k němu fakt nic moc zvláštního nepotřebujeme. Takže rybář se vrací „ke kořenům“, jak je moderní dneska říkat. Obyčejné vybavení, jednoduchá montáž, klasická nástraha – to je všechno! Navíc, při tomhle rybaření není nutné ani používat moderní elektroniku, takže ta atmosféra tohohle lovu je fakt krásná. Do takového rybaření se zamilujete!